Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Čtvrtek 21. září 2023 svátek slaví Matouš, zítra Darina
Potštejn
Miletín
Zelená hora
ZŽS

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


lanová dráha na Černou horu
typ: Lanovka
okres: TrutnovVelké Losiny
typ: Zámek
okres: ŠumperkAutobusové nádraží THD v HK
typ: Výletní místo
okres: Hradec KrálovéKarlova Koruna
typ: Zámek
okres: Hradec KrálovéZOO Dvůr Králové
typ: Zoo
okres: Trutnov
Detail položky Zámek: Hradec nad Moravicí
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: Zelený zámek s bílou věží -
Zelený zámek s bílou věží

obrázek: Červený zámek -
Červený zámek

obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 51' 55.42" N    ukázat na mapy.cz
 17° 52' 27" E

výška:

 414 m.n.m.


oblast:
Opavsko - Krnovsko
okres:
Opava
kraj:
Moravskoslezský

typ:
Kulturní památky
přesně:
Zámek
místo:
Dostupné autem po celý rok

náročnost:
Pro rodiny s dětmi
zaměření výletu:
Poznávací
délka výletu:
4 hodiny

vloženo před:
15 lety 7 měsíci 
počet zobrazení:
33452 krát
autor:
Vera Gunkova

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 6.5/10 (zatím hodnotilo 60 lidí)


informace:
Červený a zelený zámek s bílou věží. Nedaleko Bezručova vyhlídka. Krásná procházka i pro rodiny s dětmi. Je zde i množství cyklotras. Doporučuji zavítat i na rozhlednu Šance.
historie:
Počátky osídlení Hradce sahají hluboko do pravěku k době cca 3000 až 2700 př. n.l. Na sklonku 8. století se na ostrožné, sevřené řekou Moravicí a potokem Hradečná, usadili Slované. Zdejší hradisko kmene Holasiců patřilo do předsunutého strážního systému Moravanů. Po zániku Velké Moravy náležel Hradec i nadále k moravskému státu, vpád Boleslava Chrabrého přinesl zemi na kratší čas polskou nadvládu. Po porážce Poláků přešla Morava do rukou Přemyslovců a ti někdy v polovině 11. století vybudovali v Hradci rozlehlý knížecí hrad s osadou, který zabíral prostor mezi dnešním kostelem sv. Petra a Pavla a nádvořím stávajícího zámku.

Poté, co byl tento knížecí hrad zničen požárem neznámé příčiny, zahájil král Přemysl Otakar II. výstavbu nového gotického komplexu. Rozkládal se v místech od současného kostela sv. Petra a Pavla až k tzv. Černým vratům u konce zámeckého parku a byl chráněn jedním z nejdůmyslnějších soudobých systémů opevnění. Kronikářský záznam i výsledky archeologického průzkumu potvrzují, že obytný palác s řadou provozních hospodářských stavení byl obehnán mohutnými hradbami se strážními věžemi, ze severu a jihu byl chráněn vždy trojitými příkopy s padacími mosty a masivními branami.

V roce 1531 hrad vyhořel, ale i přes větší opravy si i nadále podržel svou středověkou podobu. Situace se zásadně změnila až s posledním zástavním pánem Kašparem Pruskovským z Pruskova, kterému se i přes odpor opavských stavů podařilo v roce 1585 získal hradecké zboží do dědičného majetku. Za něj a jeho dědice Jana Kryštofa Pruskovského bylo do roku 1620 vybudováno nové reprezentační severní křídlo a pro obytné účely byl rovněž zásadně přestavěn trakt východní. Po skončení třicetileté války stavební práce pokračovaly, Jiří Kryštof Pruskovský přistavěl na místě původní gotické zástavby z jihu a západu další dvě křídla, zajišťující hospodářský provoz. Nový renesanční zámek nabyl podoby čtyřtraktového sídla s nádvorním prostorem uprostřed, hodinovou věží nad vjezdní branou a věžovitými stavbami u všech čtyřech nároží.

U zámku byla zřízena okrasná i zásobní zahrada, lesopark a v prostoru mezi dnešním Červeným a Bílým zámkem byl založen chovný rybník Pilař.

V roce 1733 prodali Pruskovští hradecké panství Wolfgangu Konradovi z Neffzernu. Neffzernové prožili v Hradci 45 let a jejich jméno je spjato především s domácí kapelou, v jejímž provedení bylo na zámku dáváno i několik oper - mj. dle dochovaného libreta i Thisbe i Piramo Johanna Adolfa Haseho.

Prvního října 1778 prodal Wolfgang Karel baron z Neffzer hradecké panství za 270 tisíc rýnských zlatých hradecké panství knížeti Janu Karlu Lichnovskému z Voštic a Werdenbergu. Za jeho syna Karla Aloise byl dosud renesanční zámek v únoru 1796 těžce poškozen požárem. O rok později byla proto zahájena celková přestavba, vedená krnovským stavitelem Janem Mihatschem v duchu empírových pravidel. Ta přinesla nejen podstatné úpravy exteriérů, ale také zásadní změnu v řešení okolí. Byly strženy věže, zrušeny hradby a zasypány příkopy. Vlastní zámek, obklopený nově založeným přírodně-krajinářským parkem, získal podobu, která s menšími změnami přetrvala dodnes.

Mezi prvními hosty nově renovovaného zámku byl mj. hudební skladatel Ludwig van Beethoven, který tu pobýval v roce 1806 a 1811, o něco později, v roce 1828, uvítal Nicola Paganiniho a v letech 1846 a 1848 také klavíristu a skladatele Ference Liszta.

Druhá polovina 19. století přinesla další, tentokrát novogotickou etapu přestaveb a proměn. Z ní nejdůležitější je přístavba hospodářského Červeného zámku z let 1874 až 1895, projektovaného Alexisem Langerem z Vratislavi, a Bílá věž, kde byly stavební práce přerušeny v roce 1891.

I nadále zůstával zámek v Hradci místem návštěv význačných osobností tehdejšího světa. Vedle panovníků, hodnostářů evropských dvorů, politických a společenských celebrit hostil také mnohé veličiny kulturní sféry: J. Mánes, C. Wagnerová, G. Hauptmann, H. v. Hoffmannstahl či K. Kraus jsou jen některými z nich.

Protože si Lichnovští po vzniku Československa podrželi německé státní občanství, byl jim majetek v květnu 1945 konfiskován dekrety č. 12/45 a 28/45.

Zámek byl již v roce 1949 otevřen veřejnosti. Koncem 50. let došlo k opravě bombardováním poškozeného Červeného zámku, kde byly postupně otevřeny restaurace a hotel, koncertní síň je místem mezinárodní hudební soutěže Beethovenův Hradec, pořádané již od roku 1962.
Od roku 1978 probíhá generální oprava zámku, část celkově rekonstruovaných a restaurovaných interiérů byla v roce 1997 opět zpřístupněna.

Státní zámek v Hradci nad Moravicí byl v dubnu 2001 prohlášen národní kulturní památkou.
expozice:
otevírací doba:
DUBEN
Pondělí - pátek: zavřeno
Sobota - neděle, svátky: 10:00-16:00

KVĚTEN - Září
Pondělí: zavřeno
Úterý - neděle: 9:00-17:00

ŘÍJEN
Pondělí - pátek: zavřeno
Sobota - neděle, svátky: 10:00-16:00

PROSINEC
Pondělí - pátek: zavřeno
Sobota - neděle, svátky: 10:00-16:00

* možnost rezervace prohlídek
* průvodcovské služby v anglickém a německém jazyce
* prohlídky mimo běžnou návštěvní dobu - příplatek 100%
* délka prohlídky 75 minut
* poslední prohlídka v uzavírací dobu
kontakt:

Správa zámku Hradce nad Moravicí

Telefon: 553 783 485, rezervace: 553 783 444
Fax: 553 783 915
E-mail: hradecnadmoravici@ostrava.npu.cz
WWW: www.zamek-hradec.cz
Ulice: Městečko č. 2
Město: Hradec nad Moravicí
PSČ: 747 41
vstupné:
dospělí.....................................50,- Kč
mládež, důchodci, studenti, vojsko, ZTP.....35,- Kč
děti do 6 let................................0,- Kč
rodinné vstupné (2 děti + 2 dospělí).......150,- Kč


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist