Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 03. října 2022 svátek slaví Bohumil, zítra František
Hrubá Skála
Dlouhé stráně
lanovka na ČH
HZS ČR

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


z Ráb do Pardubic
typ: Stezka - in-line
okres: PardubiceKarlův most
typ: Most
okres: Hlavní město PrahaNový Hrádek
typ: Elektrárna
okres: NáchodHořický Chlum
typ: Rozhledna
okres: Jičínzámek Hradec nad Moravicí
typ: Zámek
okres: Opava
Detail položky Jeskyně: pod Děčínským Sněžníkem
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: Vstupní úpadnice -
sklon 35%
autor: AR

Vstupní úpadnice
sklon 35%

autor: AR


obrázek: Důlní chodba -
zajištění ocelovou výztuží
autor: AR

Důlní chodba
zajištění ocelovou výztuží

autor: AR


obrázek: fluoritová žíla -
žilovinja v pseudokrasové puklině
autor: AR

fluoritová žíla
žilovinja v pseudokrasové puklině

autor: AR

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 47' 18.05" N    ukázat na mapy.cz
 14° 6' 48.7" E

výška:

 610 m.n.m.


oblast:
Děčínsko a Lužnické Hory
okres:
Děčín
kraj:
Ústecký

typ:
Jeskyně, propasti
přesně:
Jeskyně
místo:
Dostupné pěšky, horské kolo


vloženo před:
13 lety 4 měsíci 
počet zobrazení:
14863 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 4.3/10 (zatím hodnotilo 20 lidí)


informace:

Těžba fluoritu a hornictví v Jílovém u Děčína

Vznik a rozvoj hornictví přímo souvisí s vývojem a potřebami lidské společnosti. Dokladem jsou archeologické nálezy. Hornictví postupně nabývalo na významu. Dodávalo suroviny k výrobě nástrojů, zbraní, ozdob a mincí a objevovalo nové dosud neužívané suroviny.

I hornictví v Jílové u Děčína má svou historii. První zmínky o hornictví a těžbě pocházejí již z první poloviny 16. století, kdy v oblasti Sněžníku byla zaznamenána těžba železných rud a její následné zpracování. Tato těžba byla zdejšími majiteli panství ve čtyřicátých létech 17. století zakázaná a to z důvodů značné spotřeby dřeva při těžbě rud a následného zpracování.

V Horním Jílové je z období kolem roku 1852 uváděno, že zde došlo k vytvoření kutacích společností s cílem těžit hnědé uhlí. V létech 1920 až 1923 a 1928 je uváděn pokus těžby hnědého uhlí z Modré.

Výskyt fluoritu v blízkosti nynějšího fluoritového ložiska uvádí z místa zvaného ?Unter der Wand? (pod stěnami) v roce 1906 prof. J. E. Hybsch. Na základě jeho a dalších zpráv byly začátkem 50. let 20. století, zahájeny první průzkumné práce.

Do těžby byl převzat Rudnými doly Příbram, závod Fluorit Teplice v roce 1955, fluoritový důl Jílové-Sněžník, který byl nejsevernějším fluoritovým dolem v ČR a zaměstnával řadu pracovníků z Jílového a okolí nejen při těžbě, ale i při průzkumných pracích.

 Výplň na ložisku je prakticky monominerální. Jediným významně zastoupeným minerálem žilné výplně je fluorit. Baryt a kalcit jsou zde zastoupeny velmi vzácně. Fluoritové ložisko Jílové ?Sněžník je jako jediné ložisko v ČR situováno v sedimentech spodního turonu. Na ložisku převládá mineralizace žilného typu, v menší míře je zastoupena impregnační mineralizace..

Unikátním minimálně v evropském ale i světovém měřítku je na ložisku spojení pseudokrasových prostor s hydrotermální mineralizací. Báňskými pracemi byly ověřeny pseudokrasové prostory, jejichž délky dosahují přes 100 m, výšky 30 m a šířky 10 m.

Poslední vůz rudy byl  vytěžen dne 8.června 1995 a důl byl likvidován jako poslední rudný důl v rámci ČR.

 

             Fluorit, chemická značka CaF2 , původní latinský název, vystihující schopnost tavit rudy, české synonymum kazivec vyjadřující vlastnost kazit vyzdívky tavicích pecí. Obsahuje 48,7% fluoritu, může obsahovat značně vysoké obsahy ceru a yttria, dále obsahuje tvz. vzácné zeminy. Krystalizuje v soustavě krychlové. Nejčastěji tvoří krychle též  osmistěny, čtyřiadvacetistěny a jejich kombinace. Má tvrdost 4, velmi dobrou štěpnost, nekovový vzhled, skelný vzhled, bezbarvý vryp, bod tání 1392 Co. Barva je velmi rozmanitá a zahrnuje prakticky celé barevné spektrum mimo barvy červené

 

                        Použití fluoritu  zejména v chemickém průmyslu při fluorovodíkovém programu, výroba fluorovodíkové kyseliny v hutním průmyslu se používá jako tavidlo při tavbách železných rud, používá se při tak zvané fajnové metalurgii pro výrobu specielních slitin pro zdravotnické potřeby jako jsou náhrady kloubních protéz apod. Důležitý je rovněž v uranovém a chladírenském průmyslu, používá se k výrobě specielních skel a emailů. Čirý tak zvaný optický fluorit se používá ve specielní optice a laserové technice. Ještě v nedávné době se jednalo o tak zvanou strategickou surovinu využívanou v armádě při výrobě specielních slitin plášťů raket a rovněž jako okysličovadlo pohonných hmot pro raketové motory.
historie:
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist