Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Sobota 13. srpna 2022 svátek slaví Alena, zítra Alan
Medvědín
Kost
HZS ČR
Lednice

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Čeřovka - Milohlídka
typ: Rozhledna
okres: JičínAdršpachské skály
typ: Skalní útvar
okres: Náchodlanová dráha na Černou horu
typ: Lanovka
okres: TrutnovŠumburk
typ: Zřícenina
okres: ChomutovNový Hrádek
typ: Elektrárna
okres: Náchod
Detail položky Skanzen: Pustevny
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 29' 23.03" N    ukázat na mapy.cz
 18° 15' 55.44" E


oblast:
Beskydy, Javorníky, Valašsko
okres:
Vsetín
kraj:
Zlínský

typ:
Kulturní památky
přesně:
Skanzen
místo:
Dostupné pěšky, horské kolo


vloženo před:
14 lety 6 měsíci 
počet zobrazení:
21372 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 6.4/10 (zatím hodnotilo 37 lidí)


informace:

Horské sídlo Pustevny (1018 m)

- pojmenované po poustevnících, kteří zde žili v druhé polovině 18.stol. Pustevnám dominují dřevěné stavby postavené v lidovém slohu významným slovenským architektem Dušanem Jurkovičem. Během zimy se Pustevny stávají vyhledávaným lyžařským střediskem s 11 lyžařskými vleky a 9 sjezdovkami.


Čertův mlýn (1207 m)

- východním směrem kolem jediného plesa v Beskydech lze nalézt Čertův mlýn se svými nádhernými skalními útvary. Dále se pak můžete vydat hřebenovkou směrem k západu, kolem sochy pohanského boha Radegasta z roku 1931, lze dosáhnout vrcholu Radhoště (1129 m).


Sousoší Cyrila a Metoděje

- na vrcholu Radhoště stojí kaple z roku 1898 a sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1905. Poblíž naleznete i přírodní rezervaci jedlobukového lesa. Právem byly Beskydy 5.3.1973 vyhlášeny za Chráněnou krajinnou oblast. Svou rozlohou 1166km2 jsou největší chráněnou oblastí v České republice.


Jurkovičovy stavby Maměnka a Libušín

Maměnku a Libušín na Pustevnách nechali postavit v roce 1898 členové turistického spolku Pohorské jednoty Radhošť. Architekt Dušan Jurkovič navrhl dřevěné srubové stavby v secesním slohu s bohatým stylizovaným dekorem.


Zvonička na Pustevnách

- zdobí barevné ornamenty, které vyhotovili brněnští restaurátoři František Procházka a Ivan Popov. Barevná výzdoba navržená Jurkovičem se nedochovala.

historie:

V druhé polovině osmnástého století byla poblíž první dřevěné radhošťské kaple zřízena poustevna pro jednoho poustevníka. Přestože byli už v roce 1782 císařským výnosem poustevníci zrušeni, začalo se místu s opuštěnou poustevnou v katastru obce Prostřední Bečva až dodnes říkat Pustevny. Posledním poustevníkem byl údajně pověstný Felix, který ve svém útočišti zemřel snad roku 1784. Až v souvislosti s rozmachem turistického ruchu v závěru 19. století se na Pustevnách začalo se stavební činností.

Po turistickém útlumu způsobeném první světovou válkou, nastal další stavební rozvoj Pusteven za první republiky. V roce 1926 byla dokončena výstava moderního horského hotelu Tanečnica. V jednom z jeho pokojů strávil noc československý prezident Masaryk při své návštěvě Valašska v červnu 1928. V roce 1932 byl na hřebenu mezi Pustevnami a Radhoštěm postaven další horský hotel, nazvaný Radegast.

Druhá světová válka přinesla zpustošení pustevenských objektů, neboť v závěru války tam byli ubytováni příslušnici Hitlerjugend a maďarských asistenčních oddílů. Po válce, v roce 1947 se na Pustevny dostavil tehdy téměř osmdesátiletý Jurkovič a přimluvil se za zachování objektů, přestože se vyjádřil, že by takto již nestavěl. Nejstarší útulny se pomalu dostávaly do havarijního stavu, takže časem zůstal plně funkční jen hotel Tanečnica a nedaleký hotel Radegast.

Zásadní rekonstrukce pustevenských útulen přišlo až v osmdesátých letech Valašské muzeum v přírodě. Realizovat se ji podařilo až od roku 1995. Po čtyřech letech, v roce 1999 mohla být slavnostně znovuotevřena restaurace Libušín a v roce 2003 byl zpřístupněn také hotel Maměnka. Areál Pusteven byl v době rekonstrukce prohlášen Národní kulturní památkou.

expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist