Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 17. října 2021 svátek slaví Hedvika, zítra Lukáš
Kopaniny
Dlouhé stráně
Karasín
Janův Hrádek

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Adršpachské skály
typ: Skalní útvar
okres: NáchodLežáky
typ: Vesnice
okres: ChrudimTerezka
typ: Rozhledna
okres: ChrudimPrašivá
typ: Chata
okres: Frýdek-MístekSkleník Fata Morgana
typ: Skleník
okres: Hlavní město Praha
Detail položky Rozhledna: Masarykova věž
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 22' 39.09" N    ukázat na mapy.cz
 15° 38' 20" E


oblast:
Podzvičinsko
okres:
Jičín
kraj:
Královehradecký

typ:
Kulturní památky
přesně:
Rozhledna
místo:
Dostupné pěšky, horské kolo


vloženo před:
14 lety 8 měsíci 
počet zobrazení:
33622 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.2/10 (zatím hodnotilo 72 lidí)


informace:

Jednou z nepřehlédnutelných kulturně — historických památek města Hořice je Masarykova věž samostatnosti. Je umístěna přímo nad městem na hřebeni Hořického chlumu ve výšce 408 m n. m. a vytváří tak Hořicím hezkou a zdaleka viditelnou dominantu.

Základní kámen věže byl položen 10. července 1926 za přítomnosti prvního prezidenta Československé republiky T. G. Masaryka. Plány na zbudování víceúčelové rozhledny jsou však starší, futuristické návrhy stavby se již objevovaly na pohlednicích z počátku 20. století po zakoupení pozemku hořickou Galerií plastik (1908). Projektu se na začátku 20. let ujal architekt František Blažek (1863 — 1944), učitel hořické sochařsko-kamenické školy a odborník na kamenořez, realizací stavby byl pověřen arch. Jindřich Malina. Stavba v prvních letech rychle pokračovala především díky nadšení všech zúčastněných, mnoho práce bylo vykonáno bez nároku na odměnu nebo pouze za režijní náklady. Návrhů sochařské výzdoby na křídlech budovy se ujali Jan Vávra (1903 — 1952) a Karel Lenhart (1904 — 1978), tehdy žáci prof. Otakara Španiela z pražské AVU, který provedl závěrečné korektury, realizaci výzdoby provedl sochař Emanuel Malý (1892 — 1938).

Projekt arch. Blažka počítal s výškou rozhledny cca 40 m, díky čemuž mohla sloužit i jako letecký maják na lince Praha — Varšava, do roku 1938 byla vystavěna do výšky 25 m, od té doby se již ve stavbě nepokračovalo. V průběhu německé okupace byly vlastenecké reliéfy zakryty plachtou, při průjezdu německé kolony Hořicemi na sklonku války byla věž poškozena Němci vystřeleným dělostřeleckým granátem z náměstí Jiřího z Poděbrad. Opravy se rozhledna dočkala po válce, v době socialismu její význam poklesl, v roce 1962 byly reliéfy opět zakryty, tentokrát na pokyn komunistického tajemníka. Celkové obnovy se Masarykova věž samostatnosti dočkala až po roce 1989. Na sklonku 90. let bylo k rozhledně po celkové rekonstrukci umístěno velké sousoší Legie za hranicemi sochaře Františka Duchače — Vyskočila (1886 — 1928), rozhledna se tímto stala významným pietním místem a památníkem obětí první a druhé světové války i protikomunistického odboje.

Budova je postavena na hlubokých základech na pískovcovém podloží, kámen na stavbu byl vytěžen v nedalekém lomu sv. Josefa. Uvnitř je umístěno malé muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Po točitém schodišti se návštěvník dostane na ochoz, ze kterého je velmi pěkný pohled na město a jeho okolí, při pohledu na sever je za příznivého počasí výhled až na panoráma Krkonoš. Vrchol věže je zakryt hvězdářskou kopulí.

historie:
expozice:
otevírací doba:
denně mimo pondělí 9:30—12 / 13—17 hod. (květen-září)
kontakt:
vstupné:
10,— Kč; děti, studenti a důchodci 5,—Kč
cesta:

Před rozhlednou je malé parkoviště vhodné pouze pro osobní automobily, autobusy mohou stát u odbočky z hlavní silnice.

Pěšky: Z Hořického náměstí stoupáme spolu s červenou (směr Miletín) a zelenou značkou hořickými uličkami až na vrchol chlumského hřbetu ke kapličce Hlohová odkud je rozhledna vidět asi 150 metrů vpravo u kempu.komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist