Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 28. května 2023 svátek slaví Vilém, zítra Maxim
lanovka na ČH
kaple Povýšení
Rtyně
Maloskalsko

Reklama



Přihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Bouzov
typ: Hrad
okres: Olomouc



Žleby
typ: Zámek
okres: Kutná Hora



Šibeník
typ: Rozhledna
okres: Trutnov



Barborka
typ: Rozhledna
okres: Pardubice



Sychrov
typ: Zámek
okres: Liberec




Detail položky Vodní nádrž: Velké Dářko
ilustrativní obrázek:



 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 38' 31.52" N    ukázat na mapy.cz
 15° 54' 16.99" E

výška:

 614 m.n.m.


oblast:
Českomoravská Vrchovina
okres:
Žďár nad Sázavou
kraj:
Vysočina

typ:
Vodní plochy, řeky, rybníky
přesně:
Vodní nádrž
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
15 lety 9 měsíci 
počet zobrazení:
25321 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.6/10 (zatím hodnotilo 45 lidí)


informace:

Nedaleko Žďáru nad Sázavou naleznete největší rybník Českomoravské Vrchoviny o rozloze 206 ha. V minulosti sloužil rybník k zadržování vody pro pohon hamrů, pil a mlýnů na horním toku Sázavy. Vodní hladina se dnes již stala rájem pro příznivce windsurfingu a yachtingu a písčité břehy balzámem pro letní osvěžení.

Naučná stezka Dářko

Okruh v délce 9 km vede kolem rybníku Velké Dářko. Vstupní informační panel s 6 dřevěnými vitrinami na velké tabule formátu A1 je brány bývalé obory u Karlova ( u silnice je ještě poutač na dvojsloupku s tabulí A3).

Stezka má 15 zastávek s dvojsloupky osazenými v zabetonovaných kovových konzolách, na něž jsou instalovány tabule A3 v dřevěných rámečcích nebo tabule A3/A4 v dřevěných dvojrámečcích- obsahují popis jednotlivých zastávek s doprovodnými ilustracemi popř. mapkami. Dvojsloupky jsou upraveny mořením. Tabule jsou plastové – tiskovina zalitá v umakartu. Na stezce jsou zřízeny můstky, haťové přechody a ornitologická pozorovatelna.

Naučná trasa s patnácti informačními zastávkami v délce 12 km prochází vesměs lesními úseky kolem rybníka Velké Dářko. Je určena především pěším turistům, není však vhodná pro cykloturisty. Nejvhodnějšími nástupními místy jsou Škrdlovice, Karlov nebo Radostín. Nejlepší je však začít u obce Karlov, kde má stezka začátek v podobě brány bývalé jelení obory. Na trase stezky jsou zřízeny lávky a haťové přechody, přesto mohou být některé úseky při vyšší hladině vody zamokřené.

  1. Rybník Velké Dářko

    největší rybník Českomoravské vrchoviny založený na řece Sázavě v roce 1480 byl vedle chovu ryb využíván zejména k dodávkám vody železářským hamrům a hutím v nedaleké Polničce. Slouží jako významná zásobárna vody.

  2. Ptactvo rybníka a okolních lesů

    vodní plocha s pobřežními rákosinami je hnízdištěm řady druhů vodního ptactva. Z ornitologické pozorovatelny lze zahlédnout kachnu divokou, potápku roháče nebo lysku černou, v okolních porostech zaslechnete sýkory, pěnkavy, drozdy, datly a další ptactvo.

  3. Vodohospodářský význam oblasti

    Žďárské vrchy leží na hlavní evropské rozvodnici mezi Severním a Černým mořem. Jsou významnou pramennou oblastí řek Svratky, Sázavy, Doubravy, Chrudimky a Oslavy.

  4. Tajga Žďárských vrchů

    v Dářské sníženině jsou vytvořeny rašeliniště, vtiskující tomuto území charakteristický ráz, který v mnohém připomíná severskou tajgu. 

  5. Význam rašelinišť

    nejrozsáhlejší rašeliniště Českomoravské vrchoviny dosahují rozlohy 280 ha, celková odhadovaná kubatura rašeliny dosahuje až 9 miliónů m3. Dříve byla rašelina dobývána jako zdroj paliva, dnes je těžba zakázána a rašeliniště chráněna. 

  6. Národní přírodní rezervace Radostínské rašeliniště 

    v lokalitě Borky byla zřízena rezervace, která vedle rašelinných lesů zahrnuje též rašelinnou vegetaci, ostřice, suchopýr nebo rosnatku okrouhlolistou. 

  7. Živočišné rašeliniště

    v oblasti rašeliniště se na obloze zatřepetá modrásek stříbroskvrnný a okáč stříbrooký, dříve také žluťásek borůvkový. Velmi rozšířeni jsou obojživelníci, z nichž tu žijí čolek horský, ropucha obecná a několik druhů skokanů. Povrch rašeliniště obývají slepýš křehký, ještěrka živorodá a zmije obecná.

  8. Zemědělské hospodářství

    drsné klima a nepříznivé půdní poměry umožňovaly po staletí jen skromnou obživu, změny ve struktuře zemědělství měly negativní dopad na krajinu a životní prostředí.

  9. Obec Radostín

    od svého založení na přelomu 13. a 14. století byla obec ryze zemědělská. Ve staré zástavbě návesního typu je zachována řada chalup s prvky horácké lidové architektury.

  10. Geologická stavba území

    30 - 70 metrů mocné sedimenty vápnitého pískovce a slínovce jsou podložím rašelinné sníženiny, převrstvené kvartérními písčitými a jílovitými pokryvy, na nichž se v době poledové ukládáním organického materiálu vytvářela rašelina.

  11. Národní přírodní rezervace Dářko

    množství rašeliny se odhaduje na 6,206 mil. m3 a hloubka rašelinných vrstev až na 8,6 m.

  12. Lesní hospodářství

    hojně se vyskytující borovice blatka zde roste na jediném místě na Českomoravské vrchovině.  

  13. Klidová oblast zvěře „Padrtiny“

    k péči o jelení zvěř zde byla v r. 1958 zřízena chovatelská jelení oblast Žďárské vrchy. 

  14. Chráněná krajinná oblast Žďárské vrchy

    posláním oblasti CHKO Žďárské vrchy je zachování harmonicky vyvážené kulturní krajiny s typickými krajinnými prvky a významným zastoupením přirozených ekosystémů.

  15. Rekreace na Dářku

    „Moře Vysočiny“, jak bývá Velké Dářko nazýváno, poskytuje díky své poloze ve zdravém lesnatém prostředí kvalitní podmínky k letní rekreaci a vodním sportům.

 

historie:
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:
cesta:

12km severně od Žďáru nad Sázavou, nejlépe od kempu "Karlov" u Škrdlovic. Držet se cesty k vodě. Pořád po břehu, asi 1 km. Po leso-křovinatém předělu jste tam. Od kempu lze jít také přímo přes les.

Vlakem možno do Žďáru nad Sázavou (trať Brno-Havlíčkův Brod-Praha), pak autobusem směr Ždírec nad Doubravou. Vlakem také možno do Ždírce nad Doubravou (trať Havlíčkův Brod-Pardubice) a pak busem na Žďár n.S.



komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovo



Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist