Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 26. října 2020 svátek slaví Erik, zítra Šarlota / Zoe
Kunětická hora
Tábor
Dobrošov
Lukov

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Les Království
typ: Přehrada
okres: TrutnovNa Háji
typ: Rozhledna
okres: ŠumperkKarasín
typ: Rozhledna
okres: Žďár nad SázavouLežáky
typ: Vesnice
okres: ChrudimPolička
typ: Město
okres: Svitavy

Detail článku:
TAJEMNÝ SVĚT POHÁDEK V POLIČCE

TAJEMNÝ SVĚT POHÁDEK V POLIČCE


Jeníček a Mařenka, svatojánští broučci, Bruncvík se svým lvem či Alenka z říše divů – ti mnozí další vás uvítají na výstavě Jiřího Trnky s názvem – Tajemný svět pohádek. Interaktivní výstavu věnovanou dílu a životu našeho předního animátora a výtvarníka, ilustrátora a spisovatele Jiřího Trnky zahájili tuto sobotu 26. dubna 2014 v Poličce.

Vernisáž výstavy si nenechalo ujít desítky spokojených návštěvníků a především dcera Jiřího Trnky paní Helena Trösterová s manželem, jenž byla instalací a interaktivními prvky výstavy nadšena. Zpestřením bylo hudební vystoupení Kateřiny Tůmové, žákyně Základní umělecké školy B. Martinů v Poličce, která na akordeon zahrála skladby Pavla Samiece.

Výstavu tvoří i několik rozměrných panelů se zvětšeninami Trnkových ilustrací a mimo jiné je doplněna hravými koutky, které jsou plné důmyslných úkolů pro malé i větší návštěvníky. Z prohlídky výstavy se tak stane pro celou rodinu čas plný her a zážitků, kde si děti vyzkouší napsat krátký příběh, zahrát stínové divadlo, nakreslit vlastní ilustraci nebo si vyrobit papírovou lucerničku na památku. Dospělí si mohou prohlédnout a obdivovat krásu originálních ilustrací skvělého a všestranného umělce Jiřího Trnky…

Trnka byl všestranným umělcem. Je znám jako skvělý malíř, grafik, sochař a ilustrátor knížek např. Broučci, Pohádky tisíce a jedné noci, Staré pověsti české, Fimfárum Jana Wericha… Sám napsal a ilustroval knížku Zahrada, která se dočkala rovněž filmového zpracování. V roce 1945 založil studio kresleného filmu Bratři v triku a následně Studio loutkového filmu. Zde vytvořil řadu snímků jako Špalíček, Bajaja, Staré pověsti české, Dobrý voják Švejk, Sen noci svatojánské, Ruka a jiné. Téměř u všech svých filmů byl režisérem, scénáristou a také výtvarníkem.

Jiří Trnka patří k jedné z nejvýraznějších osobností české umělecké scény 20. století. Jeho přínos v oblasti animovaného filmu či ilustrační tvorby je ceněn nejen u nás, ale i v zahraničí. Svojí prací ovlivnil Jiří Trnka několik generací a zanechal stopy téměř ve všech uměleckých oborech.

Výstava potrvá do 31. srpna 2014.

Více na www.cbmpolicka.cz

vloženo: 03.05.2014


fotogalerie:Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist