Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 27. března 2023 svátek slaví Dita, zítra Soňa
osada Jizerka
Nové hrady
Zvíkov
Kopaniny

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Bouzov
typ: Hrad
okres: OlomoucČeská Skalice
typ: Město
okres: NáchodZahradní železnice ve Střížově
typ: Muzeum
okres: OlomoucZámeček Karlštejn
typ: Zámek
okres: Žďár nad SázavouZOO Dvůr Králové
typ: Zoo
okres: Trutnov
Detail položky Betlém: Braunův
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 50° 23' 53.9" N    ukázat na mapy.cz
 15° 51' 2.57" E


oblast:
Podzvičinsko
okres:
Trutnov
kraj:
Královehradecký

typ:
Kulturní památky
přesně:
Betlém
místo:
Dostupné pěšky, horské kolo


vloženo před:
15 lety 10 měsíci 
počet zobrazení:
22460 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.4/10 (zatím hodnotilo 51 lidí)


informace:
F. A. Špork koupil v roce 1717 za 2 900 zlatých od města Dvora Králové nad Labem Nový les, jenž byl součástí hlubokých lesů na pravém břehu Labe nad Žirčí. Toto místo bylo svou malebností, ale i divokými zákoutími s tyčícími se skalami a balvany nejroztodivnějších tvarů lákavým prostředím pro hraběte, aby zde vytvořil jakýsi posvátný okrsek pro tichou meditaci a náboženské hloubání...
To, co je v současné době k vidění v tomto areálu je jen zlomek toho, co bylo původně zamýšleno. I když je v poslední době o zbylé sochy pečováno - jsou jen "torzem" zde původně vytvořené krásy. Zub času všechny sochy narušil, narušila je těžba kamene při budování nedaleké pevnosti Josefov. Když si uvědomíme, že byly všechny sochy v době největší slávy dokonce barevně pojednány - musela to být opravdu nádhera. Přimyslete si navíc i ten fakt, že do prosince roku 1740, kdy silná povodeň zničila část lázní Kuks byly tyto asi 3 kilometry vzdálené lázně na úrovni lázní světových.
K zvýraznění dokonalosti zdejšího areálu určitě přispívá fakt, že většina dnes dochovaných děl v Novém lese je autochtonní - tedy jsou vytvořena z rostlé skály... Kdo by se chtěl dozvědět prakticky úplně všechno o zdejším areálu i jak jej "zpracovával zub času", tomu doporučuji knížku Jiřího Kaše a Petra Kotlíka - Braunův Betlém aneb drama krajiny a umění v proměnách času.

1. Skála s vytesaným rámem. Zde byl údajně Petrem Brandlem malovaný výjev "Útěk do Egypta", který se ale nezachoval.

2. Poustevník Juan Garinus. Braun jej zachytil v okamžiku, kdy po létech samoty zaslechl hlasy a vylézá ze své jeskyně se podívat kdo ruší jeho klid. Za postavou je umělá jeskyně se Šporkovým znakem. Uvnitř je tesaný korpus Krista, kamenné sedátko a otisk ruky v kameni, podle tradice Šporkův.

3. Jan Křtitel - postava ležícího světce na poušti, oděného ve velbloudí kůži. Vlevo od postavy je vytesán beránek, atribut Jana Křtitele.

4. Poustevník Onufrius. Braun si z legendy vybral okamžik, kdy po dlouhé samotě světec opět spatřil člověka. Spolu s Garinem tato socha patří k vrcholům Braunova díla, v nichž obraz duševního rozpolcení a vnitřního dramatu působí nejsugestivněji a dosahuje nejvýraznějšího citového vzepětí.

5. Máří Magdalena. Je zobrazena jako poustevnice. Uzavírá téma odříkání, života o samotě daleko od lidí, jak je zobrazena v předešlých sochách.

6. Vidění sv. Huberta. Špork jako velký příznivec tzv. parforsních honů v roce 1696 zakládá Řád sv. Huberta. Proto se tento motiv objevuje i ve výzdobě Nového lesa.

7. Skupina Narození Krista, Klanění pastýřů a Příchodu Tří králů. Nejrozsáhlejší část celého areálu, která svým námětem dala celému okolí jméno. Na rozdíl od předchozích plastik je z podání celého výjevu vyloučena dynamičnost, dochází ke zklidnění. Působivě je skloubeno ztvárnění postav volnými plastikami, přecházejícími v pozadí v reliéf.

8. Kristus a Samaritánka u studny Jakobovy. I přes svou torzálnost je skupina velmi dynamická. Můžeme sledovat výrazně zvlněnou drapérii, pro Brauna tak typickou.
9. Sedátko, na němž údajně sedával Braun.

Dnes je z celého areálu dochován jen zlomek jeho původní podoby. Mimo pousteven, kaple sv. Kříže a dalších drobných staveb a plastik tu stávala skupina Krista pokoušeného ďáblem, ukřižovaný Kristus malovaný na dřevě, dále "alej sedmi studánek" s fontánami z růžového mramoru. Do špitální zahrady v Kuksu byly později přemístěny sochy Velkého křesťanského bojovníka "Miles Chrismtianus", sv. Jeronýma se lvem a Anděl Gloria. Dnes ztracena je skupina Hagar na poušti...
historie:
   V roce 1727 zahájil M. Braun práci v areálu Nového lesa. Tyto práce však byly přerušeny v roce 1731, kdy se hrabě Špork dostal do sporu s jezuity kvůli údajnému kacířství. Po usmíření se však M. Braun ke své práci vrátil a v Novém lese vytvořil dva reliéfy - Narození Páně a Příchod tří králů. Podle vyobrazení se toto místo začalo nazývat Betlémem. Reliéf narození Páně a příchod tří králů Je ve středu skalní stěny, na jejíž pravé straně je reliéf Vidění svaté Huberta. V popředí vidíme silně poničenou sochu, znázorňujíce pastýře, který v náručí drží ovečku. Na skalní stěně jsou postavy pastýřů se sejmutými klobouky. Celek pak doplňuje osel a kráva zahřívající svým dechem novorozeně v jeslích. Dříve tu bývalo více soch. Jak o tom svědčí otvory ve stěně. V levé části krajní stěny je znázorněn příchod Tří králů, přijíždějících na koních a oděných do nádherných krojů. Jeden z králů z hermelínem sestoupil z koně. Okolo jsou vidět postavy jejich dvořanů, z nichž jeden nese skříňku , druhý kalich, třetí misku se zlatem, kadidlem a myrtou jako dary narozeného krále. V bohatých postrojích zde vypíná hlavy pět koní a nad nimi do výše pěti tyčí pět velbloudů. V popředí sedí na kameni žebrák s dřevěnou protézou místo pravé nohy a prosí o almužnu. Je bez hlavy. Vpravo od něho další socha, rovněž bez hlavy, která v ruce drží roucho rozprostřené v četných záhybech. V listopadu 1838 Matyaš Braun v Lysé nad Labem těžce onemocněl a za tři měsíce nato v Praze ve věku 54 let umírá. Za jeden a půl měsíce nato je následuje hrabě František Antonín Špork ve věku 77 let.
expozice:
otevírací doba:
kontakt:
vstupné:
volně přístupné


komentáře:
 • dne: 2010.11.10 13:20:06 Mengerová napsal:
         Dne18.5.11 navštíví 45os. důchodců Kuks zámek.Busem chceme dále zajet k pokladně Braunova Betléma a na hodinku se projít.Z mapek na netu mi není jasné, jak a kam můžeme Busem zajet. Vstupné zůstává 10,-Kč? děkuji za odpověď.

 • dne: 2010.11.10 16:47:59 turista napsal:
         návštěva Braunova Betléma byla volně přístupná. Místo k zaparkování je poměrně bezproblémové a můžete zajet na toto parkoviště mapa parkoviště • jméno (přezdívka):
  e-mail:
  zpráva:
  ocrana proti SPAMu:
  Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
  dopište chybějící slovo  Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
  Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
  TOPlist