Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 04. června 2023 svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Jiráskova chata
Pařížov
Bezděz
Nové hrady

Reklama



Přihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Lichnice
typ: Zřícenina
okres: Chrudim



Chrudim
typ: Město
okres: Chrudim



Letovice
typ: Zámek
okres: Blansko



Sychrov
typ: Zámek
okres: Liberec



Libníkovice
typ: Rozhledna
okres: Hradec Králové




Detail položky Hrad: Karlštejn
ilustrativní obrázek:



 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 56' 22.04" N    ukázat na mapy.cz
 14° 11' 17.57" E


oblast:
Kladensko Rakovnicko
okres:
Beroun
kraj:
Středočeský

typ:
Kulturní památky
přesně:
Hrad
místo:
Dostupné autem po celý rok

náročnost:
Pro rodiny s dětmi
zaměření výletu:
Poznávací
délka výletu:
Na půl dne

vloženo před:
15 lety 7 měsíci 
počet zobrazení:
38055 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 6.4/10 (zatím hodnotilo 69 lidí)


informace:
Karlštejn byl založen na ochranu korunovačních klenotů, státních listin a nejcennějších relikvií římské říše. Vystavěn byl roce 1348 za vlády Karla IV. Hrad má výjimečné postavení mezi českými hrady, a to nejen historický, ale i jeho mohutností a architekturou.

Části hradu jsou umístěny do různých výškových úrovní, a to tak, aby vyjadřovaly jejich význam. Dominantou hradu je masivní hranolová věž, jejíž půdorys má strany 25 a 17 metrů. Průměrná síla zdiva je 4 metry, na severní straně dokonce přes 6 metrů. Hlavním prostorem této věže je kaple sv. Kříže. Její stěny obíhá ve spodní části pás s broušenými polodrahokamy, vsazenými do pozlaceného štuku. Čela kleneb vyplňují deskové obrazy, převážně od Mistra Theodorika, které jsou gotickými malbami světového významu. Unikátní soubor 129 maleb, představuje "veškeré vojsko nebeské", ideální nebo přibližné podobizny světců, svatých papežů a biskupů, rytířů thébské legie, svatých vládců a církevních učitelů. lenba je celá pozlacena a pokryta čočkami z benátského skla.
historie:
Stavba hradu byla zahájena v roce 1348. Podle historických kronik pozdější doby byl Karlštejn založen 10. června za účasti pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic. Základní stavba Karlštejna trvala přes deset let. Hradní opevnění mělo ve své době odolat jakýmkoli útokům. Na konci 16. století byly z příkazu císaře Rudolfa II. opraveny poškozené hradní budovy. Roku 1619 byly odvezeny korunovační klenoty i s archivem do Prahy. Hrad v roce 1620 byl vydán vojsku Ferdinanda II. a to bez jakéhokoliv odporu, bez boje. V roce 1648 dobyli hrad Švédové.  Císař František II. i jeho syn Ferdinand nechali nejvíce postižené části hradu opravit. Dnešní podobu získal Karlštejn při úpravě v letech 1887-1899. Základní stavební plány navrhl profesor Friedrich Schmidt, Josef Mocker pak povedl na návrhu změny.
expozice:
  • Císařský palác - (DVOŘENÍNSKÁ SÍŇ):
    známá také jako předsíní rytířské síně. Sloužila jako shromaždiště císařova doprovodu. Na jižní stranu do údolí mívala síň čtyři okna ve velkém výklenku s obloukem, který byl uveden do původního stavu na konci 19. stol.

  • Klenotnice:
    V karlštejnské klenotnici jsou soustředěny předměty, které v minulosti tvořily součást vybavení nejcennějšího prostoru hradu, kaple sv. Kříže. Vedle kopií deskových obrazů z dílny Mistra Theodorika jsou zde např. umístěny kopie inkrustací (polodrahokamy vykládané obložení stěn kaple sv. Kříže). Ve dvou renesančních intarzovaných skříních byly v kapli sv. Kříže uloženy písemnosti archivu českého, tedy nejdůležitější státní listiny a kopie desk zemských.

  • Ložnice Karlova - (SOUKROMÁ SVĚTNICE CÍSAŘOVA):
    V ložnici je zavěšena luxusní textilie, kopie dobové látky, pocházející přímo z vlastnictví Karla IV. Obdobné textilie středověké místnosti nejen zdobily, ale především zateplovaly.
  • Manská síň - (RYTÍŘSKÝ SÁL):
    Mezi okny tu stojí několik manských skříní, ve kterých mívali karlštejnští rytířští manové uloženou svoji zbroj. Dveře každé skříně byly opatřeny malovanými znaky rytířů a jejich jmény. Vedle kompletních skříní jsou zde zachovány i samostatné malované výplně dveří. Pod nimi jsou při stěně umístěny původní registrační skříně, v nichž byly na hradě uloženy důležité písemnosti.

  • Sál předků:
    Hlavní reprezentační sál císařského paláce býval vyzdoben nástěnnými malbami, na kterých nechal Karel IV. vyobrazit své skutečné i fiktivní předky. Znázornění rodokmene na stěnách sálu mělo především ukázat slávu a starobylost karlových předků, která byla chápána jako zcela prestižní záležitost.

  • Hodovní síň:
    Hodovní síň, někdy označována také jako hostinská, sloužila nepochybně vedle Sálu předků jako jeden z hlavních reprezentačních sálů císařského paláce.

  • Audienční síň:
    Velká část obložení pochází ještě z doby Karlovy a síň si tak dodnes udržela svůj původní charakter. V okenních výklencích jsou rovněž zachovány nástěnné malby, zejména erb města Říma s latinským nápisem ze Zlaté bully: "Roma caput mundi regit orbis frena rotundi", zdůrazňující majestát císaře.

  • Děkanství - (ODBYDLÍ KANOVNÍKŮ KAPITULY KARLŠTEJNSKÉ):
    V menším severním přístavku císařského paláce sousedí se soukromými Karlovými prostorami dvě místnosti, které za Karla IV. pravděpodobně využívala hradní stráž.. V 16. a 17. stol. sloužily pro potřeby karlštejnské kapituly. Tomu odpovídá i zařízení interiéru, kde je nad bohatě řezanou skříní na církevní roucha z počátku 17. století soubor portrétů humanistických učenců a filozofů.

  • Mariánská věž - POKLADNICE:
    První patro Mariánské věže bylo v minulosti využíváno k různým účelům, pro potřeby hradních manů, karlštejnské kapituly a později i jako prostory skladovací. V souladu s historickou existencí soukromé pokladnice Karla IV. v Mariánské věži byly do zdejšího interiéru soustředěny karlštejnské sbírky, které které svou povahou i historickým původem náležejí do hradní pokladnice.

  • Bývalé hradní vězení:
    Místnosti sloužily v minulosti jako hradní vězení, o čemž svědčí dodnes zachované nákresy a nápisy některých vězňů na původních, převážně renesančních omítkách stěn.Je umístěno v přízemních prostorách Mariánské věže, kam se vchází po schodišti z prohlídkové trasy.

  • Hodinová věž:
    Ve spodním podlaží Hodinové věže, do něhož vedou dřevěné schody, je v klasické zvonové stolici zavěšen velký, tzv. Svatokateřinský zvon. Ten byl zhotoven již v době karlově, přelit byl na začátku 17. století. Původně byl umístěn v hradní zvonici v jihozápadní hlásce opevnění Velké věže. Do Hodinové věže byl přemístěn v průběhu restaurace hradu na konci 19. století. Hlas Svatokateřinského zvonu zní dodnes z hradu při významných příležitostech.

  • Studniční věž:
    V minulosti se ve spodním studničním areálu nacházela pekárna a prádelna. Ze dvora se vstupuje do vlastní Studniční věže, kde je zachován unikátní čerpací mechanismus v podobě šlapacího kola, uvnitř kterého chodili lidé.
otevírací doba:
kontakt:
Adresa: Státní hrad Karlštejn
26718 Karlštejn
Telefon: 311 681 617
Email: karlstejn@stc.npu.cz
vstupné:


komentáře:
  • dne: 2014.10.01 16:41:41 Monika napsal:
           Neprijemny personal u pokladny, nedodrzeni casu prohlidky, velke skupiny na maly prostor (66osob!!!), skupiny cizincu na prohlidce v cestine, takze z navstevy mnoho nemate.



  • jméno (přezdívka):
    e-mail:
    zpráva:
    ocrana proti SPAMu:
    Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
    dopište chybějící slovo



    Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
    Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
    TOPlist