Původně (v letech 1935 - 1936) byl objekt na kopci Panák postaven jako pomník Antonína Švehly na návrh mládeže Agrární strany. Zhotoven je ze železobetonu a žernovské žuly, finanční náklady byly hrazeny z příspěvků agrárníků a hospodářských záložen. Památník byl dominantou kraje a pomyslným centrem oblasti dřívě nazývané Prokůpkův kraj (Jan Antonín prokůpek byl jedním z prvních organizátorů rolnického stavu v Českých zemích a spolupracovníkem Antonína Švehly. Krátce po obsazení republiky fašisty zmizela bronzová busta Antonína Švehly a její autor skončil v koncentračním táboře.
Po r.1945 byl památník přejmenován na Krajský památník obětem fašismu a na žulovém obelisku byla původně jména obětí z Kolínska, Českobrodska a Kouřimska. Později byl obelisk přebroušen a nově opatřen nápisem: „Vám, kdož jste pro vlast trpěli a umírali z vděčnosti, národu na paměť a k výstraze. Obětem nacismu a padlým bojovníkům za svobodu 1938 – 1945.“
Dnes již není památník ze silnice vidět, příroda se činila. Přímo pod Panákem lze nechat auto, jde o krátký výstup do mírného kopce. Cesta se stáčí a stáčí a stáčí, až dorazíte k celkem dlouhému schodišti, díky kterému se dostanete k samotnému oblouku. Jde o místo s magickou atmosférou už kvůli tomu, že zde málokdy někoho potkáte.