Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 04. června 2023 svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Chrudim
Vrchlabí
Zvičina
Potštejn

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Vrchlabí
typ: Zámek
okres: Trutnovhrad Choustník
typ: Hrad
okres: TáborHardeggská vyhlídka
typ: Vyhlídka
okres: ZnojmoPřeskačské podzemí
typ: Podzemní
okres: ZnojmoČeská Skalice
typ: Město
okres: Náchod
Detail položky Město: Dobruška
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 17' 31.25" N    ukázat na mapy.cz
 16° 9' 36.04" E

výška:

 287 m.n.m.


oblast:
Orlické hory a podhůří
okres:
Rychnov nad Kněžnou
kraj:
Královehradecký

typ:
Města, vesnice
přesně:
Město
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
15 lety 5 měsíci 
počet zobrazení:
36874 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.4/10 (zatím hodnotilo 60 lidí)


informace:

Dobruška je jedno z největších měst v okrese Rychnov nad Kněžnou. Leží v údolí Zlatého potoka (Dědiny) na katastrální ploše 3 466 ha. Ke konci roku 2004 zde žilo 7036 obyvatel. Pod město spadají části obce Běstviny, Domašín, Chábory, Spáleniště, Pulice, Mělčany a Křovice. První zmínku o Dobrušce můžeme nalézt již z roku 1320. Největší požár Dobrušku postihl v roce 1806 a značná část města musela být znovu vybudována.

 

  • Renesanční radnice s věží z druhé poloviny 16. století. Uvnitř se nachází románská křtitelnice, která je nejstarší hmotnou památkou města, a raná díla malíře Františka Kupky.
  • Děkanský kostel sv. Václava, zbarokizovaný v letech 1709 až 1724
  • Kostel sv. Ducha za městem
  • Mariánský sloup z roku 1736 na náměstí
  • Městské lapidárium
  • Rodný domek Františka Vladislava Heka, zpopularizovaného v románu F. L. Věk
  • Židovský hřbitov
  • Jediná zpřístupněná Mikve v ČR, v bývalém rabínském domě, dnes v budově městského muzea

 

historie:
Počátky Dobrušky sahají až do středověku. Město vzniklo z tržní osady Leštno (nebo Leštná), ležící na křižovatce obchodních cest. Nejstarší písemnost, týkající se Dobrušky, je z roku 1320. V tomto tzv. Mutinově narovnání se uvádí, že město bylo obehnáno hradbami a mělo již některá městská práva. Přibližně od druhé poloviny 15. století roste důležitost Dobrušky jako hospodářského střediska opočenského panství Trčků z Lípy. Rozvoj města našel svůj výraz i v renesančních přestavbách domů a stavbě reprezentativní radnice. Období hospodářské konjunktury a růstu společensko-politického postavení města skončilo třicetiletou válkou. Město se začalo pozvolna vzpamatovávat z následků války. Vývoj však byl značně pomalý a nikdy nedosáhl takového rozmachu a tempa, j akým postupoval za Trčků z Lípy. Kořeny hospodářského úpadku byly především v násilné rekatolizaci, spojené s hromadnou emigrací ekonomicky aktivního obyvatelstva. ' Se stupňujícím se rekatolizačním úsilím, zejména v první polovině 18. století, je spojen i rozmach církevního stavitelství a rozšiřování výtvarných děl baroka, což našlo své konkrétní vyjádření i v Dobrušce. Město obohatily barokní kamenné plastiky sv. Jana Nepomuckého, mariánského sloupu, sv. Vavřince a Panny Marie. Druhá polovina 18. století je i v životě Dobrušky poznamenána začátkem tereziánských reforem, které městu odňaly roku 1765 hrdelní právo. V roce 1793 byl v Dobrušce zřízen regulovaný magistrát IV. Třídy, čímž město získalo podstatný díl právní nezávislosti na opočenské vrchnosti. Zřejmě nehorší den v celé své historii prožilo město 9. května 1806, kdy došlo k obrovskému požáru, ktery' zničil 269 dómů, stodoly, židovské domy se synagogou, radnici, pivovar, kostel sv. Václava, děkanství, špitál a obě školy. Na přelomu 18. a 19. století se Dobruška stala jedním z regionálních center národního obrození. Druhá polovina 19. století přinesla velký rozvoj spolkového života ve městě a na konci století se začíná rozvíjet místní průmysl, zejména textilní. V roce 1908 byla otevřena železniční trat' Dobruška - Opočno. První světová válka stála Dobrušku životy 85 obyvatel, z nichž mnozí bojovali v zahraničních protirakouských legiích. Na základě mylné zprávy byl ve městě slaven rozpad Rakouska - Uherska již 5. října 1918. Dnešní Dobruška se svými sedmi tisíci obyvateli, bohatými historickými tradicemi a četnými kulturními památkami, je jednou ze vstupních bran do Orlických hor a jako odvěké přirozené centrum široké spádové oblasti má dobré předpoklady pro úspěšný rozvoj.
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist