Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 17. října 2021 svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Bozkov
Potštejn
Loučná Hora
Nové hrady

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Sovinec
typ: Hrad
okres: BruntálDlouhá Lhota
typ: Zámek
okres: PříbramKutná Hora
typ: Město
okres: Kutná HoraKunětická hora
typ: Hrad
okres: PardubiceFrýdštejn
typ: Hrad
okres: Jablonec nad Nisou
Detail položky Stezka - obecně: Trasa Skalnatá
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: Palice -
Palice

obrázek: Březiny -
Březiny

obrázek: Drátník -
Drátník
informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 44' 38.39" N    ukázat na mapy.cz
 16° 1' 55.69" E


oblast:
Českomoravská Vrchovina
okres:
Žďár nad Sázavou
kraj:
Vysočina

typ:
Tip na výlet
přesně:
Stezka - obecně
místo:
Dostupné pouze pěšky celý rok


vloženo před:
13 lety 9 měsíci 
počet zobrazení:
11174 krát
autor:
Hendrych

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.1/10 (zatím hodnotilo 19 lidí)


informace:
Délka 13,5 km

Trasa ?Skalnatá? vás provede po tajuplných skalách ukrytých v hustých lesích Žďárských vrchů
Začneme ve vesnici Milovy na půl cesty mezi Městem Svratkou a Sněžným. Pokud jste se rozhodly vyrazit na cestu s přáteli a potřebujete s někde sejít navrhnul bych hostinec u Šlechtů na Milovech kde si v příjemném prostředí můžete dát jednu ze zdejších specialit a přímo za restaurací začíná turistická značka.
Z Milov se následně vydáte po zelené kolem meandrující řeky Svratky na České Milovy kde přejdete silnici a po krátkém výstupu se dostanete až na Čtyři palice. Jak na Čtyři palice tak na přilehlé skály se dá z druhé strany jednoduše vyjít až na vrchol a pokochat se rozhledem po zdejší překvapivě hornaté krajiny. Ostatně tento výhled jsem si vybral také já pro úvodní panoramatickou fotografii kterou vidíte v horním okraji vaší obrazovky.
Po prohlídce skal se vydejte po modré k nedalekým Mylovským perníčkům. Cesta ze Čtyř palic vede po hřebenu takže nemusíte překonávat žádná převýšení. Milovské perníčky je skalní útvar rozkládající se na obou stranách cesty takže se dá jen stěží minout. Když jsem se ptal zdejších proč se tyto skály jmenují právě Perníčky bylo mě vysvětleno že dřív se zde v skalních prohlubních na vrcholu v létě pekli perníčky přímo na rozpálené skále. I když toto vysvětlení nezní zrovna věrohodně, tak pokud se vám podaří dostat na vrchol, tak uvidíte spousty drobných hladkých prohlubní které jsou spíše typické pro pískovcové skály, ale rozhodně ne pro zdejší žulové a rulové útvary.
Z Velkých (Milovských) perníčků pokračujte stále po modré turistické značce po pohodlné cestě a po nějakých dvou kilometrech se dostanete k dalšímu skalnímu útvaru. Tentokrát jde o skály nazvané Zkamenělí zámek. K zámku to zde má sice daleko ale v 6. století zde stávalo malé opevněné hradiště. Po krátkém zastavení pokračujte stále dál po modré a asi po dvou set metrech narazíte na rozcestí u Knížecí studánky. Zde se buď můžete vydat rovnou po červené na Rybenské perníčky a dále na Pustou rybnou a nebo si udělat krátké prodloužení k zámečku Karlštejn. Pokud se vám zámeček zdá povědomí tak vězte že se zde natáčelo několik dílů Četnických humoresek. Zde si také někdy v letních měsících lze dát kávu v příjemném prostředí, ovšem s otvírací dobou je to zde nějaké zapeklité takže mě se zde ještě kávu dát nepodařilo.
Z Karlštejna se po třech kilometrech cesty po červené dostanete k dalšímu skalnímu útvaru takzvaným Malým nebo také Rybenským perníčkům. Co je malé to je milé, ale však posoudíte sami. Z Rybenských perníčků se už pak jednoduše dostanete do Pusté Rybné a asi vás potěší že jste se konečně vymotali toho hustého a sluncem neprostupného lesa. Pokud jste s občerstvením neuspěli na Karlštejně tak ve zdejší hospodě ?Hlučál? je úspěch zaručen stoprocentně.
Z Pusté Rybné se po řádném občerstvení vydáte po zelené po silnici k Drašarově Lípě která stojí na místě kde prožil poslední léta života buditel Justin Drašar a je sama o sobě mohutným a krásným stromem kterých najdete sice málo a na této trase se setkáte ještě s jedním. Dál vás zelená povede po lukách s roztroušenými chalupami až do obce Březiny. Tato obec je výjimečné z mnoha důvodů, ale hlavně jde o místo kam se za středověku uchýlili evangelíci vyhnaní z Jižních Čech. Celou tuhle neuvěřitelně roztahanou obec musíte projít po silnic, ovšem vzhledem k tomu že tady projede sedm aut denně tak to zase není taková tragédie. Během cesty vesnicí si asi všimnete také podivuhodného vesnického stavení s věžičkami a padacím mostem, které zdejší nadšenec již desítky let pomalu přetváří na malý hrádek. Holt každý máme svou úchylku a i když se to sem moc do rázu krajiny nehodí a někdo může dokonce nadnést že jde o kýč tak za zhlédnutí to určitě stojí. Uprostřed obce najdete místní Poštu s malým obchůdkem a školu kde se již drahně let nevyučuje, ale nejvýznamnějším architektonickým počinem v obci je zdejší evangelický hřbitůvek. Těsně před značeným koncem obce se dá odbočit vpravo a po zhruba půl kilometru dojít k místní požární nádrži která také díky své až překvapivě čisté vodě a písčitému dnu skýtá v létě příjemné osvěžení. Místní se o její okolí poctivě starají takže zde najdete zpravidla vysekaný trávník a příjemný přístup do vody.
Projdete-li celé Březiny a půjdete-li stále po silnici dojdete až do obce České Milovy kde jste už dneska jednou byli a odtud po zelené jednoduše dojdete spět ke Šlechtům na Milovy.
historie:
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist