Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 04. června 2023 svátek slaví Dalibor, zítra Dobroslav
Mumlava
Švehlův pam.
Pokličky
Zelená hora

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Bylinkový ráj SONNENTOR Čejkovice
typ: Tip na výlet
okres: HodonínKřížová cesta
typ: Cesta
okres: SemilyVysoký Chlumec
typ: Hrad
okres: PříbramNový Hrádek
typ: Elektrárna
okres: NáchodOheb
typ: Zřícenina
okres: Chrudim
Detail položky Tvrz: Barokní sýpka Ludéřov
ilustrativní obrázek: 
obrázky z fotogalerie:


obrázek: -


obrázek: -


obrázek: -

informativní mapka polohy:


zobrazit na mapě
GPS:
 49° 34' 42.94" N    ukázat na mapy.cz
 17° 2' 50.4" E


oblast:
Střední Morava - Haná
okres:
Olomouc
kraj:
Olomoucký

typ:
Kulturní památky
přesně:
Tvrz
místo:
Dostupné v návštěvních hodinách

náročnost:
Pro všechny
zaměření výletu:
Poznávací
délka výletu:
1 hodina

vloženo před:
11 lety 0 měsíci 
počet zobrazení:
25201 krát

HODNOCENÍ: jak se Vám líbí toto místo?...

Hodnocení: 5.3/10 (zatím hodnotilo 22 lidí)


informace:

Ludéřovská sýpka je pozůstatkem bývalé tvrze nacházející se v centrální části obce. V 90. letech po jejím opuštění zemědělským družstvem začala budova chátrat. Rozbitou střechou zatékalo a mohutné trámová vazba hnila a rozpadala se vlivem houbových chorob, zvláště dřevomorky. V původním záměru obce byla likvidace této budovy, neboť podle některých obyvatel hyzdila obec.

Naštěstí se našlo pár lidí, kteří v budově viděli historickou památku, které by po opravě mohla připomínat historii kraje. Po průzkumu pracovníky Památkového ústavu v Olomouci a po podání návrhu na její zapsání do Ústředního seznamu kulturním památek České republiky byla otevřené cesta k její záchraně. Památka byla zapsána 7.2.2007 a s tímto novodobým rodným listem byla otevřena cesta k obnově sýpky.

V roce 2006 vzniklo občanské sdružení U nás, které si dalo za cíl obnovu této památky. Obec Drahanovice, do té doby vlastnící sýpku vyšel sdružení vstříc a za symbolickou cenu budovu na sdružení převedl. V tento okamžik se začala psát nová kapitola historie památky, za kterou stojí nadšení několika lidí a pochopení okolí, příznivců a sponzorů.

historie:

Ludéřovská sýpka je památkou na bývalou tvrz, v jejíž historii se vystřídalo velké množství majitelů. Jako první je zaznamenán r. 1349 Ludeř z Ludéřova, podle jména snad potomek zakladatele vsi. V r. 1376 na Ludéřově seděli synové Beneše z Laškova Jan, Beneš a Hereš, z nichž vzešel pozdější rod Oderských z Ludéřova. Po získání Oder prodali r. 1447 Janovi vnukové dvůr a  "kopec" (pozůstatek tvrze) Smilovi z Kremže. R. 1480 se v deskách zapisuje tvrz a v letech 1482 a 1490 opět jen kopec.

V roce 1505 prodala Kunka z Ludéřova obnovenou tvrz a dvůr v Ludéřově Jiříkovi z Choltic a roku 1510 tvrz koupil Havel Chudobín z Bařic. Roku 1550 prodal další majitel Aleš Laškovský ze Švábenic celý Ludéřov Lukáši Grymovi, olomouckému měšťanovi. Majitelé se pak střídali, ale na tvrzi nebydleli, a proto ji pohltil dvůr. R. 1738 koupil Ludéřov Jiří Ondřej rytíř von Haagen, který odprodal statek r. 1740 Ferdinandu Bonaventurovi, pánu na Náměšti. K náměšťskému panství patřil statek až do zrušení poddanství.

expozice:

Prohlídky sýpky jsou v současné době možné buď v pravidelných otevíracích dnech pro veřejnost nebo při pořádání kulturních akcích. 

Co můžete vidět: Barokní sýpka prochází od roku 2007 postupnou opravou. V přízemí je umístěna expozice historie bývalé Ludéřovské tvrze, později hospodářského dvora Náměšťského panství, s drobnými exponáty zachycující život a práci na hospodářském sídle. Nedílnou součástí expozice je přiblížení historie nedalekého kopce Příhon s Keltskou svatyní a později označovanou jako Švédské šance. Dějiny tohoto místa v průběhu staletí měly vliv na široké okolí. Expozice sýpky je doplněna fotodokumentací  z probíhající záchranné rekonstrukce. Ve zbývajících prostorách můžete pozorovat probíhající stavební záchranu objektu a úpravu části přízemí na sociální zázemí budovy a dílnu řemesel.

otevírací doba:

Květen – září    každou neděli 13:00 – 17:00 hod. Expozice je otevřena i přes probíhající rekonstrukci další části historického objektu.

Mimořádné prohlídky jsou možné po předchozí domluvě na telefonním čísle 604 362 868   (p. Navrátil), 603 525 740 (pí. Koppová).

kontakt:
 Adresa:                       Ludéřov č.e.18, 783 43 Drahanovice

mail                            info@osunas.unas.cz

Název vlastníka:        občanské sdružení U nás

Kontaktní adresa:      Zdenka Koppová, Ludéřov 67, 783 43  Drahanovice

Statutární zástupce sdružení: Karel Váňa - předseda 604246 932

Rada o.s. Zdenka Koppová - místopředseda           603 525 740

Dagmar Navrátilová - jednatel sdružení  739 031 827
vstupné:
cesta:

 

Ludéřov se nachází v jihovýchodním cípu Zábřežské vrchoviny, v sousedství Malého a Velkého Kosíře, nejvyššího kopce  regionu. Obcí prochází silnice II/448 spojující Olomouc s Konicí. Dopravní spojení je autobusy z Olomouce, Konice i Velkých Opatovic.

Nejbližší železniční stanicí jsou Drahanovice. Pokračování do Ludéřova je možné autobusem, případně pěšky cca 2,5 km po silnici II/448.

Klidnější procházka se nabízí trasou kolem Černé věže v Drahanovicích a dále po vedlejší silnici III. třídy do Ludéřova (2,7 km).komentáře:
 • dne: 2015.06.26 06:48:48 Utrhor napsal:
         Dne 4.7.2015 v 16:00 proběhne vernisáž samizdatového časopisu Antilistí (komiks,mandaly,grafika,kresba,časopisy) na barokní sýpce v Ludéřově - vystoupí kapela FolK.O.lorit - výstava potrvá do 30.8.2015 http://bandzone.cz/folkolorit http://luderov.unas.cz/sypka.htm

 • dne: 2015.09.24 12:18:55 Pepa napsal:
         Jo tak tu máme blízko našeho domova. Na stránkách naší obce http://luderov.unas.cz/sypka.htm je o ní více informací • jméno (přezdívka):
  e-mail:
  zpráva:
  ocrana proti SPAMu:
  Pec nám spadla, nám spadla, kdopak nám ji postaví?
  dopište chybějící slovo  Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
  Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
  TOPlist