Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 18. března 2018 svátek slaví Eduard, zítra Josef
Hamry
Dlouhé stráně
Kočí
Zvíkov

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Klášterní zahrady
typ: Zahrada
okres: Svitavyvrch Klíč
typ: Vrch
okres: Česká LípaDívčí hrady
typ: Zřícenina
okres: BřeclavKohout
typ: Rozhledna
okres: DěčínJimramov
typ: Město
okres: Žďár nad Sázavou

Táborové hry

 běhací (101)  do vlaku (1)  biologická (13) 
 stolní (33)  házení kamínky (26)  bojová (75) 
 házení míčem (120)  házení šipkami (20)  házení vším možným (24) 
 herecká (42)  honička (44)  inteligentní (85) 
 s kuličkami (11)  na plavidlech (18)  na pochodu (41) 
 noční (33)  obratnostní (108)  odhadovací (10) 
 ojedinělá (107)  orientační (44)  papírková (27) 
 poslepu (87)  postřehová (92)  pouťová atrakce (17) 
 praktická (22)  pro pobavení (27)  psycho hra (7) 
 se slovy (54)  smyslová (50)  sportovní (17) 
 taneční (13)  umělecká (29)  úpolová (63) 
 vědomostní (15)  vodní běhání (13)  vodní (59) 
 výlet pro předškoláky (5)  zimní (19)  zimní sportování (11) 
 zručnostní (16) 

Náhodně vybrané hry
1. Chyťte uprchlíka!
Typ hry: bojová
Počet hráčů: skupina a jeden
Trvání hry: 60 min
Místo hry: členitý a rozlehlý terén
Pomůcky:

Kdo vložil:

Rajče
Popis: Jednoho z účastníků hry, kterého ostatní dobře znají, vybereme pro úlohu uprchlíka. Výchozí stanoviště zvolíme někde tři kilometry od hlavního stanu; přednost dáme místu, odkud většina ulic směřuje k hlavnímu stanu. Hlavní úkol má uprchlík vyjít z určeného stanoviště například v 7 nebo 8 hodin večer a dorazit do hlavního stanu, aniž byl chycen. Ostatním ho napřed představíme jako psance. Uprchlík se potom může jakkoli přestrojit, aby od sebe odvrátil pozornost. Všichni hráči se musí dobře rozptýlit po celém území, kudy může uprchlík pravděpodobně procházet, všechny ulice a uličky, i ty nejodlehlejší, by měly být pečlivě střeženy; z pochopitelných důvodů stanovíme pravidlo, že se nikdo nesmí přiblížit do určitého okruhu například na méně než 250 m ~ východišti a k cíli. Uprchlíkovi uložíme, aby vyrazil v přesně smluvenou dobu. Může jít středem ulice i po Chodsku, to je nutné proto, aby se mohl vyhnout strážníkovi, kterého zahlédne. Cestu musí vykonat pěšky, nesmí použít žádného dopravního prostředku. Když uvidí, že se k němu blíží některý strážník, nic mu nebrání, aby vstoupil do některého obchodu a zeptal se tam třeba na cenu nějaké věci. Může tam zůstat tak dlouho, dokud nepomine nebezpečí. Tohle by udělal každý obyčejný zloděj, aby se vyhnul zatčení. Jestliže někdo uprchlíka pozná, musí se k němu dostat tak blízko, aby mu mohl říci: "Dobrý večer", a uprchlík ho při tom opravdu musí slyšet, nebo aby se ho dotkl, to je ještě lepší. Uprchlík se musí vzdát bez odporu a ten, kdo ho chytil, ho odvede do hlavního stanu. Žádný jiný hráč se k ním nesmí připojit. Hodinu po stanovené době se všichni musí vrátit do hlavního stanu, do té doby bude uprchlík buď chycen, nebo tam sám pronikne musí ujít tři kilometry za hodinu. Jestliže si některý hráč všimne uprchlíka, kterého pronásleduje jiný strážník, může mu při chytání pomoci; oba se podělí o vítězství, ale větší část odměny patří tomu, kdo zahájil skutečné pronásledováni. Když strážník zahlédne blížícího se uprchlíka, může se schovat a ukázat se mu, teprve když dojde tak blízko, že ho může zatknout.
2. Indiánský pozorovatel
Typ hry: bojová
Počet hráčů: dohromady a jeden
Trvání hry: 15 min.
Místo hry: terén
Pomůcky:

Kdo vložil:

Marísek
Popis: Na vyvýšené místo v hodně členitém terénu se postaví indián a úkolem ostatních je co nejrychleji se jej dotknout. Indián se může bránit střílením z luku, tj. vyslovením jména člověka, kterého vidí. V roli indiána se děcka střídají. Kdo trefí nejvíce nepřátel, vyhrává. Pozn. okolo indiána může být pro zjednodušení pětimetrový kruh, do něhož se střílet nedá.
3. Internet
Typ hry: bojová
Počet hráčů: 20 lidí
Trvání hry: 2 hodiny
Místo hry: příroda
Pomůcky:

Kdo vložil:

Jessie
Popis: První varianta. Hráči se rozdělí na pakety a viry. Úkolem virů je zabavit obě zprávy, úkolem paketů je postupně si je předat, aby každý paket měl aspoň chvíli v ruce nějakou zprávu. Pokud virus chytne nějakého hráče, musí mu tento předat zprávu, pokud ji u sebe má. Tím jí natrvalo ztrácí. Hráči musejí pečlivě tajit, kdo vlastně u sebe zprávu má, aby ji ochránili před viry, příp. si vzájemně pomáhat. Jedním vylepšenímje, žena začátku dostanou pouze 1 zprávu a druhá bude prázdná a pak musejí hráči mimo předávání ještě přenést zprávu přes optický kabel (morseovkou odvysílat zprávu z jednoho stanoviště na druhé). Druhá varianta. Hraje několik skupinek a v každé skupince se snaží si navzájem předat vlastní zprávu a ukořistit ostatním skupinkám jejich zprávu. Hra končí v okamžiku, kdy všechny skupinky viděly vlastní zprávu. Úkolem hráčů je skrývat se, číhat na ostatní, případně velmi rychle utíkat.
4. Kapky a lidé
Typ hry: bojová
Počet hráčů: dvě skupiny
Trvání hry: 15 min.
Místo hry: kdekoli
Pomůcky:

Kdo vložil:

Larry
Popis: Dvě družstva se postaví proti sobě tak, že je mezi nimi asi 20 m vzdálenost. Na povel se proti sobě rozběhnou s tím, že jedni jsou kapky a druzí lidé. Kapky se snaží ?trefit" ? dotknout se ? co nejvíce lidí, ale mohou pouze dopředu. Který člověk vydrží nejdéle ?suchý", vyhrává. Hru je nejlepší hrát v dešti a z kopce.
5. Království
Typ hry: bojová
Počet hráčů: 6-30 lidí
Trvání hry: 10-60 mm
Místo hry: louka, hřiště 3 X 6 m2 až 50 X 100 m2
Pomůcky:

Kdo vložil:

Zeke
Popis: Hráči se rozdělí na 2 skupiny. Hrací poleje obdélník rozdělený čarou na dvě království. Na obou vzdálených koncích hřiště jsou vyznačeny kruhy, ve kterých jsou žezla. Úkolem družstva je dostat se do kruhu a přinést na svou polovinu žezlo. Pokud je hráč na cizím území, může být zkameněn cizím hráčem, který je na svém území. Osvobozen může být spoluhráčem, který se ho na cizím území dotkne. To platí pro cestu do kruhu i zpět. V kruhu je hráč nezranitelný, soupeři tam nesmějí. Je-li hráč zkameněn se žezlem v ruce, vrací se toto do kruhu. Obměna: území, na kterém hráč je, se mění přechodem přes hraniční čáru. V další variantě je čára kratší než šířka hřiště a hráč může na cizí půlku přejít buď přes ni (pak bude na cizím území, je zranitelný a může do kruhu), nebo mimo ni (pak je v bezpečí doma a může akorát mást soupeře). Hraniční čára nemusí být kolmá na délku hřiště, ale pootočená. Strategie: rychle prokličkovat mezi soupeři. Je-li mnoho zkamenělých, může odvážlivec vyvolat řetězovou reakci. Vyběhne-livíce lidí zároveň, nestačí je třeba pochytat.
6. Království II.
Typ hry: bojová
Počet hráčů: dvě skupiny
Trvání hry: 30 min
Místo hry: hřiště
Pomůcky: vlajky

Kdo vložil:

Penny
Popis: Hrají dvě družstva proti sobě, cílem hry je získat vlajku (obvykle šátek)protihráčů. Vlajkyjsouumístěny v kruzích (každé družstvo má jeden kruh o průměru 2,5 m), do kruhu s vlastní vlajkou družstvo nesmí. Družstvo vyhraje, když donese vlajku soupeřů do vlastního kruhu. Klasická-hraje se na hřišti rozděleném na poloviny, kruhy jsou na koncích hřiště. Kdo vstoupí na území protihráče, může být zmražen tak, že se ho dotkne někdo z domácích. Rozmražen bude až se ho dotkne někdo z vlastního družstva. Zmrazení hráči se nesmí pohybovat, stojí na místě, kde byli chyceni. Matfyzácká 1-jako klasická s úpravami. Nehraje se pouze na hřišti, hraje se všude, dělicí čára je protažena z nekonečna do nekonečna. Matfyzácká 2-jako klasická s úpravami. Nehraje se pouze na hřišti, hraje se všude. Dělicí čára je však omezená. V praxi to znamená, že je možno dělicí čáru obejít. Každý si proto musí počítat, kolikrát přešel hraniční čáru a kterým směrem. Vlajku může sebrat pouze takový člověk, který se nachází na polovině soupeře (tzn. přešel hraniční čáru směrem k soupeři). Matfyzácká 3-jako M2. Dělicí čára není osou spojnice kruhů, ale postupně se otáčí, (každou hru o kousek.) Hra bez území-hraje se na vymezeném prostoru. Na začátku družstva umístí svou vlajku (a kruh) libovolně v hracím prostoru. Začíná se hrát po 5 minutách od začátku. Pokud se potkají dva hráči, kteří jsou z jiného družstva mohou se (ale nemusí) napadnout. Vítězí ten, kdo se dotkne zad toho druhého. Hráč, který prohrál zůstává stát na místě, dokud ho nenajde nějaký hráč z jeho družstva a nepohladí ho po hlavě (vyléčil ho). Je nutná zřetelná signalizace konce hry (abychom neztratili hráče) Varianta Stezky-jako bez území se změnami. Kdo je mrtev není mrtev, ale odchází do nemocnice (nějaké předem domluvené místo). Nemocnice má kapacitu 3 lidi. Pokud jsou v nemocnici tři hráči a přijde další, z nemocnice odchází hráč, který tam přišel jako první (z těch tří). Varianta Stezky (se šamany)-stejné jako předchozí, pouze místo nemocnice sedí šaman, který za každého mrtvého musí odříkat litanii a ten potom obživne. Místo litanie lze použít i "Křovácký tanec" (všichni mrtví i s šamanem se postaví do kruhu a za prozpěvování "Křoví-křoví-huš-huš" divoce křepčí kolem dokola. Po deseti kolečkách může jeden mrtvý odběhnout.).
7. Lesní pevnost
Typ hry: bojová
Počet hráčů: tři skupiny
Trvání hry: 120 min
Místo hry: členitý terén
Pomůcky: praporek

Kdo vložil:

elfka
Popis: Večer před výletem oznámí předseda táborové rady, které dva oddíly budou zápolit. Hry se zúčastní ještě třetí oddíl. Jeho členové budou pomocní rozhodčí. Oddíly, které se zúčastní hry, vytvoří tři stejně početné družiny. Oddílům aniž jim prozradíme důležité podrobnosti řekneme, že se hry zúčastní ještě jedna družina, která vytvoří a bude chránit "lesní pevnost". Která to bude družina a z kterého oddílu to je tajemství a hráči se to dovědí až v průběhu hry. Družina, která jako první objeví "lesní pevnost", může se spojit s družinou, která ji chrání, a získat početní převahu, což má ve hře nemalý význam. Pionýrům vysvětlíme i úkoly štábu, který tvoří hlavní rozhodčí (např. vedoucí skupiny), rozhodčí (vedoucí oddílů), pomocníci rozhodčích a trubač. Úkoly štábu hry: Štáb především vybere pro hru vhodné místo, nejlépe mírně zalesněný terén, pokrytý keři a na všech stranách výrazně ohraničený, např. železniční tratí, cestou, potokem, loukou, polem atd. Jeho plocha má činit 2-3 km čtvereční. Štáb připraví mapku (náčrtek) zvoleného terénu nebo použijeme speciální mapu). Plán hry dostanou hlavní rozhodčí, rozhodčí i všechny družiny, které hrají v této hře samostatně. Na plánuje označeno vše, kromě lesní pevnosti (na našem obrázku sice je, ale družiny toto stanoviště neznají) a postavení jednotlivých družin. Úkolem štábu bude rozpracovat časový rozvrh hry. Jak již bylo řečeno, má jedna družina tajný úkol. Obsadí "lesní pevnost" a čeká na to, až bude objevena. Pak se sjednotí s tím oddílem, který ji objevil. Utajit místo "lesní pevnosti" a kdo jsou její obránci to je jeden ze základních předpokladů úspěšného průběhu hry. A proto i družina vybraná pro tento úkol střeží toto "vojenské tajemství": chová se nenápadně a opatrně, aby se neprozradila. "Lesní pevnost" představuje stan nebo nouzový přístřešek. Je kryta ze všech stran křovisky, takže ji lze spatřit, jen když se k ni přiblíží hráči do těsné blízkosti. Rozhodčí Povede družinu obránců do "lesní pevnosti" už dva tři dny předem, aby se mohla dobře seznámit s krajinou a případně připra- vit vše k postavení nouzového přístřešku. Proto družina obránců odejde také nepozorovaně z tábora v den, kdy se koná hra, s takovým náskokem, aby mohla postavit stan nebo nouzový přístřešek. U "lesní pevnosti" je nevelký stožár a dva praporky. Každý oddíl má tedy "svůj" praporek. Oba oddíly vyrazí ráno s výzbroj i a výstrojí na jednodenní výlet. Místo hlavního odpočinku vybereme poblíž terénu, v němž bude hra probíhat. Po odpočinku se oba oddíly odeberou k výchozímu místu hry. Zde každá družina dostane mapu nebo náčrt krajiny. Výchozí bod je označen malým křížkem. Odtud rozvedou rozhodčí družiny na různá místa v pětiminutových intervalech tak, aby družiny neznaly vzájemně svou polohu. Každý hráč dostane stuhu, kterou si zaváže na levé předloktí. Ten, kdo má stuhu, je hráčem se všemi právy. Jakmile stuhu ztratí, vypadá ze hry. Stuhy dostanou i hráči z družiny, která střeží "lesní pevnost". Podíváme se na postup jedné družiny. V čele družiny jde rozhodčí a ostatní jdou v zástupu za ním. Vedoucí družiny útvar uzavírá, čas od času prohlíží náčrt (mapku) a snaží se určit místo, v němž se družina nachází. Družina se vyhýbá otevřeným místům, aby ji protivník nespatřil. Kdy žrozhodčí dovede družinu na stanovené místo, navrhne, aby si všichni odpočinuli. Nyní se stává pouze přísným pozorovatelem. Vedení družiny se ujímá její vedoucí. Obsah a pravidla hry: Předpokládejme, že se hra pořádá v krajině, jež je zobrazena na našem náčrtku a že družina, kterou jsme doprovázeli, má číslo 1 a je označena bílým čtverečkem. Prvním úkolem vedoucího družiny je správně určit směr pohybu, aby další činnost byla úspěšná. Družina vytvoří rovněž rozvědku. Pravidla hry: 1. Hra trvá asi dvě hodiny a její začátek i konec se oznamuje trubkou. 2. Hra končí vítězstvím oddílu, který obsadil "lesní pevnost" a shromáždil v ní nejméně dvě třetiny svých členů. (Například nejméně dvě družiny v plném počtu členů). Nerozhodně končí tehdy, jestliže se nepodařilo ani jednomu oddílu pevnost obsadit, nebo nepodaří-li se oddílu, který ji obsadil, shromáždit zde potřebné dvě družiny. 3.  Hráči jsou vyřazeni tehdy, když jejich "nepřítel" je v přesile v poměru 2:1a dotkne-li se jich rukou. Tehdy ztrácejí pásku na rukávě, jsou zajati. Spoluhráči je mohou vysvobodit jen tehdy, když budou sami v přesile (v poměru 2:1). Pak si opět bývalí zajatci nasadí pásku, kdežto "nepřítel" putuje do zajetí. 4.  hráči z oddílu, kteří objeví "lesní pevnost", se spojí s družinou, která ji brání. Obsadit "lesní pevnost" může i j eden hráč, který byl poslán na průzkum. Jakmile je "lesní pevnost" obsazena, vyvěsí hráči svou vlajku. "Lesní pevnost" nemůže být obsazena druhým oddílem, je-li vlajka prvního oddílu vztyčena. 5.  Oddíl, který obsadil "lesní pevnost" a nemá zde potřebné dvě třetiny, může dát kouřový signál ostatním členům oddílu. V jiných případech se tohoto signálu nesmí použít. 6.  Aby družiny získaly početní převahu a mohly zajímat družiny protivníka, snaží se co nejrychleji spojit. Jen tak mohou dělat účinné operace. Spojí-li se dvě družiny, odejde jeden rozhodčí k hlavnímu rozhodčímu a vyčká jeho dalších pokynů. 7.  Jakmile hra začne, mohou se družiny dorozumívat pouze určitými smluvenými signály píšťalou.
8. Liščí ocásky
Typ hry: bojová
Počet hráčů: několik (2) skupin
Trvání hry: 20 min
Místo hry: terén
Pomůcky: ocásky

Kdo vložil:

Iggy
Popis: Družstva představují znepřátelené liščí rody. Každá liška ocásek v barvě svého rodu. Lišky se poschovávají do svých doupat ve vymezeném prostoru. Na dané znamení z doupat vylezou a snaží se zmocnit ocásků "nepřátelských lišek". Liška bez ocásku vypadá ze hry. Kdo bude mít nakonec nejvíce ocásků?
9. Loupeni vlajek
Typ hry: bojová
Počet hráčů: dvě skupiny
Trvání hry: 15 min.
Místo hry: louka, hřiště
Pomůcky: 2 vlajky

Kdo vložil:

Tuma
Popis: Je určeno hrací pole (asi 20x60 m) rozdělené na dvě poloviny, každá družina má jednu. Na koncích těchto částí má každá družina umístěnu nepřátelskou vlajku. Okolo vlajek je asi 3 m kruh. Cílem je přenést soupeřovu vlajku na svoje pole. Kdo je chycen na nepřátelském území, může být osvobozen některým ze spoluhráčů (oboje dotykem). V kruhu okolo své vlajky jsou hráči v bezpečí. Vlajka se nesmí házet!
10. Lov na jelena
Typ hry: bojová
Počet hráčů: skupina a jeden
Trvání hry: 60 min
Místo hry: terén
Pomůcky: šípy, jelen, papírky

Kdo vložil:

shikaka
Popis: Maketu jelena si nejlépe pořídíme tak, že vyrobíme drátěnou kostru a na ni nabalíme tolik měkkého sena, až má kostra odpovídající velikost a tvar (viz obrázek). Potom ji celou potáhneme pytlovinou. Několik bílých a černých skvrn jí dodá realistické vzezření. Pokud nám nedostatek času nedovoluje vyrobit takového dokonalého jelena, můžeme ho udělat z pytle nacpaného senem a doplněného na jednom konci menším pytlíkem, který tvoří krk a hlavu. Tuto maketu postavíme na čtyři tenké hole. Jelenův bok označíme velkým oválem a uvnitř nakreslíme menši srdce. Při lovu na jelena používáme luků a šípů. Ke stopováni potřebujeme plnou kapsu kukuřičných zrnek, hrášku nebo jiných velkých semen. Chlapec, který bude představovat jelena při prvním lovu, vezme maketu a vydá se na cestu s desetiminutovým náskokem. Nebo ostatní čekají, dokud se nevrátí a neřekne: "Můžete jít!" Nechává za sebou stopu z kukuřičných zrnek, na každém kroku upustí dvě nebo tři a měni libovolně směr cesty. Provádí při tom stejné manévry, jaké dělává jelen, aby zmátl své pronásledovatele. Pak schová maketu jelena na místě, které se mu zalíbí, nesmí to však být mezi skalami ani na návrší, protože v prvním případě by se mnoho šípů zlámalo a ve druhém případě by se jich mnoho ztratilo. Lovci se pak vydají na lov jelena, jako kdyby to byl skutečný jelen, bud sledují stopu, nebo prozkoumávají zrakem lesy před sebou; nejlepší lovci spojují obě tyto metody. Jakmile docela ztratí stopu, vůdce zavolá: "Ztracená stopa!" Kdo pak stopu znovu objeví, dostane dva body. Kdo způsobí falešný poplach a vykřikne: "Jelen!", ztrácí pět bodů. Tak pokračuji ve stopováni; až někdo jelena najde, zavolá: "Jelen!" a dostane za svůj objev 10 bodů. Ostatní hráči vykřiknou: "Druhý!", "Třetí!" atd. v takovém pořadí, v jakém jelena spatřili, ale nedostanou za to už žádné body. Objevitel musí střelit po jelenovi šíp z toho místa, kde ho poprvé spatřil. Když ho mine, druhý lovec může postoupit o pět kroků kupředu a vystřelit. Mine-li, třetí popojde o pět kroků, a tak to pokračuje, dokud někdo jelena nezasáhne nebo dokud k němu lovci nedojdou na deset metrů. Jestliže je objevitel od jelena méně než deset metrů ve chvíli, kdy ho poprvé spatří, a netrefí ho, další lovec musí ustoupit za desetimetrovou hranici. Když je jelen zasažen, všechny ostatní řípy na něj musí být vy střeleny z toho místa, odkud vyletěla úspěšná střela. Zásah velkého oválu znamená "zranění"; dáváme za něj 5 bodů. Zásah mimo ovál znamená "škrábnutí" jsou za něj 2 body. Zásahu malého oválu, tj. srdce, říkáme "rána do srdce" připočítáme za něj střelci 10 bodů a lov tím končí. Šípy, které nezůstanou v cíli zabodnuté, se nepočítají, pokud není zřejmé, že jelenem prolétly. V druhém případě přiznáme zásah s vyšším počtem bodů. Když lovcům dojdou šípy a žádný z nich nezasáhl srdce, jelen unikl a chlapec, který představoval jelena, dostane 25 bodů. Při dalším lovu se stane jelenem ten, kdo první objevil maketu. Chytrý představitel jelena může dodat hře velký vzruch. Původně jsme kladli místo stopy papírky, ale poznali jsme, že to není dobré. Znečistili jsme lesy, včerejší stopy se mátly se stopami dnešními atd. Kukuřice se osvědčila lépe, protože ji ptáci a veverky ze dne na den odklidili, a tak byl terén stále připraven k nové hře. Nejlepší však jsou stopovací želízka utvářená jako jelení kopýtko (viz obrázek). Tato želízka připevníme na boty. Nechávají za sebou otisky podobné skutečné jelení stopě. Má to několikerou výhodu. Lovci mohou zjistit, kde se jelen vracel ve svých stopách a kterým směrem mířil. Je to realističtější a chlapec, který dokáže takovou stopu obratně sledovat) dovede pak sledovat i živého jelena. V praxi jsme shledali, že je výhodné, když na tvrdých místech použijeme kromě stopovacích želízek i trochu zrní. Lovci mají přísně zakázáno stavět se před čáru, z níž se střílí. Lov na jelena přináší nekonečné množství nových situací a zvláštních kombinací. Jelen může být postaven nebo položen. Žádné pravidlo nezakazuje schovat jelena za silný kmen. Hra se postupem času stále zdokonaluje. Kdyžji chlapci hraji jistou dobu se stopovacími želízky, stanou se z nich tak obratní stopaři, že se obejdeme bez kukuřičných zrnek. Stopovací želízko ve tvaru jeleního kopýtka zanechává velmi realistickou stopu, kterou bystřejší chlapci pohotově sledují lesem. Jedna hra se skládá obvykle ze tří, pěti nebo více lovů na jelena podle dohody a konečný výsledek se určuje podle součtů bodů ze všech lovů.


Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist