Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 30. ledna 2023 svátek slaví Robin, zítra Marika
Miletín
Vrchlabí
Nechanice
Žleby

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Nový Hrádek
typ: Elektrárna
okres: NáchodZvíkov
typ: Hrad
okres: PísekKladruby nad Labem
typ: Hřebčín
okres: Kutná HoraŠibeník
typ: Rozhledna
okres: TrutnovJičín
typ: Město
okres: Jičín
Detail položky Zámek: Častolovice
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 7' 50.51" N    ukázat na mapy.cz
 16° 11' 13.49" E


oblast:
Hradecko, Bydžovsko, Chlumecko
okres:
Rychnov nad Kněžnou
kraj:
Královehradecký

typ:
Kulturní památky
přesně:
Zámek
místo:
Dostupné autem po celý rok

náročnost:
Pro všechny
zaměření výletu:
Poznávací
délka výletu:
1 hodina

vloženo před:
16 lety 0 měsíci 
počet zobrazení:
23382 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.0/10 (zatím hodnotilo 44 lidí)


informace:

Dějiny zámku Častolovice sahají až do 13. století, kdy zde pan Častolov z rodu Hronovců nechal vystavit vodní tvrz, v jejímž držení se postupně střídali různí majitelé. Nejvýznamnější z nich byl Jiří z Poděbrad jediný český král zvolený z řad domácí šlechty. Jiří z Poděbrad také udělil městu Častolovice znak, a to zlatou probodenou rybu na modrém poli. Častolovice si tento znak udrželi dodnes.
Rodina Oprštorfů v letech 1588 až 1615 přestavěla tvrz na renesanční zámek. Z té doby pocházejí výjevy z Liviových římských dějin, které zdobí nádvorní fasádu. V roce 1694 zakoupili Častolovice Šternberkové, kteří v průběhu více než 300 let shromáždili rozsáhlou sbírku obrazů, která je zpřístupněna ve stálé expozici zámku. Její významnou součást, vedle maleb Škrétových, Teniersových, Schonfeldových atd., tvoří série portrétů českých králů. Veškeré místnosti zámecké expozice jsou zařízeny v různých stylech a dávají představu o dřívějším životě na zámku. Rytířský sál, jeden z největších v české republice (306m2), zdobí malovaný renesanční strop se scénami ze Starého zákona. Stěny jsou pokryty nejen portréty představitelů šternberského rodu. Součástí tohoto sálu je také kaple Božího těla. Její vyřezávaný oltář i fresky na stěnách byli vyhotoveny už roku 1601.
Od května 1992, kdy byl zámek restituován paní Dianou Phipps Sternbergovou, která zde trvale pobývá, proběhla řada úprav a dnes jsou prakticky opět všechny jeho prostory znovu zprovozněny. Expozice byla rozšířena a obohacena o exponáty, které v minulé době byly umístěny na různých místech republiky. Zámek i nádvoří je plné květin , což navozuje domácí atmosféru. K zámku také patří anglický park (42ha) s rybníkem, álejí a ohradami se zvířectvem, jako např. s bílými daňky, kamerůnskými kozami, pštrosy emu, atd. U zámku byla také obnovena vodní a růžová zahrada s růžemi

Návštěvníci mohou také využít zámeckou kavárnu s posezením na nádvoří při poslechu stylové hudby, náročnější hosté mohou zavítat do zámecké restaurace a je zde i možnost rachlého občerstvení na nádvoří.
 
V poslední době stoupá obliba svatebních obřadů v areálu zámku. Svatebčané si mohou vybrat ze tří variant. Obřad v Rytířském sále, příp. v nově upravené Obřadní síni nebo svatba pod širým nebem v Růžové zahradě.

 

historie:
expozice:

 

 • Schodiště - Široké schodiště je vyzdobeno zbraněmi - kopie z poloviny 19. stol. a originály ze 16. stol. Dále jsou zde umístěny dvě rytířské zbroje a několik obrazů, z nichž je dosti důležitý portrét Františka Filipa Sternberka, který byl velvyslancem a získal řád Zlatého rouna.
 • Dámský obývací pokoj - Toto je jedna ze tří nově vytvořených místností. Obrazy a nábytek jsou většinou z pozdního 18. století. Ceněným kusem nábytku je sedací souprava ve stylu Ludvíka XVI., rytá italská zrcadla a bohatě vykládané skříňky s mramorovými deskami.
 • Reprezentační ložnice - Ložnice je vybavena dubovým vyřezávaným nábytkem ze 17. a 18. stol., výjimku tvoří sekretář, který je vyroben z ořechového dřeva. Na stěně je umístěn gobelín, který nám představuje "Vítání hosta". Pochází z Bruselu z počátku 17. stol. Nechybí zde ani různé drobnosti, jako jsou např. anglický přehoz "patchwork" (z nejrůznějších malých kousků látky se utváří celek), plivátko, jehlice do klobouků, kolébka, župan a za zmínku také jistě budou stát dvě zrcadla, vyráběná podmalbou. O nich se říká, že kdo do nich pohlédne, ten omládne. Ovšem o kolik, to už bohužel nevíme.
 • Malá chodba - Vlevo jsou portréty Leopolda Josefa Sternberga (1770-1856) a jeho manželky Karoliny, rozené hraběnky Walseggové (1781-1857). Vpravo je Leopoldův vnuk, také Leopold (1865-1937) a jeho choť Franziska, rozená hraběnka Larisch-Monichová, a to už je dědeček současné majitelky.
 • Zlatá ložnice - Ložnice dostala název podle pozlacené postele. Vzácným kusem nábytku je barokní šperkovnice z konce 17. stol. V pozlacené vitrínce je umístěna již zmiňovaná sbírka šperků od Cecílie Sternbergové. V druhé pozlacené vitrínce máme umístěnou raritku a to malý obrázek, který malovala sama Marie Terezie a věnovala ho Františku Filipovi, právě již zmiňovanému pánovi s portrétem nad schodištěm.
 • Znakový pokoj - V tomto pokoji se nachází pozůstalé fresky znaku Oprštorfů. Je zde také umístěn jeden z nejcenějších obrazů na zámku a to originál od Karla Škréty - Mladý lovec. Sedací souprava čisté italské rokoko (kolem roku 1740), bohužel v roce 1980 byla restaurována a potažena plyšem, který je spíš typický pro devatenácté než osmnácté století. Ojedinělý je také hrací stolek s deskou "stukko-lustro", na kterém nechybí ani hrací kostky.
 • Dětský pokoj - Zde jsou umístěny hračky z konce 19. a první poloviny našeho století. Tento pokoj zdobí barokní olejomalby dětí z rodu Sternbergů, pro nás nejdůležitější dědeček Leopold Sternberg a malá holčička Henrietta Sternbergová, která v pěti letech tragicky zahynula při jízdě na koni.
 • Empírový pokoj - Tato místnost je zařízena francouzským empírovým nábytkem, který byl původně umístěn v ložnici a pracovně Cecilie Sternbergové. Empír je doba Napoleonských válek, a proto je zde také umístěn skládací vojenský stolek z té doby a na něm asi 100 let starý psací stroj. Vedle velké postele jsou dvě čínské vázy a toaletní stoleček s rodinnými fotografiemi. Ve skleněné vitríně můžeme obdivovat starovídeňský a míšeňský porcelán. Pokoj opět vyzdoben portréty rodiny Sternbergů.
 • Biedermeierový pokoj - Nábytek v tomto pokoji je biedermeierový. Zde je umístěn portrét generála Leopolda Morice Sternberga, který byl jen tak pro zajímavost velice podobný císaři Franzu Josefovi. O jeho choti Louise, která je zde také vyobrazena, se zase říká, že je velice podobná slavné Sissi. V tomto pokoji jsou stěny potaženy vzorovou látkou a jsou zde tajná dvířka do vestavěné skříně. Ve vitrínce je umístěna listina řádu Zlatého rouna, který byl udělen právě Leopoldu Moricovi.
 • Věžový pokoj - Silné stěny tohoto pokoje nám jsou důkazem toho, že dříve nad touto místností, to znamená ve věži, byla umístěna vodní nádrž, která kdysi zásobovala zámek i kašnu užitkovou vodou. Nábytek je i zde empírový, bohatě zdobený. I stěny v tomto pokoji jsou potaženy látkou. Látka má pruhovaný vzor a říká se, že dříve prý sloužila na výrobu pyžam služebnictva. Ve výklenku je umístěno pravé Benátské zrcadlo z roku 1740.
 • Chodba - Na začátku chodby nás upoutají dva veliké obrazy a to pan Vilém Slavata z Chlumu a Košumberku se svojí chotí. Paní Slavatová prý byla velice ošklivá žena a tak každý malíř jí musel znázorňovat daleko hezčí. Přesto s obrazem, o kterém se zmiňujeme nebyla spokojená a tak za něj nezaplatila.
 • Tobiáška - Tato je první ze čtyř společenských místností vyzdobeny kazetovým stropem ze 16. stol. , jeho obrazy nám znázorňují život žida Tobiáše ze starého zákona. Místnost je uzpůsobena jako jídelna. A právě v této místnosti máme umístěnou sbírku obrazů českých králů (např. Jiří z Poděbrad, Ladislav Pohrobek, Rudolf II., Habsburkové, a další). V místnosti opět nechybí drobnosti, které jsou zapotřebí pro vybavení jídelny a to příborníky z 18. stol. , míšeňská porcelánová souprava, nádoba na chlazení vína z 19. stol.
 • Rytířský sál - Tento reprezentační sál je jedním z největších a nejimpozantnějších sálů v České republice, měřící více než 306 čtverečních metrů. V 19. století byl rozdělen na dvě místnosti, avšak roku 1938 nechala Cecilia Sternbergová odstranit dělící stěnu, aby kazetový strop opět vynikl v celku. Strop tvoří 24 výjevů ze Starého zákona. Byly namalovány podle rytin Jana Sadelera. Opět zde největší část výzdoby tvoří obrazy. Většina portrétů na zdi zobrazuje Sternbergy.
 • Tapetový pokoj - Pokoj dostal název podle barokních papírových tapet s plastickým vzorem, asi z r. 1750. V této místnosti jsou ještě původní kachlová kamna a původní dřevěná podlaha, to znamená asi 400 let stará. Z obrazů je zajímavý především Slavnost v parku od Lukase van Valckenborcha z 16. stol.
 • Knihovna - dřívější pokoj Kuřácký byl přeměněn na Knihovnu a byly do něho přemístěny knihy ze zámecké knihovny, která je umístěna v nepřístupné části zámku. V nové knihovně se nyní nachází na 3000 svazku knih, z nichž nejstarší jsou ze 17.stol.Knihy jsou zde v latině, francouzštině, němčině, angličtině a v češtině.
 • Anglický park - Oblíbeným místem k zakončení návštěvy na zámku je procházka anglickým parkem (42 ha), kde vedle některých vzácných dřevin, rododendronů a azalek si milovníci květin přijdou na své i v růžové a vodní zahradě. Obora s bílými daňky, jeleny sika a další ochočenou lesní zvěří a Mini - Zoo s ptáky emu, vietnamskými prasátky, kamerunskými kozami a dalšími potěší milovníky zvířat. U rybníku s ostrovem je možno pozorovat a krmit okrasné kachny.
 • Galerie - Historickou sbírku obrazů doplňují krátkodobé výstavy současných výtvarných umělců v malé zámecké galerii, která je zpřístupněna zdarma.
otevírací doba:
Zámek:  
je přístupný veřejnosti od května do konce září každý den kromě pondělí od 9:00 hodin do 18:00 hodin
 
Park i zvěřinec:
jsou přístupny od 9 do 18 hodin každý den
kontakt:
Zámek Častolovice, 517 50 Častolovice
Tel. 494 323 646, e-mail:
info@zamek-castolovice.cz
vstupné:
Zámek: 
dospělý 115,- Kč
děti, studenti, důchodci 75,- Kč
rodinná sleva pro rodiče a dvě děti 310,- Kč
rodinná sleva pro rodiče a tři a více vlastních dětí 390,-Kč
 
Zvěřinec:
vstupné do zámeckého zvěřince: dospělý 15,- Kč
dítě 7,- Kč
je také možné zakoupit si roční vstupné ve výši 100,- Kč pro dospělého a 50,- Kč pro dítě


komentáře:


jméno (přezdívka):
e-mail:
zpráva:
ocrana proti SPAMu:
Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
dopište chybějící slovoVšechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist