Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Neděle 24. května 2020 svátek slaví Jana, zítra Viola
HZS ČR
Tábor
Prachov
Švehlův pam.

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Teplické skály
typ: Skalní útvar
okres: NáchodValdštejnská lodžie
typ: Lodžie
okres: JičínZOO Dvůr Králové
typ: Zoo
okres: TrutnovKošumberk
typ: Zřícenina
okres: ChrudimMaloskalsko - Malá skála a okolí
typ: Skalní útvar
okres: Semily

Detail článku:
VČM digitalizuje ve spolupráci s Univerzitou Pardubice sbírkové fondy

VČM digitalizuje ve spolupráci s Univerzitou Pardubice sbírkové fondy


Tisková zpráva

Pardubice, 16. května 2011


Projekt projektu „Inovace studijního programu Historických věd Filozofické fakulty a Výtvarných umění Fakulty restaurování Univerzity Pardubice“, jehož je VČM partnerem, probíhá od roku 2009. Jenom za loňský rok bylo jeho prostřednictvím digitalizováno 14 043 sbírkových předmětů. V roce 2010 se digitalizační praxe pod vedením sedmi zaměstnanců VČM a jedné doktorandky z UPce zúčastnilo 34 studentů.


Jednotlivé pracovní týmy studentů se věnovaly digitalizaci a katalogizaci sbírky kramářských tisků, pohlednic, lidových podmaleb na skle nebo technické a sportovní sbírce. Digitalizačním procesem prošla i část numismatické sbírky. „Kromě jiného také 60 ks denárů z 12. století. Ty jsme však do celkového součtu digitalizovaných předmětů nezahrnuli,“ vysvětlil PhDr. František Šebek z Východočeského muzea v Pardubicích a doplnil, že tyto předměty projdou dokumentačním procesem ještě v blízké budoucnosti. V rámci dostupného technického vybavení totiž bude možné provést ještě makrofotografickou dokumentaci.


Pod vedením kurátorů sbírek získávají studenti znalosti i praktické dovednosti zejména v oblasti katalogizace a digitalizace, pracují ve vybavených učebnách či přímo v depozitářích. „Cílem projektu je seznámit studenty s uchováváním kulturního dědictví, naučit je dokumentovat a inventarizovat muzejní sbírky, a tím je formou specializačních předmětů a praxí, které by měly reflektovat aktuální potřeby a vývojové trendy daných oborů, připravit pro budoucí profesní uplatnění,“ vysvětluje koordinátorka projektu Mgr. Kateřina Čadková z Univerzity Pardubice.


Poskytovateli projektu ESF z operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost jsou MŠMT ČR a Evropská unie. Hlavním řešitelem je Univerzita Pardubice, partnery VČM a Státní oblastní archiv v Zámrsku. Celkový rozpočet odpovídá částce 17 332 553,68 Kč. Univerzita Pardubice ji obdržela na období od 1. 6. 2009 do 31. 5. 2012. Z financí byla pořízena např. digitalizační technika (skenery, digitální fotoaparáty a další).

 

 

Celková rekapitulace výsledků digitalizace sbírkových předmětů VČM během studentské praxe
v r. 2010:


a) Skenování:

Pohlednice………………………………………. 8 000 ks

Fotografické pozitivy……………………………. 3 256 ks

Kramářské tisky…………………………………….. 986 ks


Celkem: 12 242 ks předmětů


b) Fotografování:

Podmalby na skle…………………….…………. 131 ks

Technická sbírka…………………….……………. 493 ks

Sportovní sbírka…………………….…………….. 294 ks

Numismatická sbírka (pamětní medaile)… ……… 883 ks


Celkem: 1 801 ks předmětů


Digitalizováno celkem 14 043 sbírkových předmětů


Poznámka: V čistě statistickém průměru a jen zcela orientačně jde o 41 digitalizovaných sbírkových předmětů na jednoho studenta denně.

 

vloženo: 16.05.2011
Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist