Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 27. března 2023 svátek slaví Dita, zítra Soňa
Zvičina
železnice
Přeskače
Jičín

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Valdštejnská zahrada
typ: Zahrada
okres: Hlavní město PrahaDlouhé stráně
typ: Elektrárna
okres: ŠumperkČastolovice
typ: Zámek
okres: Rychnov nad KněžnouVlčtejn
typ: Zřícenina
okres: Plzeň-jihStodolní ulice
typ: Ulice
okres: Ostrava-město
Detail položky Skanzen: Babiččino údolí
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 25' 18.28" N    ukázat na mapy.cz
 16° 3' 16.53" E


oblast:
Adršpašsko, Broumovsko
okres:
Náchod
kraj:
Královehradecký

typ:
Kulturní památky
přesně:
Skanzen
místo:
Dostupné pouze pěšky celý rok

náročnost:
Pro seniory
zaměření výletu:
Do přírody
délka výletu:
Na půl dne

vloženo před:
15 lety 1 měsícem 
počet zobrazení:
73595 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 7.7/10 (zatím hodnotilo 130 lidí)


informace:
Naučná stezka "Babiččino údolí" vede po značených turistických cestách od Barunčiny školy v České Skalici do Ratibořic a končí na Rýzmburku. Celkem měří 7,5 kilometru a je v provozu od 1. května do 30. září.
Osou Babiččina údolím protéká řeka Úpa. Ta nepatří k žádným velkým veletokům - vždyť měří pouhých 73 kilometrů. Pramení na hřebenech Krkonoš v nespočetných tůních a tůňkách úpské rašeliny, chráněna majestátem Sněžky. U havlovické hájovny pak vtéká řeka Úpa do Babiččina údolí. Ve svých vlnách zrcadlí pobřežní louky, duby i olšiny, listnaté, smíšené i jehličnaté lesy, spěchá pod Boušínem, Mstětínem, Slatinou nad Úpou, Červenou Horou, klikatí se v lukách pod Rýzmburským altánem a za Červeným mostem směřuje k Pohodlí, Bílemu mostu a Viktorčinu splavu

První zmínka o Ratibořicích pochází z konce 14. století, kdy v místech zvaných Na starých Ratibořicích, stávala tvrz Vaňka ze Žampachu. Následujícím století připadla tvrz k Rýzmburskému panství. O sto let později ji připojili Smiřičtí k náchodskému velkostatku. Zámek, Staré Bělidlo a Ludrův mlýn pak jsou především známy osobou spisovatelky Boženy Němcové a jejím dílem Babička, stejně tak postavou kněžny vévodkyně K. V. Zaháňské. Původní tvrz pak byla přestavěna na barokní letohrádek. V letech 1825 - 1826 byla budova zámku vévodkyní K. V. Zaháňskou, včetně křídla pro služebnictvo přestavěna empírově.
 
Do roku 1976 byl celý areál Babiččina údolí ve správě Okresního národního výboru v Náchodě. V tomto roce správu převzalo tehdejší Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody Východočeského kraje se sídlem v Pardubících - nyní Památkový ústav Pardubice. Současně byl areál vyhlášen národní kulturní památkou. Ratibořický zámek byl tedy veřejnosti po dlouhém přerušení r. 1991 opět zpřístupněn. V roce 1994 byla otevřena i druhá část instalace - věnovaná době posledních majitelů, rodu Schaumburg - Lippe a jejich příbuzným z dánské královské rodiny.
historie:
květen-září: úterý-neděle (9:00?17:00), duben a říjen: sobota-neděle (9:00 ? 16:00)
expozice:
Mlýn a Mandl - byl postavený ve druhé polovině 18. století.
 
Staré Bělidlo - místo, kam Božena Němcová zasadila děj Babičky bylo postaveno v roce 1797. Původní Bělidlo bylo roku 1830 zbořeno a na jeho místě dnes stojí zámecký skleník.
 
Zámek Ratibořice
-   Kateřina Vilemína dala v letech 1825 až 1826 barokní ratibořický zámek přestavět. Zachovány zůstaly obvodové zdi, výška obou podlaží a střešní altán, který však po přestavbě ztratil svou původní funkci, neboť v něm byly zřízeny půdní komory. Přestavěno a rozšířeno bylo i křídlo pro služebnictvo, navazující na užší stranu budovy. Zámecká kaple byla zrušena. Kněžna byla evangelického vyznání, v roce 1827 však přestoupila v Římě na katolickou víru. Poté dala jako náhradu za kapli zřídit v předsíni zámku domácí oltář, u něhož kněz sloužíval mši. V neděli jezdívala kněžna na mši do farního kostela ve Skaličce.
 
V šedesátých letech provedli Schaumburgové další přestavbu zámku, tentokrát v pseudorenesančním slohu. Stavební úpravy nezasáhly podstatněji do hmoty stavby, zaměřily se především na interiéry a fasádu. Instalovala se kachlová kamna, hygienické zařízení odpovídající úrovni doby, nově se tapetovalo. Větším zásahem bylo pouze zvýšení přilehlého služebnického křídla o patro. Po přestavbě zámek trvale sloužil za letní sídlo náchodských Schaumburgů, kteří ho vybavili mobiliářem bez větší umělecké hodnoty. Od konce osmdesátých let se celé údolí stávalo velmi navštěvovaným místem v souvislosti s Babičkou Boženy Němcové, turistům však nebyl umožněn vstup do zámku.
otevírací doba:
kontakt:
Adresa:  Státní zámek Ratibořice
55203  Česká Skalice
Telefon:  491 452 123
Email:  sz.ratiborice@worldonline.cz
vstupné:


komentáře:
 • dne: 2010.11.04 18:32:34 Tomaš Koubek napsal:
         Moc pěkné místo, doporučuji...

 • dne: 2022.05.31 09:59:15 napsal:
          • jméno (přezdívka):
  e-mail:
  zpráva:
  ocrana proti SPAMu:
  Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
  dopište chybějící slovo  Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
  Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
  TOPlist