Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 04. června 2023 svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Loučná Hora
Sovinec
Karasín
Hradec Králové

Reklama



Přihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Potštejn
typ: Zřícenina
okres: Rychnov nad Kněžnou



Teplické skály
typ: Skalní útvar
okres: Náchod



Dobrošov
typ: Pevnost
okres: Náchod



Špilberk
typ: Hrad
okres: Brno-město



rozhledna Čechy pod Kosířem
typ: Rozhledna
okres: Prostějov




Detail položky Rozhledna: Masarykova věž
ilustrativní obrázek:



 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 22' 39.09" N    ukázat na mapy.cz
 15° 38' 20" E


oblast:
Podzvičinsko
okres:
Jičín
kraj:
Královehradecký

typ:
Kulturní památky
přesně:
Rozhledna
místo:
Dostupné pěšky, horské kolo


vloženo před:
16 lety 4 měsíci 
počet zobrazení:
36960 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.1/10 (zatím hodnotilo 74 lidí)


informace:

Jednou z nepřehlédnutelných kulturně — historických památek města Hořice je Masarykova věž samostatnosti. Je umístěna přímo nad městem na hřebeni Hořického chlumu ve výšce 408 m n. m. a vytváří tak Hořicím hezkou a zdaleka viditelnou dominantu.

Základní kámen věže byl položen 10. července 1926 za přítomnosti prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka. Plány na zbudování víceúčelové rozhledny jsou však starší, futuristické návrhy stavby se již objevovaly na pohlednicích z počátku 20. století po zakoupení pozemku hořickou Galerií plastik (1908). Projektu se na začátku 20. let ujal architekt František Blažek (1863 — 1944), učitel hořické sochařsko-kamenické školy a odborník na kamenořez, realizací stavby byl pověřen arch. Jindřich Malina. Stavba v prvních letech rychle pokračovala především díky nadšení všech zúčastněných, mnoho práce bylo vykonáno bez nároku na odměnu nebo pouze za režijní náklady. Návrhů sochařské výzdoby na křídlech budovy se ujali Jan Vávra (1903 — 1952) a Karel Lenhart (1904 — 1978), tehdy žáci prof. Otakara Španiela z pražské AVU, který provedl závěrečné korektury, realizaci výzdoby provedl sochař Emanuel Malý (1892 — 1938).

Projekt arch. Blažka počítal s výškou rozhledny cca 40 m, díky čemuž mohla sloužit i jako letecký maják na lince Praha — Varšava, do roku 1938 byla vystavěna do výšky 25 m, od té doby se již ve stavbě nepokračovalo. V průběhu německé okupace byly vlastenecké reliéfy zakryty plachtou, při průjezdu německé kolony Hořicemi na sklonku války byla věž poškozena Němci vystřeleným dělostřeleckým granátem z náměstí Jiřího z Poděbrad. Opravy se rozhledna dočkala po válce, v době socialismu její význam poklesl, v roce 1962 byly reliéfy opět zakryty, tentokrát na pokyn komunistického tajemníka. Celkové obnovy se Masarykova věž samostatnosti dočkala až po roce 1989. Na sklonku 90. let bylo k rozhledně po celkové rekonstrukci umístěno velké sousoší Legie za hranicemi sochaře Františka Duchače — Vyskočila (1886 — 1928), rozhledna se tímto stala významným pietním místem a památníkem obětí první a druhé světové války i protikomunistického odboje.

Budova je postavena na hlubokých základech na pískovcovém podloží, kámen na stavbu byl vytěžen v nedalekém lomu sv. Josefa. Uvnitř je umístěno malé muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Po točitém schodišti se návštěvník dostane na ochoz, ze kterého je velmi pěkný pohled na město a jeho okolí, při pohledu na sever je za příznivého počasí výhled až na panoráma Krkonoš. Vrchol věže je zakryt hvězdářskou kopulí.

historie:
expozice:
otevírací doba:
denně mimo pondělí 9:30—12 / 13—17 hod. (květen-září)
kontakt:
vstupné:
10,— Kč; děti, studenti a důchodci 5,—Kč
cesta:

Před rozhlednou je malé parkoviště vhodné pouze pro osobní automobily, autobusy mohou stát u odbočky z hlavní silnice.

Pěšky: Z Hořického náměstí stoupáme spolu s červenou (směr Miletín) a zelenou značkou hořickými uličkami až na vrchol chlumského hřbetu ke kapličce Hlohová odkud je rozhledna vidět asi 150 metrů vpravo u kempu.



komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovo



Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist