Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 27. března 2023 svátek slaví Dita, zítra Soňa
Kozákov
Přeskače
Babiččino údolí
osada Jizerka

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Hardeggská vyhlídka
typ: Vyhlídka
okres: Znojmozámek Konopiště
typ: Zámek
okres: BenešovRoudnice nad Labem
typ: Zámek
okres: LitoměřiceLoučná Hora
typ: Kostel
okres: Hradec KrálovéLes Království
typ: Přehrada
okres: Trutnov
Detail položky Město: Hostinné
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 32' 26.39" N    ukázat na mapy.cz
 15° 43' 24" E

výška:

 351 m.n.m.


oblast:
Krkonoše
okres:
Trutnov
kraj:
Královehradecký

typ:
Města, vesnice
přesně:
Město
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
15 lety 2 měsíci 
počet zobrazení:
24366 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.3/10 (zatím hodnotilo 35 lidí)


informace:
Přibližně na poloviční cestě z Trutnova do Vrchlabí se nachází jedno z nejstarších měst Podkrkonoší - Hostinné. Město a okolí jsou v současné době centrem výroby a zpracování papíru.
historie:

Na místě kde dnes stojí město Hostinné kdysi byla prastará osada. Město bylo založeno v kolonizační době za panování Přemysla Otakara II. První písemné zmíňky město připomíná v roce 1270 pod názvem Arnau – Orlí hnízdo.

Jan Lucemburský dal město jako panský statek roku 1316 míšeňskému šlechtici Půtovi z Turgova. Turgovští měli panství až do konce 50. let 14. století. V roce 1359 syn krále Jana Lucemburského a pozdější římský císař Karel IV. věnoval Hostinné magdeburskému purkrabímu Purkartovi, který byl jeho hofmistrem a blízkým rádcem. Ten na Hostinném vykonával vrchnostenská práva až do své smrti někdy v letech 1374 nebo 1377.

V roce 1418 vlastnil město vrchnost Jan Krušina z Lichtenburka. V roce 1610 došlo k velké pohromě, kdy při požáru byly zničeny budovy kostela, zámku, školy, fary, radnice, pivovaru a spolu s tím i mnohé měšťanské domy. Tehdejší pán a majitel města šlechtic Jan Kryštof z Valdštejna dal velmi rychle obnovit všechny nejdůležitější budovy ve městě a použil k tomu služeb italského stavitele Carlo Valmadiho. Ten se podílel i na vybudování hostinského zámku, tehdy bohatě zdobeného sgrafity.

Albrecht z Valdštejna získal Hostinné v období pobělohorských konfiskací, jako císařský vojevůdce a úspěšný podnikatel. Za jeho vlády se panství stalo součástí frýdlantského vévodství a to na dobu více než sedmi let. Po Valdštejnově zavraždění získal v roce 1634 Hostinné od královské komory plukovník Vilém Lamboy. Jeho syn Lambert dal základ k františkánskému klášteru, jenž však byl dobudován až v roce 1677.

V dalších obdobích se na hostinském panství vystřídala řada významných českých rodů. K důležité změně došlo však až v roce 1835, kdy byla budova zámku bratry Kieslingovými uzpůsobena pro výrobu papíru. To se stalo prvním impulsem k tomu, aby se Hostinné stalo průmyslovým zázemím podhůří Krkonoš.

expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist