Jedná se o jeden z největších hradních komplexů na světě (podle Guinessovy knihy rekordů je to svou plochou 570 m délky a 130 m šířky největší hrad na světě). Je to symbol města Prahy i celé České republiky.
Pražský hrad byl založen kolem roku 880 knížetem Bořivojem z rodu Přemyslovců.
Kostel Panny Marie byl první zděnou stavbou. Další kostely, zasvěcené svatému Jiří a svatému Vítu, byly založeny až v 10. století. Hrad byl opevněn příkopem a valem z hlíny a kamení. Hrad se stává sídlem hlavy státu a sídlem nejvyššího představitele církve, pražského biskupa. Významnou budovou na poli architektůry a cenra vědění byla od 11. století bazilika svatého Víta postavená v místě původní rotundy. Právě zde byly uchovávány relikvie světců, zemských patronů: svatého Víta, Václava a Vojtěcha.Karel IV. Dobou rozkvětu bylo pro Pražský hrad období vlády krále a později císaře z rodu Lucemburků, Karla IV. (polovina 14. století). Pražský hrad se poprvé stal císařskou rezidencí, sídlem panovníka Svaté říše římské. Roku 1344 položil král Karel IV. základní kámen katedrály svatého Víta a povolal k její stavbě francouzského architekta Matyáše z Arasu, po jeho smrti mladého Petra Parléře (roku 1356).
Husitské války a následující desetiletí, po něž Hrad nebyl obýván. To mělo za následek chátrání hradních budov a opevnění. Po roce 1483 zaznamenává hrad opět návrat ke své slávě. Na trůn usedl král z nové dynastie Jagellonců jenž se opět usídlil na Hradě. Bylo vystavěno nové opevnění, obranné věže na severní straně (Prašná věž, Nová bílá věž a Daliborka). Hrad byl přestavěn a rozšířen. Velkolepý Vladislavský sál se stává největším světským klenutým sálem tehdejší Evropy. Habsburkové zahájili přestavbu Hradu v renesanční sídlo. Byla založena Královská zahrada, v níž byly v průběhu 16. století budovány stavby sloužící zábavě: letohrádek, míčovna, střelnice, lví dvorek. Svou úpravu zaznamenala postupně katedrála a královský palác. Nové obytné budovy se začaly stavět na západ od Starého královského paláce, podél jižní hradby. Vrchol stavebních úprav datujeme za vlády Rudolfa II. Právě on proměnil hrad v důstojné a velkolepé středisko říše. Pro své bohatá umělecká díla a významné vědecké sbíry založil císař severní křídlo paláce s dnešním Španělským sálem. V letech 1753 až 1775 byl Pražský hrad z rozhodnutí Marie Terezie přestavěn a to podle projektu vídeňského dvorního architekta Niccoly Pacassiho. Dílo vedl stavitel Anselmo Lurago s Antonínem Kunzem, od roku 1765 pak Antonín Haffenecker.
V roce 1618 považujeme za počátek doby válek. Zahájila ji pražská defenestrace během nichž byl Pražský hrad poškozen a vyloupen. Proměna hradu na reprezentační sídlo zámeckého typu proběhla ve druhé polovině 18. století. Opět nastává úpadek hradu. Byly rozprodány zbytky rudolfínských sbírek. V roce 1848 zde sídlí císař Ferdinand V. Byla přestavěna kaple svatého Kříže na II. nádvoří. Upravený byl i Španělský sál a Rudolfova galerie, která měla být připravena na korunovaci Františka Josefa I. Korunovace však neproběhla. Hrad jako sídlo hlavy státu se stává až pPo vzniku samostatné Československé republiky v roce 1918.
V dnešní moderní době se hrad opravuje a zpřístupňuje široké veřejnosti. Po roce 1989 tak byly zpřístupněny mnohé dosud uzavřené prostory např. Královská zahrada s Míčovnou, jižní zahrady, Císařská konírna, Tereziánské křídlo Starého královského paláce. Pražský hrad střeží mnohé státnosti naší České republiky. Především to jsou korunovační klenoty, pozůstatky českých králů, vzácné křesťanské relikvie, umělecké poklady a také historické dokumenty.
dne: 2011.07.16 10:55:32milada napsal: Dobry den,prosím o zaslaní infa o hradu jestli je přístupny k veřejnosti,jaká ce cena a jestli platí průkaz ZTP/P.jakym metrem se dostaneme z Černého mostu atd děkuji Nova
dne: 2011.07.17 13:11:46Martin napsal: více najdete na http://www.hrad.cz/cs/prazsky-hrad/informace-o-prohlidce-prazskeho-hradu/vstupenky.shtml