Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 04. června 2023 svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Nechanice
Onen svět
Bozkov
Les Království

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Loučná Hora
typ: Kostel
okres: Hradec KrálovéRtyně
typ: Rozhledna
okres: NáchodKřížová cesta ROKOLE
typ: Cesta
okres: Rychnov nad KněžnouOrlík
typ: Přehrada
okres: PísekBylinkový ráj SONNENTOR Čejkovice
typ: Tip na výlet
okres: Hodonín
Detail položky Hrad: Veveří
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 15' 23.09" N    ukázat na mapy.cz
 16° 27' 49.96" E


oblast:
Brno a okolí
okres:
Brno-venkov
kraj:
Jihomoravský

typ:
Kulturní památky
přesně:
Hrad
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
15 lety 9 měsíci 
počet zobrazení:
16278 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.9/10 (zatím hodnotilo 24 lidí)


informace:
Hrad Veveří naleznete V údolí řeky Svratky směrem od Tišnova. Hrad byl původně románský zeměpanský lovecký hrad. Založen byl markrabětem Přemyslem, bratrem Václava I. První dochovalé zmíňky o hradu pochází z roku 1213. Podle starobylé pověsti dostal údajně hrad název podle množství veverek, které vyplašil na lovu kníže Konrád I. Brněnský.

Hrad byl velmi prostý a kromě obvodové hradby jej představovala masivní hranolová věž (DONJON) s obytným prostorem v patře. komplex hradu se skládala z vlastního hradu a z předhradí, odděleného od hradního jádra hlubokým příkopem a kamenným mostem. Ve 13. století byl hrad rozšířen o přední hrad tvořený válcovou věží s břitem a dnes nedochovaným mázhaus, velká síň a palácem. Na konci 13. století byla vně severní hradby vystavěna kaple svatého Prokopa, později svatého Václava. Nad hradem, v místech, kde se dodnes říká Na stráži, byla postavena strážní věž, odkud mohla hradní posádka pozorovat krajinu směrem k Tišnovu a k Rosicím. Předhradí bylo izolováno, zvlášť opevněno a chránilo je 5 věží. Celek tvořil skutečnou pevnost.

V polovině 14. století vznikl přilehlý palác současně s parkánem a to na vstupní straně hradu. Uzavření hradu hradbou s hranolovými věžemi prinesla pozdní gotika, která i plošně trojnásobné rozšíření hradu. V raně barokním slohu byly po třicetileté válce upraveny palác a kaple. Dále pak z 18. a 19. století pochází zhruba dnešní podoba hradu. Tehdy byla stržena poslední část původního přemyslovského paláce jinž byla nahrazena visutá vyhlídková terasa.

Od roku 1999 přešel hrad do správy Státního památkového ústavu v Brně.
historie:
Sídlili zde kasteláni a purkrabí. Přemysl Otakar II. jej používal jako vězení pro odbojné feudály. Jan Lucemburský zastavil v r. 1311 Veveří Janu z Vartemberka, ale markrabě Karel je v ř. 1335 vyplatil.  
Za vlády císaře Zikmunda měl hrad důležitý strategicky význam jenž za husitské revoluce (v r. 1422) měl i svou vlastní vojednkou posádku žoldnéřů svého zetě vévody Albrechta Rakouského. Na konci 15. století získal veverské panství do vlastnictví Václav z Ludanic.

Pánům z Ludanic patřilo Veveří do r. 1536, kdy je Jan z Ludanic prodal spolu s panstvím za 7000. kop českých grošů Janu z Pernštejna a ten ihned Janu z Lipé. V r. 1559 se stali majiteli Veveří bratři Albrecht a Jan Šembera Černohoršti z Boskovic a v r. 1573 Znata z Lomnice. V r. 1609 přešlo Veveří sňatkem do rukou Zikmunda z Tieknbachu. Hrad velmi utrpěl za třicetileté války, kdy jej oblehli Švédové (v r. 1645). V r. 1690 získali hrad majitelé říčanského panství Sinzendorfové, kteří z obou částí vytvořili nedělitelný majetek.

Hrabě ze Sinzendorfu prodal v r. 1802 spojené veversko - říčanské panství průmyslníku Vilému z Mundy, ale již v r. 1830 je koupil švédský princ Gustav Vasa, syn sesazeného švédského krále Gustava IV. Adolfa. V roce 1844 byl hrad opět prodán saskou královnou známému finančníku Jiřímu Simonu Sinovi. Jiří Šimon Sina zemřel v r. 1856 a zanechal ohromné jmění, odhadované na 60.000.000 zl. Veveří zdědila jeho vnučka Helena Sinová. Helena však musela v r. 1881 veverský velkostatek prodat finančníku Mořici Hirsch-Gereuthovi, po němž jej nakonec zdědili de Forestové. V r. 1925 byl hrad spolu s panstvím zestátněn.
expozice:
otevírací doba:
uben a říjen (soboty, neděle, svátky) - 9:00 – 16:00
květen až září (denně mimo pondělí) - 9:00 – 17:00
(pokud na pondělí připadá státní svátek, je hrad otevřen a zavírací den
se přesouvá na úterý)
Vstupné I.: plné 50,- Kč, zlevněné 25,- Kč
Prohlídka bývalých representativních prostor, postupně restaurované
freskové jídelny a nově opraveného krovu tzv. Paláce s břitovou věží.
Vstupné II.: plné 20,- Kč, zlevněné 10,- Kč
Příležitostné výstavy.
Vstupné do areálu (od 1.5.2006)
plné 10,- Kč, zlevněné 5,- Kč
kontakt:
vstupné:
články, upoutávky, akce:
datum nazev článku, upoutávky, akce
01.05.2011 Na hradě Veveří se skutečně nacházel poklad nevyčíslitelné hodnoty


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist