Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Čtvrtek 21. září 2023 svátek slaví Matouš, zítra Darina
osada Jizerka
Pernštejn
Sovinec
Hrubá Skála

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Bylinkový ráj SONNENTOR Čejkovice
typ: Tip na výlet
okres: HodonínWesternové městečko Šiklův mlýn - Šikland
typ: Skanzen
okres: Žďár nad SázavouSlatiňany
typ: Zámek
okres: ChrudimSkleník Fata Morgana
typ: Skleník
okres: Hlavní město PrahaČeřovka - Milohlídka
typ: Rozhledna
okres: Jičín
Detail položky Rozhledna: Kopaniny
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 39' 35.07" N    ukázat na mapy.cz
 15° 9' 53.1" E


oblast:
Český ráj
okres:
Semily
kraj:
Liberecký

typ:
Technické zajímavosti
přesně:
Rozhledna
místo:
Dostupné autem, pokud není sníh


vloženo před:
16 lety 11 měsíci 
počet zobrazení:
42120 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.8/10 (zatím hodnotilo 81 lidí)


informace:
Vrch Kopanina a rozhledna na něm patří určitě k nejnavštěvovanějším místům v okolí Malé Skály spolu se zříceninami hradu Vranova (Pantheon) a Frýdštejna. Každý se sem rád vydá, neboť z výšin rozhledny je možné vidět na jedné straně velkou část Českého ráje a na druhé pohoří Jizerských hor a Krkonoš. Za velké viditelnosti je možné spatřit v dáli hrad Bezděz či vzdálený Házmburk, vrchol Ještědu, Kozákov a v pozadí Zvičinu či hluboko pod rozhlednou viditelnou Malou Skálu či hrad Frýdštejn.
historie:
Vznik myšlenky, postavit na Kopanině rozhlednu, se datuje do roku 1892, kdy byl na Kopaninu směřován jeden z prvních výletů Klubu českých turistů z Turnova. Hřbet Kopaniny byl tehdy vnímán, jako pomyslná jazyková hranice mezi českým vnitrozemím a pohraničím s převážnou většinou německého obyvatelstva. A proto se všem zúčastněným jevilo vhodné vztyčit na vrcholu jakousi „strážní baštu českého národa. Smělá výzva byla bez otálení realizována vedením odboru KČT. Byl pověřen její člen ing. František Duba, aby vypracoval projekt vystavění rozhledny. V základním návrhu byla předložena 18 metrů vysoká věž vystavěná z pálených cihel, na konci zakončená cimbuřím. Návrh byl přijat a tak se na podzim 1893 konalo symbolické položení základního kamene rozhledny. Práce byly úspěšně završeny 3.června 1894 při slavnostním předání rozhledny do provozu. V časopise turistů popsal přímý účastník tehdejší slavnosti takto: „V ten den se do Malé Skály sjely stovky příznivců turistiky z celých Čech. Z Prahy byl dokonce vypraven zvláštní vlak, který přivezl delegáty ústředí i zástupce ostatních odborů KČT. Ve tři hodiny odpoledne se všichni shromáždili u rozhledny. Po projevech a odeznění Chorálu národa českého předal stavitel Knop klíče od rozhledny jednateli turnovského odboru panu Reslovi, který stavbu slavnostně odevzdal turistické veřejnosti. První den prý na vyhlídkovou plošinu věže vystoupilo více než 400, lidí a na vstupném se vybralo 20 zlatých a 7 krejcarů.

To jak vypadá rozhledna nyní se rozhodlo v roce 1936, kdy byl vyhlídkový ochoz zastřešen a zasklen. V roce 1948 dostala rozhlednu do opatrování TJ Frýdštejn a v roce 1965 ji převzal Obecní úřad Frýdštejn, pod jehož správou je dodnes.
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:
cesta:

Pěšky: Na rozhlednu je možné vystoupit buď z Malé Skály a to po zelené turistické značce 4km a nebo přes Vranov a Frýdštejn po červené a z Frýdštejna po modré 4,5 km - a nebo je možné vydat se na Kopaninu z Rychnova u Jablonce nad Nisou a to od nádraží po žluté turistické značce. Výstup z Rychnova je pohodlnější - stoupá plynuleji a nepřekonává prudká táhlá stoupání

Autem: Autem je možné dostat se až k Myslivecké restauraci pod Kopaninou - zde je parkoviště a k rozhledně je to asi 400 metrů.

Na kole: Z Malé Skály např. vede modrá cyklostezka, ale výjezd touto stezkou je opravdu jen pro zdatné borce (stoupání je někdy hodně extrémní) - pro ostatní bude lepší vydat se k rozhledně po silnici přes Frýdštejn.komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist