Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 04. června 2023 svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Karlštejn
Medvědín
Ludéřov
Pařížov

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Les Království
typ: Přehrada
okres: TrutnovNelahozeves
typ: Zámek
okres: MělníkZOO Dvůr Králové
typ: Zoo
okres: TrutnovŠlapka
typ: Zřícenina
okres: Česká LípaBouzov
typ: Hrad
okres: Olomouc
Detail položky Hrad: Kost
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 29' 24.83" N    ukázat na mapy.cz
 15° 8' 6.38" E


oblast:
Český ráj
okres:
Jičín
kraj:
Královehradecký

typ:
Kulturní památky
přesně:
Hrad
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
16 lety 7 měsíci 
počet zobrazení:
54375 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 6.1/10 (zatím hodnotilo 110 lidí)


informace:

Kost je jedním z mála zbývajících středověkých hradů v České Republice a je považován za druhý nejvýznamnější. Oblíbená legenda praví, že hrad dostal jméno Kost, protože nebyl dobyt více než jednou, jelikož byl stejně tvrdý jako kost. Původ hradu se datuje do 13. století a stavba byla pravděpodobně započata Benešem z Wartenberka, který nechal postavit dlouhý sál a věž jako obrannou pevnost.

Je také jedním z nejzachovalejších gotických hradů v Čechách, vybudovaný na okraji Českého ráje na pískovcové skále. Nachází se nedaleko půvabného města Sobotky. Dominantou hradu je pískovcová věž lichoběžníkového tvaru, která byla určena k obraně. I když je hrad vybudován na skále, není příliš snadné ho v zalesněné krajině najít.

historie:

Hrad založil patrně Beneš z Vartenberka před rokem 1349. Po roce 1370 byl Petrem z Vanrtenberka radikálně přestavěn. V roce 1456 se Jan Zajíc z Hazmberku stal majitelem hradů Kosti, Trosek a Skalního Hradu a zúčastnil se povstání proti Králi Jiřímu z Poděbrad. Roku 1490 jeho syn prodal Kost a Trosky nejvyššímu kancléři Království českého Schellenberkovi. Kost byla zaplavena dluhy a roku 1542 hrad koupil Jan Biberstein. Ten nechal přistavět renesanční křídlo s velkou kuchyní podél cesty, která vedla k hradu. Jan Biberstein byl bezdětný a proto zdědila Kost jeho neteř se svým manželem Kryštofem Popelem z Lobkovic, který s ní často pobýval právě na hradě Kost. Kryštof Popel z Lobkovic nechal přistavět pivovar Lobkovický palác a další hospodářské budovy, jež byly opevněny a připojeny k hradu.

Albrecht z Valdštejna koupil Kost a plánoval její přestavbu na venkovské sídlo, ale jeho plány byly roku 1634 jeho smrtí. Hrad se stal majetkem rodu Černínů, ale v tomto období byl hrad zchátralý a pokoje byly používány jako sýpky. Poté byl hrad prodán Kazimíru Netolickému z Eisenberku, který změnil Kost a její okolní pozemky v Fidecommisso. Kazimír Netolický z Eisenberku byl muž skromného původu, šikovný, vypracoval se z barona na hraběte a stal se důležitou postavou na českém královském dvoře. Ve své podstatě byl, ale nešťastným člověkem. Jeho syn neměl žádné děti a Fidecommossino bylo předurčeno k předávání z jednoho rodu na druhý, po ženské linii z důvodu nedostatku mužských dědiců. Každá z dědiček si pak přidala ještě ke svému vlastnímu jménu příjmení Netolický. V roce 1879 zdědil Ital Flamino dal Borgo hrad Kost po své matce Wratislaw - Netolické a přidal si příjmení Netolický s hraběcím titulem ke svému vlastnímu jménu. Flamino dal Borgo se naučil česky a vydal se na cestu do nové cizí země, aby si prohlédl svůj nový majetek.

Anna Maria dal Borgo Netolický, vnučka Flamina dal Borgo a výhradní vlastník hradu Kost cestovala mezi Itálií a Československem až do doby, kdy byl hrad v roce 1948 zabrán komunistickým státem. V tomto období nebyl hrad obýván. V období vlády komunistického režimu byl hrad přeměněn v muzeum gotického a renesančního umění. Během té doby žila Anna Maria dal Borgo Netolický v Itálii a provdala se za Norberta Kinského , dalšího člena známého českého aristokratického rodu žijícího v exilu. Společně vychovali dva syny Giovanniho a Pia.
Po Sametové revoluci v roce 1992 byl hrad Kost a přilehlé pozemky navrácen Giovannimu Kinskému dal Borgo, jehož zájem o střelné zbraně a pistole pobídl k vytvoření výstavy v prostorách muzea v prvním patře.

expozice:
otevírací doba:

Hrad je přístupný v dubnu a říjnu pouze o víkendech, v květnu, červnu a září denně mimo pondělí a v měsících červenci a srpnu každý den. Parkoviště je asi 100 metrů od hradu. Překrásná příroda v okolí hradu a zachovalost hradu Kost se často stává předmětem zájmu mnoho zahraničních i českých filmařů.

kontakt:

Hrad Kost 

tel.: +420 493 571 144       
Fax: +420 493 571 114
E-mail:
kost@kinsky-dal-borgo.cz

Pronájemní akce, svatební obřady:
Martina Kubešová
tel.: +420 737 215 973, +420 495 484 519       
Fax: +420 495 484 566
E-mail:
kubesova@kinsky-dal-borgo.cz

Skupinové výlety pro děti: 
tel.: +420 495 544 903    

www.kinskycastles.com   

vstupné:
1. Okruh "Rod Kinských v Čechách" tvoří rodinné portréty a obrazy jednoho z nejstarších šlechtických rodů.
2. Okruh "Mučírna" se zabývá trestním právem v 16. až 18.století.
Doba prohlídek cca 50 minut.

vstupné:
I. okruh: plné vstupné 90,- Kč, zlevněné vstupné 60,- Kč
II. okruh: plné vstupné 90,- Kč, zlevněné vstupné 60,- Kč
I.+II. okruh: plné vstupné 150,- Kč, zlevněné vstupné 70,- Kč

prohlídka mimo návštěvní dobu: 150,- Kč (zlevněné 70,- Kč)
příplatek za cizojazyčný výklad: 70,- Kč
Zlevněné vstupné platí pro děti, studenty, invalidy a důchodce. Děti do 6 let zdarma.


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist