Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Sobota 11. července 2020 svátek slaví Olga, zítra Bořek
Žleby
Pernštejn
Babiččino údolí
ZŽS

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Valdštejnská zahrada
typ: Zahrada
okres: Hlavní město PrahaPanorama
typ: Rozhledna
okres: Trutnovzámek Konopiště
typ: Zámek
okres: BenešovPotštejn
typ: Zřícenina
okres: Rychnov nad Kněžnourozhledna Dobrošov (Jiráskova chata)
typ: Rozhledna
okres: Náchod
Detail položky Hrad: Kunětická hora
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 4' 47.41" N    ukázat na mapy.cz
 15° 48' 46.62" E

výška:

 305 m.n.m.


oblast:
Pardubicko
okres:
Pardubice
kraj:
Pardubický

typ:
Kulturní památky
přesně:
Hrad
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
13 lety 8 měsíci 
počet zobrazení:
35060 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 6.6/10 (zatím hodnotilo 68 lidí)


informace:
V rovinaté krajině 7 km od Pardubic vystupuje tato třetihorní vyvřelina 82 m nad okolní terén a tvoří charakteristickou dominantu východočeského Polabí. Až do počátku 15. století jsou veškeré písemné zmínky o existenci hradu pouze nepřímé povahy.Po vypuknutí husitské revoluce zde stál hrad hejtmana Diviše Bořka z Miletína. V 15. století se v držení hradu dále vystřídali Soběslav Mrzák z Miletína, král Jiří z Poděbrad a jeho synové. V roce 1491 koupil hrad s panstvím Vilém z Pernštejna. Za něj a jeho synů došlo k největším přestavbám hradu v pozdně gotickém stylu přecházejícím v rannou renesanci. Výsledkem byl dvouvěžový hrad, dochovala se pouze válcová věž na jihovýchodní straně, která je součástí čtyřkřídlového paláce. Důležité místo z hlediska hradní architektury zaujímá Kunětická hora výstavbou opevnění využívající mohutné zemní valy, kamenné zdi, suché příkopy a kruhové rondely. Celý systém obrany zajišťovali jednotlivé hradební okruhy a na severní straně opevněná přístupová cesta se šesti branami. Po roce 1560, kdy se Kunětická hora dostala do držení královské komory, nastal úpadek. Ten vyvrcholil roku 1645, kdy za třicetileté války švédské vojsko hrad vypálilo. Podléhání zkáze urychlila těžba kamene vrcholící na přelomu 19. a 20. století. Pardubický muzejní spolek zastavil r.1916 těžbu a Kunětické družstvo zahájilo roku 1923 rekonstrukci podle plánu Dušana Jurkoviče. Po převzetí hradu do majetku státu byli v 70. a 80.letech provedeny další zásadní opravy, především hradního paláce.
historie:
Kunětická hora vznikla asi před 30 milióny let a nikdy nebyla sopkou. Její láva utuhla mělce pod povrchem, odnosem křídových vrstev byla vypreparována její dnešní podoba. Exteriér: Na severní straně hradu, kudy vede přístupová silnice, stávaly 4 brány. Třetí se vcházelo do tzv. dolní ohrady se studnou a hospodářskými staveními. Cesta se tu náhle lomila k západu. Pátá a šestá brána se zachovala, částečně upravené D. Jurkovičem v l. 1923 - 1928. V patrech šesté brány vznikly slohové salónky, zelený a červený. Vedle brány bývala restaurace s několika místnostmi. V protilehlém nádvoří zv. předhradí, na výčnělku skály, stojí pozdně gotická kaple Kateřiny Sienské se sklípkovou klenbou, vedle ní barokní kaplička a z roku 1698. Vlastní hrad, oddělený od předhradí ve skále vytesaným příkopem a mostem, tvoří palác na čtvercovém půdorysu s nevelkým úzkým nádvořím, přístupným portálem z roku 1509. Přízemí jižního křídla paláce má dvě hrotité arkády se sklípkovými klenbami. Při jv. nároží se zvedá válcová Černá věž, zv. také Čertova, pocházející z gotického období. Bývala 28 m vysoká a jen o málo převyšovala hradní palác z pernštejnské éry. Při úpravách byla zvýšena dozděním o 6,5 m. Pod věží je hladomorna, hluboká 6 m. Rozsáhlé pernštejnské opevnění hradu zpevňovaly tři velké předsunuté bašty. Zachovaly se dvě, třetí se zřítila roku 1884 jako důsledek těžby kamene v lomu. Rytířská síň v přízemí hradního paláce mírně lichoběžníkového půdorysu má bohatou sklípkovou klenbu (jde však o železobetonovou kopii z roku 1921, nahrazující v roce 1871 zničenou klenbu původní), sklenutou na střední čtyřboký pilíř. Přiléhá k ní menší prostora, zaklenutá rovněž sklípkově. 1. patro se dělí na tři místnosti, poslední podlaží tvořilo reprezentační část paláce. Velký sál bývá nazýván také tabulnicí. Kruhové místnosti v nižších patrech věže uzavírají také sklípkové klenby. V hradních prostorách bývaly muzeální sbírky, nálezy z hradu a tzv. pietní koutek (Pardubický Slavín).
expozice:
otevírací doba:
duben: sobota, neděle, svátky 1000 - 1600
květen - srpen: denně kromě pondělí 930 - 1730
září: sobota, neděle, svátky 1000 - 1700
říjen: sobota, neděle, svátky 1000 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
kontakt:
Adresa: hrad
53352 Staré Hradiště
Telefon: 466 415 428
Email: kuneticka.hora@cmail.cz
vstupné:

1. individuální prohlídka

Základní vstupné 30,- Kč
Zlevněné vstupné 20,- Kč

2. prohlídka s průvodcem + kaple

Základní vstupné 30,- + 5,-Kč
Zlevněné vstupné
20,- + 5,-Kč
cesta:
Hrad se nachází cca 6 km od Pardubic, parkoviště pod Kunětickou horou.Možnost použít MHD č.16 z Pardubic, jinak ČSAD, zastávka Stéblová.


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist