Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 27. března 2023 svátek slaví Dita, zítra Soňa
Dobrošov
Kost
Mumlava
Trojský zámek

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Bazilka Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně
typ: Kostel
okres: KroměřížOrlík
typ: Přehrada
okres: PísekKolín
typ: Město
okres: KolínMaloskalsko - Malá skála a okolí
typ: Skalní útvar
okres: SemilyÚsov
typ: Zámek
okres: Šumperk
Detail položky Město: Hořice
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 21' 57.92" N    ukázat na mapy.cz
 15° 37' 54.6" E


oblast:
Podzvičinsko
okres:
Jičín
kraj:
Královehradecký

typ:
Města, vesnice
přesně:
Město
místo:
Dostupné autem po celý rok


vloženo před:
15 lety 4 měsíci 
počet zobrazení:
29588 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 6.0/10 (zatím hodnotilo 39 lidí)


informace:

Pozoruhodné město, výstižně přezdívané České Atény se svým malebným okolím a četnými uměleckohistorickým památkami láká ke kratším i delším vycházkám nejen milovníky historie a umění, ale i příznivce pěší turistikyhorice a cykloturistiky. Právě jim Hořice nabízejí celou řadu atraktivních tras, přinášejících nejen radost z pohybu v krásné čisté přírodě, ale i poučení a poznání. Příznivci silničních motocyklových závodů jistě znají populární závod "300 zatáček Gustava Havla", pořádaný v Hořicích každoročně od roku 1961.

O jeho slávu se nejen v minulosti, ale i v současné době nejvíce zasloužili sochaři a zruční mistři kamenického řemesla, po staletí využívající kvalitní pískovec z hořických lomů.

historie:

První písemné zmínky o Hořicích v Podkrkonoší pocházejí z první poloviny 12. století, kdy náležely pražskému Strahovskému klášteru. Avšak archeologické nálezy však dokládají již prastaré osídlení od starší doby kamenné. V roce 1365 se Hořice stávají městečkem a někdy ve 14. století v Hořcích vyrůstá tvrz a později pak renesanční zámek.

Hořice a blízké okolí pamatují spoustu vojenských bitek. První střetnutí se odehrálo roku 1423 na vrchu Gotthard. Zde Jan Žižka z Trocnova porazil oddíly opoziční kališnické šlechty vedené Čeňkem z Vartemberka a Bořkem z Miletínka. Socha vítězného husitského vojevůdce, zhotovená Pavlem Jiříčkem u příležitosti 450. výročí v roce 1873, stojí na někdejším gotthardském tvrzišti a vedou k ní kamenné schody. Historka praví, že kamenný Žižka údajně hledí přesně do míst, kde se kdysi bojovalo. I velká bitva, později nazývaná u Sadové, se odehrávala za prusko-rakouských válek roku 1866 jihovýchodně od města. V Hořicích tehdy sídlil pruský štáb a později vojenský lazaret. Velkého rozkvětu se Hořice dočkaly ve druhé polovině 16. století za Smiřických. Po Bílé hoře panství připadlo Albrechtovi z Valdštejna a po jeho smrti je císař Ferdinand II. daroval hraběti Jakubu Strozziovi.

expozice:
  • Kostel Narození Panny Marie byl vystavěn v letech 1741 - 1748 podle plánů slavného barokního stavitele Kiliána Ignáce Dientzenhofera
  • Mariánský sloup z roku 1824 od zdejšího sochaře Josefa Rychtery
  • novogotická radnice z roku 1872
  • Kostelík Svatého Gottharda na vršku Gotthard – původně románský kostel založený strahovskými mnichy ve 12. století byl v 18. století barokně přestavěn.
  • Galerie kamenných plastik – na úbočí vršku Gotthard je umístěna přírodní galerie kamenných plastik vzniklých během Hořických sochařských symposií pořádaných pravidelně od roku 1966.
  • Husův pomník v Hořicích

    Historie hořického Husova pomníku sahá do 90. let 19. století, kdy se skupina zdejších občanů rozhodla uctít po vzoru jiných českých měst a obcí památku velkého kazatele mistra Jana Husa. První Husův pomník v Čechách byl postaven v r. 1872 v Jičíně. V r. 1897 se však zrodila myšlenka postavit pomník i v Hořicích. Myšlenka se v malém sousedském hostinci Leopolda Kořínka, kde se scházela skupinka vlastenců, mezi nimiž býval pravidelným hostem i sochař Antonín Vondráček. Ten projevil ochotu vytesat pomník z kamene, když se podaří uhradit kámen a model od vynikajícího umělce. Původně se pomýšlelo na pomník malý a sochař Vondráček měl v úmyslu věnovat pro něj malé místo na rohu nynějšího Husova náměstí. Předčasná smrt mu však překazila jeho plány.
otevírací doba:
kontakt:
Město Hořice
nám. Jiřího z Poděbrad 19
3425 08 Hořice

IČO: 271560
tel. 493 655 411 (ústředna
fax. 493 623 183
e-mail: e-podatelna@horice.org
oficiální webové stránky města: www.horice.org
Další web o Hořicích - www.horicak.cz
vstupné:


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist