Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pátek 15. listopadu 2019 svátek slaví Leopold, zítra Otmar
HZS ČR
Broum. stěny
Adršpach
Šibeník

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


rozhledna Babí lom
typ: Rozhledna
okres: Brno-městoDřevěný most - Černvír
typ: Most
okres: Brno-venkovPolička
typ: Město
okres: SvitavyHauenštejn (Horní Hrad)
typ: Zřícenina
okres: Karlovy VaryVrátno
typ: Mlýn
okres: Mladá Boleslav
Detail položky Zámek: Rajec nad Svitavou
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 24' 33.65" N    ukázat na mapy.cz
 16° 38' 38.33" E


oblast:
Moravský kras a okolí
okres:
Blansko
kraj:
Jihomoravský

typ:
Kulturní památky
přesně:
Zámek
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
12 lety 5 měsíci 
počet zobrazení:
11128 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.6/10 (zatím hodnotilo 34 lidí)


informace:

V oblasti Moravského krasu, severně od Blanska, lze nalézt zámek Rájec nad Svitavou, stavbu krásnou a na Moravě nezvyklou. V intencích stylu Ludvíka XVI. vznikla zde v letech 1763-1769 nová jednopatrová budova s čestným dvorem, krytá mansardovou střechou.

Výslednou podobu stavebních plánů zhotovil vídeňský architekt M.I.A.Canevale. Majitelé Rájce, hrabata ze Salmu (později knížata), vytvořili z tohoto panství svou doménu.

V přízemí hlavní budovy zámku byly v podstatě zachovány reprezentační místnosti z poslední čtvrtiny 19. století, které však byly zčásti rekonstrukcí původního stavu z konce 18. věku. V prvním patře zámku byla v 50. letech instalována obrazová sbírka Salmů, v níž převládají díla holandských a vlámských mistrů.

Výsledný dojem z návštěvy zámku: výborný
Krásná stavba, jakoby zaříznutá do svahu nad údolím s městem. Stěny interiérů zdobeny bohatou sbírkou obrazů. Péče o návštěvníky velmi dobrá.

historie:
Klasicistní zámek francouzského typu vznikl v letech 1763 - 1769 s největší pravděpodobností podle plánu vídeňského architekta I.A. Canevala. Současně se zámkem byla v roce 1767 založena zdejší zahrada, která v první čtvrtině 19. století získala volnou přírodně krajinářskou dispozici.
V roce 1811 zdědil rájecký zámek Hugo František Salm, který se výrazně zapsal do kulturních tradic našeho národa jako vědec, organizátor a příznivec národního obrození.
V přízemí hlavní budovy zámku byly v podstatě zachovány reprezentační místnosti z poslední čtvrtiny 19. století, které však byly zčásti rekonstrukcí původního stavu z konce 18. věku. K těmto prostorám se přimyká rozsáhlá empírová knihovna.
V prvním patře zámku byla v 50. letech instalována obrazová sbírka Salmů, v níž převládají díla holandských a vlámských mistrů. Sbírka je doplněna o další díla z jiných zámeckých objektů. Vedle převážně západoevropských mistrů zastoupených jak originálními díly, tak i kvalitními kopiemi, se zde objevují také plátna českého barokního malíře Jana Kupeckého.
Zámecké zahradnictví vstoupilo do povědomí veřejnosti díky ojedinělé sbírce kamélií, která sem byla před třiceti lety převezena z Průhonic. Dnes již tradiční výstava těchto rostlin a květinových aranžmá se koná každoročně vždy koncem února.
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist