Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Sobota 13. srpna 2022 svátek slaví Alena, zítra Alan
Dobruška
hradby Polička
Vrchlabí
Šibeník

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Vír I
typ: Přehrada
okres: Žďár nad SázavouKrálovské město Domažlice
typ: Město
okres: DomažliceSovinec
typ: Hrad
okres: BruntálBystřice nad Úhlavou
typ: Zámek
okres: KlatovyBouzov
typ: Hrad
okres: Olomouc
Detail položky Zřícenina: Košumberk
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 53' 3.27" N    ukázat na mapy.cz
 16° 2' 4.36" E


oblast:
Chrudimsko - Hlinecko
okres:
Chrudim
kraj:
Pardubický

typ:
Kulturní památky
přesně:
Zřícenina
místo:
Nedostupné v zimních měsících


vloženo před:
14 lety 5 měsíci 
počet zobrazení:
18621 krát
autor:
Jan Frýzl

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.1/10 (zatím hodnotilo 26 lidí)


informace:
Zámek se stal jednou z nejvýstavnějších staveb v celém Chrudimském kraji. I přes tyto úpravy si podržel charakter opevněného místa a tak si do něj v nejistých předbělohorských dobách ukládala okolní šlechta i obyvatelstvo své cennosti a důležité listiny
historie:

Počátka hradu sahají až na konec 13. století. V areálu hradu je mohutná oválná plášťová hradba vejčitého půdorysu podepřená na jihozápadní straně masivními opěráky. Z plášťové zdi na nejlépe přístupné jihovýchodní čelní straně vystupuje masivní obdélná vstupní věž. Zdi tvořící její východní nároží dosahují šířky 3,8 metru. Na padací most se vstupovalo pravděpodobně pomocí dřevěné rampy vedoucí z plochy nádvoří. Po obvodu k této plášťové hradbě přiléhala vnitřní zástavba. V této byl Košumberk typickým hradem s plášťovou zdí, který svým vzhledem nápadně připomínal ohrazení jádra hradu Rabí.


  Ve 14. století hrad několikrát změnil majitele. Např.: Diviš z Popovce bratři Diviš, Mstislav, Slavata a Ješek z Chlumu. Košumberk se stal na tři století slavatovským rodovým sídlem. Na hradě sídlili Slavatovi synové. V průběhu 14. století bylo jádro zcela přeřešeno a do jeho středu byla vestavěna čtverhranná obytná věž se zaobleným nárožím. Košumberk se vzhledově ještě více přiblížil hradu Rabí. Jádro hradu obklopeno opevněným předhradím, jehož hradba byla zesílena nevelkými okrouhlými a čtverhrannými věžičkami a baštami. Dochovala pouze čtverhranná věž v jižním nároží a základy dvou okrouhlých bašt na jih a severozápad od jádra.

  Letopočet 1544 na bráně z předbrání v jihovýchodním cípu nádvoří je předvěstí velkých stavebních změn. Letopočet lze patrně spojit s přestavbou budovy purkrabství v renesančním slohu. Budova dostala nové fasády s dodnes částečně zachovanými psaníčkovými sgrafity. Severovýchodně od jádra byl přistavěn rozsáhlý dvoukřídlý renesanční zámek, který pohltil úsek původního opevnění. Na nádvorní straně byla dvoupatrová arkádovou lodžií na oblých hladkých pilířích o osmi klenebních polích křížovách kleneb. Z arkád se dochoval jeden nosný sloup (nově vztyčený před nádvorním čelem severního křídla), otisky klebeb a římsové konzoly ve zdivu obou křídel.

 Poslední mužský potomek, Jindřich Vilém 1654, této rodové větve, zemřel a Košumberk. Majitelksou se stává jeho dcera Johanku Barboru. O o tři roky později, po její smrti přešlo panství na Františka Kryštofa Hieserleho z Chodů.  V roce 1769 je první patro neobyvatelné. Po zrušení řádu císařem Josefem II. roku 1773 převzal objekt náboženský fond, počátkem 19. století panství koupil belgický šlechtic Leopold de Laing a roku 1826 jenž prodal Thurn-Taxisům. Roku 1920 se zřícenin ujalo Družstvo na záchranu hradu Košumberka. Od roku 1953 byl hrad státním majetkem, v devadesátých letech jej převzala do své péče obec Luže.

expozice:
otevírací doba:
19.4. až 30.4.2003, 1.5. až 4.5.2003 a 8.5. až 11.5.2003,
dále od 17.5. do 14.9.2003 (vždy Út až Ne včetně svátků, Po zavřeno)
a od 15.9.2003 pouze So, Ne a svátky
v časech 10.00-12.00 a 13.00-17.00 hod.
Bližší informace na telefonu 469 672 191.
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist