Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Čtvrtek 21. září 2023 svátek slaví Matouš, zítra Darina
Panorama
Adršpach
Jiráskova chata
Loučná Hora

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Lysá Hora
typ: Hora
okres: Frýdek-MístekŠilheřovice
typ: Zámek
okres: OpavaTeplické skály
typ: Skalní útvar
okres: NáchodTeplické skály
typ: Skalní útvar
okres: NáchodBabiččino údolí
typ: Skanzen
okres: Náchod
Detail položky Rozhledna: Kozákov
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 35' 39.77" N    ukázat na mapy.cz
 15° 15' 47.18" E

výška:

 712 m.n.m.


oblast:
Český ráj
okres:
Semily
kraj:
Liberecký

typ:
Technické zajímavosti
přesně:
Rozhledna
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
17 lety 2 měsíci 
počet zobrazení:
47278 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.7/10 (zatím hodnotilo 86 lidí)


informace:

Z vrcholu Kozákova je překrásný pohled na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří, Český ráj a Orlické hory. Jedinečný pohled byl rušen tím, že turista musel přecházet z místa na místo, aby viděl celou oblast. Tomu chtěli členové okolních odborů Klubu českých turistů zabránit a přišli s myšlenkou postavit na vrcholu Kozákova rozhlednu, která by vyhlídku soustředila.

Aby tyčovitý tvar rozhledny nerušil vrchol Kozákova, měla být rozhledna spojena s románskou kaplí Cyrila a Metoděje. Náklady na tuto kapli byly velmi vysoké, proto bylo doporučeno postavit mohylovou rozhlednu. Koncem roku 1902 byl zřízen fond vyhlídkové mohyly. Tento záměr znemožnila první světová válka a po vzniku Československé republiky byly peníze použity na účely národní - stavbu škol.

V roce 1923 vyšel z odboru KČT Semily návrh, aby na vrcholu památného Kozákova byla postavena turistická chata, jež by nesla jméno semilského rodáka dr. Františka Ladislava Riegra. A tak z příspěvkových okolních míst, spořitelen, záložen, soukromníků a jednotlivců byla dne 14. června 1928 slavnostně otevřena Riegrova turistická chata na Kozákově. Chata poté po dlouhá léta sloužila turistické veřejnosti. Po likvidaci KČT v roce 1948 přešla do majetku jiných organizací. Až počátkem roku 1996 byla udělána výjimka k nákupu své vlastní chaty zpět do majetku KČT. Klub českých turistů Semily musel vynaložit značné množství finančních prostředků, a zdevastovanou chatu zprovoznil.

Od počátku myšlenky postavit rozhlednu uplynulo přes 90 let, než se konečně stala skutečností. V roce 1993 se na odbor KČT Semily obrátila armáda vybudovat v rámci výstavby šestiboké kovové věže na Kozákově rozhlednu. I přes různost názorů se odbor KČT v Semilech rozhodl tento návrh podpořit. Byly sdruženy finanční prostředky ve výši přes půl miliónu korun. Vyhlídkový ochoz byl zpřístupněn 1. prosince 1994. Slavnostní otevření rozhledny se uskutečnilo 22. dubna 1995. Veřejnost má přístup na ochoz pro turisty ve výšce 24 metrů a vedou k němu 124 schodů. Celková výška věže je 40 metrů. Během zimních měsíců však věž není veřejnosti přístupná, s výjimkou dnů bez sněhu a námrazy.

historie:

V prvohorách byl celý kraj dějištěm velkých katastrof a živelných pohrom. Tzv. variské horstvo dosahovalo výšky a mohutnosti Alp. Bujná vegetace stromovitých přesliček a plavuní je pokrývala. Podnebí bylo vlhké, bouřlivá atmosféra způsobovala četné živelné katastrofy, jimiž byly lesy tajnosnubných stromů zničeny a materiál z horstva byl snášen do údolí. Katastrofy byly zvyšovány vulkanismem - tehdy vyvřely právě melafyry a porfyry.

Kozákov byl v době permokarbonu sopkou v krajině, která oplývala sopkami a jezery jako dnešní Nový Zéland.

Po miliónech let přišla doba křídová. Moře zalilo celé severní Čechy a Kozákov se stal částí mořského pobřeží. Moře se zde zdrželo několik miliónů let. Poznenáhlu ustupovalo a zanechalo po sobě pusto. Pobřeží bylo ploché, Kozákov zmizel téměř úplně a krajina byla jednotvárnou stepí.

Nastala doba třetihorní a s ní nové katastrofy. Nade dno ustoupivšího křídového moře - dnešního Turnovska - bylo vyzdviženo sopečnými silami dnešní Železnobrodsko a Semilsko. Vznikl rovenský zlom a pod Kozákovem byly vyneseny do výše nejstarší křídové usazeniny. Do dna bývalého křídového moře vniklo mnoho čedičových žil (Vyskeř, Trosky, Mužský, Sokol). Také kozákovská sopka ožila. Vrchol Kozákova je tudíž tvořen lávovým čedičovým polem, místy (u Komárova) provázeným starým sopečným popelem, tzv. Červenými tufy. Láva stékala k východu přes Komárov až k dnešním Podmoklicím a odtud úzkým lalokem až ke Smrčí. Tak se tvořila dnešní podoba kozákovského pohoří.

Základ Kozákova tvoří kozákovský mandlovec, tj. Mandlovcový melafyr, v jehož dutinách se usadily křemičité rosoly a daly tak vznik proslulým kozákovským achátům. Tato hornina je tedy matečnou horninou kozákovských polodrahokamů, které tak Kozákov proslavily. V kamenech vyhaslé sopky, Kozákova, je tedy zapsáno tajemství zrodu Země, ale je to písmo srozumitelné jen těm, kteří se mu učí s nadšením a láskou.

Dávno ty tam jsou bouřlivé doby počátků naší planety. Již dlouho zde vládne klid a jen nenápadně se mění krajina vlivy přírodních živlů a v poslední době i činností člověka.

Turisté a ostatní návštěvníci již dávno objevili kouzlo Kozákova. Jistě nebude na škodu ocitovat z průvodce „Riegrova turistická stezka a jiné půvabné kouty na Železnobrodsku a Semilsku“, kterého vydal Jan Kamenický v roce 1910: „ Kozákov těší se sice dosti četné návštěvě turistů i hromadných výletů školních i soukromých, přece však ne takové, jak by jeho výše oceněný turistický význam zasluhoval. Vadu hledati hlavně v tom, že chybí ze všech stran upravené cesty turistické až na vrchol Kozákova, jaké ponejvíce všude na vyhlídkových vrších jsou, kromě toho pak nenaleznete na samém vrcholu restauraci, v níž by se Vám mohlo dostati žádoucího občerstvení po namáhavém stoupání a v níž byste hledali útulku v případě náhlé nepohody. Vadám těmto nebude odpomoženo, dokud nebude na vrcholu Kozákova postavena Riegrova mohyla, která zajisté dovede pak zlákat tam tisíce turistů a vnese Kozákovu nový turistický život, pozdvihne jeho turistický význam, takže Kozákov bude pak v pravdě hrdě vévodit celému malebnému Pojizeří a Podkrkonoší.“

expozice:
otevírací doba:
Otevírací doba rozhledny
Listopad So, Ne, svatky 10.00 - 16.00
Květen, září Út - Pá 10.00 - 16.00

So - Ne 09.00 - 17.00
Červen - srpen Po - Ne 09.00 - 17.00
kontakt:

Riegrova chata

Komárov 45, 513 01 Semily

tel.: 481 320 100 - restaurace, ubytování
732 512 452 - paní Marie Fišerová

e-mail: info@chata-kozakov.cz
http://www.chata-kozakov.cz

vstupné:

dospělí - 10 Kč

studenti a členové KČT - 5 Kčkomentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist