Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 27. března 2023 svátek slaví Dita, zítra Soňa
Zvíkov
Trojský zámek
Hřídelec
Přeskače

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Pražský hrad
typ: Hrad
okres: Hlavní město PrahaTeplické skály
typ: Skalní útvar
okres: NáchodBabiččino údolí
typ: Skanzen
okres: NáchodKřížová cesta
typ: Cesta
okres: SemilyKohout
typ: Rozhledna
okres: Děčín
Detail položky Hrad: Zvíkov
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 26' 21.04" N    ukázat na mapy.cz
 14° 11' 31.42" E


oblast:
Středočeská pahorkatina
okres:
Písek
kraj:
Jihočeský

typ:
Kulturní památky
přesně:
Hrad
místo:
Dostupné pěšky, horské kolo


vloženo před:
15 lety 5 měsíci 
počet zobrazení:
42481 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.7/10 (zatím hodnotilo 48 lidí)


informace:
Mohutný královský hrad založený ve 13. století rodem Přemyslovců, byl renesančně upraven a od 17. stol. využíván jako hospodářský objekt. Na začátku 19. století je Zvíkov považován za zříceninu. Od roku 1840 postupně zrekonstruován rodem Schwarzenbergů.
historie:
Hrad naleznete nad soutokem dvou řek Vltavy a Otavy. Hrad dali vystavit Přemyslovci, kteří postavili jeden z nejvýznamnějších českých královských hradů. Přesný vznik hradu není písemně doložen. K rozsáhlému budování dochází za vlády Václava I. Roku 1234 byl zvíkovským purkrabím Konrád z Janovic. Za vlády krále Přemysla Otakara I byl hrad byl znám i pod německým jménem Klingenberg.

Dominantou a též nejstarší dochovanou stavbou hradního areálu je masivní čtverhranná věž "Hlízová" z bosovaných kvádrů. Věž plnila funkci nárožního objektu, k němuž se z obou stran měla přimykat palácová křídla. Za krále Václava I. bylo postaveno křídlo pod kaplí. Za vlády Přemysla Otakara II byl vystavěn Královský palác. Zvíkov se stal nepravidelným palácovým komplexem, ze všech stran obestavěným přízemními křídly s množstvím nádherných místností. Všechny stavby byli propojeny monumentální klenutý arkádový ochoz. Na severu a na západě byly obytné místnosti, na východní straně stál reprezentační sál se šesti poli křížových kleneb. Na jižní straně stojí hradní kaple sv. Václava, nejkrásnějších prostor české rané gotiky. Dále na jižní straně stojí mohutná útočištní věž "bergfrit", kde na straně očekávaného útoku byla protažena v mohutný břit.

Rod Přemyslovců po smrti krále Václava III. roku 1306 vymřel po meči a hrad se dostal do zástavní držby Jindřichovi z Rožmberka. Roku 1337 vykoupil markrabí Karel Zvíkov ze zástavní držby a dal hrad důkladně opravit. Hrad měl tehdy i hradbami opevněné podhradí s vlastním kostelem sv. Mikuláše.

Roku 1429 byl hrad za husitských válek po čtyři měsíce obléhán husitskými vojsky. Hrad nebyl dobit, ale budovy byly střelbou značně poškozeny. Nedlouho po husitských válek směnil císař Zikmund Zvíkov s Oldřichem z Rožmberka za jiné rožmberské majetky. Zvíkov dostal svého nejschopnějšího purkrabího Mikuláše Krchlebce. Jelikož hrad byl značně poškozen, byly nutné rozsáhlé opravy hradebního systému a na severní straně vybudován nový parkán pro zvýšení obranyschopnosti proti střelbě z těžkých kusů. Pro posílení bylo dále vybudováno zesílení šesti čtverhrannými baštami a prohlubován hradní příkop.

Roku 1473 vlstní Zvíkov Bohuslava ze Švamberka. Za vlády jejího syna Jindřicha byla ve Svatební neboli Kurfiřtské síni a kapli sv. Václava provedena pozdněgotická výmalba. Švamberkové provedli v 16. století renesanční přestavbou. Fasády paláce byly pokryty sgrafity, královský palác získal nové příčné křídlo s Novou branou a malovanou erbovní síní v patře. Za vlády Petra ze Švamberka dosáhl Zvíkov své největší slávy.

Jan Oldřich z Eggenbergu se stává dalším majitelem Zvíkova. Jako významný vojenský bod se Zvíkov stává za doby třicetileté války. V roce 1719 se stal Zvíkov součástí schwarzenberského majetku.

Od roku 1840-80 byl Zvíkov opravován. V letech 1899 až 1902 bylo obnoveno zřícené příčné křídlo s erbovní síní, fraucimorem a bránou. Současně na Zvíkově pracovali restaurátoři P. Maixner a B. Roubalík, kteří ne vždy šťastně obnovili dochovanou původní výmalbu interiéru. Rozsáhlou opravou prošel Zvíkov během v 60letech 20století.
expozice:
 • Královský palác - V přízemí jsou ve vitrinách vystaveny archeologické nálezy a na maketě hradu lze sledovat fortifikační systém areálu. lze vystoupit na arkádový ochoz, obnovený ve stejné době. Na stěnách ochozu se nacházejí zbytky původních maleb.
 • Královské ložnice - byly po sesutí zdiva upraveny jen jako terasy, z nichž lze sledovat údolní kotlinu, zatopenou přehradou.
 • Služební místnost - byla původně spojena s královskými ložnicemi
 • Jídelna - vstup do Erbovní světnice, náznakově představuje zařízení středověkého interiéru.
 • Rytířská síň - sloužila k slavnostnímu přijímání význačných hostů.
 • Přípravna - byla kdysi obložena dřevem a sloužila k bydlení.
 • Taneční síň - je zdobena freskami s výjevem zasedání čtyř kurfiřtů
 • Korunní síň - byly prý před dostavbou Karlštejna ukryty české korunovační klenoty. Dnes je zde instalován skříňový pozdně gotický oltář.
 • Kaple sv. Václava - na kamenné gotické menze je umístěn fragment pozdně gotického oltáře s řezným reliéfem Oplakávání Krista od Mistra zvíkovského Oplakávání.
otevírací doba:
duben: soboty, neděle, svátky 930 - 1200, 1300 - 1600
květen: denně kromě pondělí 930 - 1200, 1300 - 1630
červen - srpen: denně kromě pondělí 900 - 1730
září: denně kromě pondělí 930 - 1200, 1300 - 1630
říjen: soboty, neděle, svátky 930 - 1200, 1300 - 1600
Jindy pouze po předchozí dohodě.
kontakt:
Adresa: Hrad Zvíkov
39818 Zvíkovské Podhradí
Telefon: 382 285 676
Email: zvikov@volny.cz
vstupné:
45,- plné
25,- snížené


komentáře:
 • dne: 2016.09.08 14:17:39 Eva napsal:
         Zdravím, opravíte chybu -hrad byl dobit- na -hrad byl dobyt-? Má se psát dobyt, protože ho nabyli . . . získali . . Díky, trochu to mate, když máte všude -i- . . . . Koukněte na weby a pravidla . . . Eva • jméno (přezdívka):
  e-mail:
  zpráva:
  ocrana proti SPAMu:
  Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
  dopište chybějící slovo  Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
  Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
  TOPlist