Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Čtvrtek 21. září 2023 svátek slaví Matouš, zítra Darina
Hrubá Skála
Hřídelec
Masarykova věž
Potštejn

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Gotické opevnění města Poličky
typ: Hradby
okres: SvitavyLežáky
typ: Vesnice
okres: ChrudimLes Království
typ: Přehrada
okres: TrutnovSovinec
typ: Hrad
okres: BruntálVelké Dářko
typ: Vodní nádrž
okres: Žďár nad Sázavou
Detail položky Stezka - obecně: Trasa paličatá
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: Čtyři palice -
Pohled ze ćtyř palic
Čtyři palice
Pohled ze ćtyř palic


obrázek: Březiny u poličky -
Pohled na unikátní alej a hřbitov na Březinách
Březiny u poličky
Pohled na unikátní alej a hřbitov na Březinách


obrázek: Les kolem Čtyř palic -
Les kolem Čtyř palic
informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 42' 41.16" N    ukázat na mapy.cz
 16° 2' 6.59" E


oblast:
Českomoravská Vrchovina
okres:
Žďár nad Sázavou
kraj:
Vysočina

typ:
Tip na výlet
přesně:
Stezka - obecně
místo:
Dostupné pěšky, horské kolo


vloženo před:
15 lety 8 měsíci 
počet zobrazení:
14386 krát
autor:
Hendrych

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.5/10 (zatím hodnotilo 22 lidí)


informace:
Délka někde mezi 8 – 10 km

Převýšení – lepší nevědět
Podivuhodný název v sobě nese hlavní lákadlo této trasy kterým je skála Čtyři palice. Turu doporučuji začít na „Hlučálu“ ve vesnici Pustá rybná. (Jméno Hlučál nese zdejší hospoda) Zapadlý kousek historie v moderním světě. Ceny se zde stejně s rychlostí obsluhy zastavili někde před dvaceti lety. Pivo vám s největší pravděpodobností přinese paňmáma v pantoflích. K případnému posilnění doporučuji za dvacku topinek s česnekem. Zkrátka ojedinělí zážitek. Po řádném pohoštění vyrazíte po zelené směrem na Březiny. Nezapomeňte si prohlédnout jedno z nejhezčích údolí na vysočině kterým to Březinské bezpochyby je.
Březiny jsou vůbec zajímavá vesnice táhne se v délce přes pět kilometrů na levém břehu řeky Svratky. Je to původně čistě evangelická obec kterou si vybudovali ve středověku, z jižních Čech vyhnaní evangelíci. Moc zajímavých zastávek zde nenajdete snad jen před místním obchodem a poštou v jedné budově stojí dřevěný panák v životní velikosti. Místní ho familiérně nazývají starosta. K tomu asi není už co dodat. U sochy zřejmě narazíte na několik domorodců s lahváčem od doby co Olda Kučera zavřel místní vyhlášenou hospodu, protože dostal alergii na lidi je to totiž jediné místo kde se můžou scházet.
Na Březinách ale i přes to kvete čilý společenský život. Zdejší občasné DISCO je vyhlášené široko daleko. V bývalé škole se konají výstavy místních umělců (krajinářů) a milovníky staré architektury zřejmě nadchne zdejší starý evangelický hřbitov. (vřele doporučuji hororo-milovníkům k půlnoční návštěvě, nutností ovšem bude přelezení brány nejlépe s pravé strany přes hřbitovní smeťák
Dále se můžete vydat po zelené rovnou ke Čtyřem palicím nebo pro náročnější a pro milovníky houbaření doporučuji jít kolem hřbitova po neznačené cestě po Moravském. Po Moravském proto že zde řeka Svratka dělí Březiny na českou a Moravskou část. Vzhledem k tomu že na Moravské části není ani jedno stavení tak vlastně není ani co dělit.
Pokud jste se vydali po Moravském vylezli jste někde pod Valeckého statkem u kterého narazíte na stejně pojmenovanou Autobusovou zastávku. Po pravé straně potom minete Prvorepublikovou vilu, kterou si nechal vystavět majitel masokombinátu v Poličce pan Jílek během třicátých let. Vila má kolem sebe hektarovou parkově osázenou zahradu, ještě že tak protože jinak architektonicky spíše připomíná rozvodní stanici EONU.
Za vilou už jen vyběhnete kopec a jste zpátky na turistické značce která vás bez potíží dovede až na vysněné Čtyři palice. Snad vám bude zdejší výhled zaslouženou útěchou za namáhavý výstup. Pochopitelně trochu přeháním ten výstup opravdu není nikterak namáhavý a s nadsázkou se dá říct že by jej zvládl i vozíčkář.
Pořádně se kochejte protože já osobně rozhled ze čtyř palic považuji za jeden z vůbec nejzajímavějších. Také proto jsem ho použil jako titulní obrázek tohoto webu. Také se pořádně podívejte na jiho-jiho-západ aby jste viděli cíl vaší cesty, tedy vesnici Milovy.
Tak teď už jenom zbývá seběhnout zpátky na značku a vydat se do údui a potom už jen přes české Milovy dojít k Milovskému rybníku. Pokud vám to jenom trochu půjde pokuste si odmyslet monsterhotel Devět skla hotelové skupiny OREA hotels který zde opravdu působí trochu rozpačitě. Naproti hotelu se ale nachází hostinec u Šlechtů který naopak působí velice přívětivě. Je to také vyhlášené zařízení pro široké okolí. Z místního jídelního lístku vřele doporučuji okusit Herálecký ostřák s opejkačkama což je místí specialita, ale ani zbytek jídelního lístku vás určitě nezklame. A to je vlastně cíl.
Přeji pěkný pochod.
historie:
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist