Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Středa 15. července 2020 svátek slaví Jindřich, zítra Luboš
Poledník
Rtyně
Jičín
Jiráskova chata

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


hrad Hněvín
typ: Hrad
okres: MostLednice
typ: Zámek
okres: BřeclavBarokní sýpka Ludéřov
typ: Tvrz
okres: OlomoucSovinec
typ: Hrad
okres: BruntálMlýn v Ruprechtově
typ: Mlýn
okres: Vyškov
Detail položky Zřícenina: Zubštejn (Kámen)
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 31' 49.29" N    ukázat na mapy.cz
 16° 19' 35.9" E


oblast:
Českomoravská Vrchovina
okres:
Žďár nad Sázavou
kraj:
Vysočina

typ:
Kulturní památky
přesně:
Zřícenina
místo:
Dostupné pouze pěšky celý rok

náročnost:
Pro zdatnější
zaměření výletu:
Romantický
délka výletu:
2 hodiny

vloženo před:
13 lety 2 měsíci 
počet zobrazení:
14850 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.8/10 (zatím hodnotilo 42 lidí)


informace:

Zřícenina tohoto hradu je v místním kraji snad nejznámější. Zubštejn, ve středověku nazývaný Lapis neboli Kámen, patří k nejstarším u nás. První listinná zmínka o něm pochází z roku 1214. Tehdy měl tvořit strategickou obranu obchodní cesty vedoucí z Brna na Poličku, korytem řeky Svratky. Bohužel, jedná se o moderní falsifikát bystřického rodáka a historiografa Antonína Bočka. První opravdu spolehlivá zmínka je z roku 1348. A už tehdy je zmiňován jako opuštěný.

Hrad Zubštejn se nachází asi 7 kilometrů východně od Bystřice, ze které je z výše položených míst dobře vidět. Zubštejn nebyl příliš rozlehlý, protože jeho rozměry určovalo temeno kopce, na němž byl postaven. Na severní straně byl chráněn širokým a hlubokým příkopem. Ten byl překlenut dřevěným mostem. Lze předpokládat, že tento most byl z části padací. Za mostem se nacházelo nevelké předhradí, které se směrem k samotné budově hradu úžilo, stejně jako skála, na níž se nacházelo. Zde bylo po levé straně postaveno několik nejnutnějších hospodářských budov. Z této části se do dnešních časů dochovalo jen několik nepatrných zbytků zdiva. Většina se sesunula po strmém svahu dolů.

Příjezd do vnitřního hradu byl chráněn dalším příkopem. Tento byl mnohem hlubší a širší než první, jenž hájil předhradí. Za tímto příkopem, který byl rovněž překlenut mostem se tyčila mohutná štítová zeď. Štítová zeď byla tvořena dvěma pilony. Pravý je dnes pobořený až do úrovně nádvoří a levý je zachovaný i se zbytkem vrchní části. Za mohutnou čelní zdí se nacházel nepravidelný šestiúhelník areálu hradu. Obklopovala ho silná hradební zeď. Tato hradba je v současnosti na některých místech zbořena až do úrovně skály. Na jižní straně byl hrad uzavřen palácem, z něhož se zachovaly jen obvodové zdi.

Z druhé budovy, která byla přistavěna o něco později se dochovalo mnohem více. Tato budova byla postavena napravo od vstupu. V jejím suterénu se nachází dvě stejně velké klenuté místnosti, k nimž z nádvoří vedou dvě schodiště. Díky skutečnosti, že obvodní zeď je v těchto místech stržena, je z venku vidět i dvě místnosti v přízemí hradu. Přístup do nich je možný vchody z nádvoří. V prvním patře býval pravděpodobně velký sál. Na jižní straně byl hrad oddělen ještě jedním menším příkopem. K tomu se na západní straně připojovalo podhradí. Mohutná zřícenina Zubštejna tvoří dominantu krajiny v okolí Pivonic. A jistě patří mezi nejkrásnější cíle jakéhokoliv výletu.

historie:
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:
volný


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist