Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 04. června 2023 svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Janův Hrádek
Lukov
Hřídelec
Dlouhé stráně

Reklama



Přihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Kačina
typ: Zámek
okres: Kutná Hora



Karlova Koruna
typ: Zámek
okres: Hradec Králové



Masarykova věž
typ: Rozhledna
okres: Jičín



Zámek Potštejn
typ: Zámek
okres: Rychnov nad Kněžnou



Chrudim
typ: Město
okres: Chrudim




Detail položky Město: Chrudim
ilustrativní obrázek:



 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 57' 3.93" N    ukázat na mapy.cz
 15° 47' 44.07" E


oblast:
Chrudimsko - Hlinecko
okres:
Chrudim
kraj:
Pardubický

typ:
Města, vesnice
přesně:
Město
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
15 lety 4 měsíci 
počet zobrazení:
34612 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 6.7/10 (zatím hodnotilo 59 lidí)


informace:

Chrudim, "Athény východních Čech", leží na pomezí Železných hor a Polabské nížiny, 110 km východně od Prahy, 10 km jižně od krajského města Pardubic a 33 km od Hradce Králové.

Město je poprvé historicky zmiňováno v Dalimilově kronice rokem 1055, kdy zde na dnes již neexistujícím hradě zemřel český kníže Břetislav. O dvě století později povolal do města král Přemysl Otakar II německé kolonisty, kteří z hradní osady postavili kamenné město, kterému dali za symbol černou jednohlavou orlici na stříbrném štítě. Díky nim město vzkvétá a mimochodem se stává věnným městem českých královen. Z té doby také pocházejí gotické sklepy měšťanských domů na hlavním náměstí.

historie:
Patnácté století bylo poznamenáno zmatky a stagnací v dobách husitských válek vrcholících upalováním husitů na chrudimském náměstí na jedné straně a bořením klášterů a upalováním katolických mnichů na stejném náměstí o něco později na straně druhé.

Naštěstí doba Jiříka z Poděbrad přináší pro město další rozkvět. Chrudimské měšťanstvo staví v centru města honosné domy, mezi nimiž vyniká renesanční Mydlářovský dům s přímo "postmoderním" minaretem, nesprávně spojovaný se známým pražským katem. Stavebníkem byl osvícený chrudimský měšťan, obchodník a cestovatel Jan Mydlář, výrobce mýdel a svíček.

Období prosperity je bohužel opět přerušeno účastí Chrudimě v protihabsburském odboji proti Ferdinandovi I. Městu byly konfiskovány statky a obdrželo velké pokuty.

Další rána přichází v roce 1562, kdy téměř třetina obyvatelstva zemře na následky moru. Připomínkou této události je geniální sochařské ztvárnění tragédie, v podobě morového sloupu na chrudimském náměstí, jehož realizace je spojena se jménem Santiniho - to ovšem bylo až v letech 1714-1734.

Aby ran osudu nebylo dost, město se opět účastní protirakouského odporu, a jeho majetek je znovu konfiskován. Chrudimský primátor, účastník odboje, si dobrovolně bere ve svém domě naproti galerii ART svůj život, aby nemusel se svými druhy skončit na Staroměstském náměstí.

Při následné rekatolizaci se dostatečně ve městě vyžil páter Koniáš, který na Roštině pálil české evangelické knihy a závadné stránky z nádherných chrudimských kancionálů. Ty co zbyly, jsou k nahlédnutí v chrudimském Muzeu. Druhou stranou mince se stává další rozvoj města, tentokrát prostřednictvím poněmčených správních úřadů.

Tak to trvá až do poloviny 19. století, ve které se v Chrudimi opět probouzí český živel prostřednictvím děkana Zieglera a velkého mecenáše umění starosty Martiniho, jehož zdevastovaná hrobka je k zhlédnutí v Michalském parku. Obrovský rozkvět školství a kultury přivedl Františka Palackého k myšlence, aby nazval Chrudim Athénami východních Čech. V té době v Chrudimi premiéroval své skladby i Antonín Dvořák a zahrát měšťanům přijel i Saint-Saens. Alfons Mucha, který si v Chrudimi našel svoji ženu Marušku, dvakrát uspořádal ve městě výstavu svých litografií. Pokaždé s velkým úspěchem, takže chrudimské muzeum se od té doby pyšní téměř kompletní sbírkou slavných plakátů. Geniální místní stavitel Schmoranz přestavuje centrální barokní kostel ve stylu módní neogotiky, čímž dává městu katedrální dominantu

Koncem devatenáctého století je Chrudim stále krajským městem a to až do doby, kdy průmyslová revoluce nabírá obrátek a inženýrem Pernerem projektovaná dráha na Moravu se městu vyhýbá velkým obloukem. Město se pomalu propadá do okrajovosti, ruku k dílu později přiložila i vláda dělnické třídy, což paradoxně zachraňuje Chrudim před osudem industrializovaných moderních a beztvarých měst.

Klid, líbeznost, čistota a zdravé životní prostředí jsou hlavními klady současné Chrudimě, kterou jistě po velkých pádech čeká další velký rozkvět.

expozice:

Muzeum

Muzeum loutkářských kultur bylo otevřeno 2.července 1972. Základem muzejních sbírek se stala soukromá sbírka Prof. PhDr. Jana Malíka (1904-1980), Muzeum vlastní cca 43.600 sbírkových předmětů, z toho více než 8.300 loutek z celého světa.

 

Budova muzea

Sídlem muzea se stal nádherný renesanční dům zvaný Mydlářovský. (čp. 74). Vystavěn byl díky chrudimskému měšťanovi Matěji Mydlářovi v letech 1573-1576.  Sloupová loggie je na nosnících zdobena hlavou šaška, zpodobením býka, jelena a několika růžemi a písmeny IHS (Jesus hominum Salvator - Ježíš lidí spasitel).

V roce 1990 získalo muzeum dům sousedící s Mydlářovským domem z druhé strany - čp. 75, který podle úředních záznamů pochází z konce 16.století. Muzeum tak mohlo tyto dva domy propojit, rozšířit výstavní prostory a další aktivity pro návštěvníky.

 

Galerie muzea

Galerie byla otevřena v březnu 1995 po dokončení úprav objektu čp.75. Od té doby jsou zde pořádány krátkodobé výstavy (6-7 za rok), které nejsou vždy jen loutkářské.

 

Herna s loutkami

Její motto: "Dotýkati se dovoleno!" Vznikla ve spolupráci s loutkovém divadlem DAMU v Praze. Studenti řešili tento úkol jako svou semestrální práci.

 

Stará radnice

Radní dům pamatujei dobu husitskou. Základy dnešní budovy byly vystavěny před r. 1560. Radnice má rozhlehlé sklepy, v nichž bylo dříve umístěno útrpné právo a městský archiv s privilegiemy města.

V roce 1721 ovlivnil vzhled budovy barokní úprava, připisovaná slavnému Janu Blažeji Santinimu. Na budově naleznete i znak Svaté říše římské, nesoucí na prsou znak Českého království.

 

Nová radnice

Původně to byly dva samostatné domy, které nesou v sobě plány chrudimských stavitelů Josefa a Františka Staňkových. Větší z těchto domů, v němž je nyní vchod do budovy, byl znám pod jménem Boleslav.

otevírací doba:
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovo



Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist