Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 26. října 2020 svátek slaví Erik, zítra Šarlota / Zoe
Křížová cesta
ZŽS
Riegrova stezka
Fata Morgána

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Dobruška
typ: Město
okres: Rychnov nad KněžnouZahradní železnice ve Střížově
typ: Muzeum
okres: OlomoucLes Království
typ: Přehrada
okres: TrutnovBarokní sýpka Ludéřov
typ: Tvrz
okres: OlomoucKlášterní zahrady
typ: Zahrada
okres: Svitavy

Detail článku:
PROGRAM Centra Bohuslava Martinů V POLIČCE říjen 2011

PROGRAM

Centra Bohuslava Martinů V POLIČCE


ŘÍJEN 2011Připravilo Městské muzeum a galerie Polička, Městská knihovna Polička,

Pontopolis o. s., Náš Martinů o. s. a MaTami o. s.
64. UMĚLECKÝ SALON V POLIČCE

- s podtitulem 3 z 15 ateliérů FaVU v Brně

10. září – 10. listopad 2011

V letošním roce se uskuteční v pořadí již 64. Umělecký salon. Letošní ročník je připraven ve spolupráci s Fakultou výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně. Po několika letech spolupráce s Akademií výtvarných umění v Praze, je letošní výstava zaměřena na brněnské studenty a představí práce studentů tří ateliérů - grafického designu, produktového designu a ateliéru papír a kniha. Výstava se koná v galerijních expozicích v radnici.

MAREK REJENT - ZOOZOOM

8. října – 6. listopadu 2011

Sochařský projekt Zoozoom je další z mnoha autorových výtvarných prací, které se tematicky obracejí ke kraji Českomoravské vysočiny. Tentokrát jde, jak název napovídá, o zaostření a zaměření pozornosti převážně na zvířecí obyvatele tohoto malebného, ale taky drsného a nepoddajného kraje, skrývajícího mnohá překvapení a vizuální zážitky. Na jedné straně jakési panoptikum hospodářských zvířátek s jejich otiskem v  podobě a vlastnostech lidí, nazvané „Vesnický Pantheon“, naproti tomu svět tvorů divokých a neochočených, skutečné odhalení „pravdy“ o poměrech v lesích, lukách i jinde. Džungle jménem Vysočina plná barev a zvuků.

Vernisáž se uskuteční v sobotu 8. října ve 14 hodin v Centru Bohuslava Martinů.


Jak se žije s handicapem aneb Poznat znamená porozumět…

- výstava, která přibližuje svět lidí s postižením zraku, sluchu a hybnosti…

22. října - 31. prosince 2011

Jak fungují jednotlivé smysly a jak se žije lidem, kteří mají některý z těchto smyslů poškozen nebo o něj zcela přišli, představí ojedinělá interaktivní výstava Jak se žije s handicapem aneb Poznat znamená porozumět…, jejímž autorem je Dětské muzeum v Brně a Klub Ámos z Ostravy. Seznámíte se s běžnými denními povinnostmi a strastmi handicapovaných. Ve výstavních sálech jsou připraveny také kompenzační a rehabilitační pomůcky ale také několik aktivit, při kterých se můžete vžít do role postiženého. Na vlastní kůži si vyzkoušíte, jaké překážky způsobují postiženým lidem největší problémy, a sami se přesvědčíte o tom, jak nesnadné mohou být I věci zdánlivě jednoduché a všední. Společně tak nahlédneme do života nevidomých, neslyšících i vozíčkářů a pokusíme se porozumět jejich světu.

Vernisáž výstavy se koná v sobotu 22. října ve 14.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů.


Mám ráda“

- výstava obrazů klientek Domu na rozcestí ve Svitavách

22. října - 31. prosince 2011

Obrazy namalovaly klientky s mentálním postižením za letních dní v rámci pravidelných arteterapeutických setkání. Arteterapie je pro klientky s mentálním postižením velice přínosná, zejména v oblasti jejich osobnostního růstu, v rozvoji tvořivosti a realizace. Dům na rozcestí ve Svitavách, kde ženy žijí, je příspěvkovou organizací Pardubického kraje, která poskytuje osobám s mentálním postižením podporu a pomoc vycházející z jejich individuálních potřeb a vytváří důstojné životní podmínky klientů tak, aby byly srovnatelné s běžným způsobem života jejich vrstevníků.

Výstava bude zahájena v sobotu 22. října ve14.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů.


Kdyby dřevo promlouvalo…

- drobná tematická výstava ve třídě Bohuslava Martinů o krásných stromech a užitečném dřevu…

17. října - 31. prosince 2011

Kdyby dřevo promlouvalo… je název první výstavy z tematického cyklu Zapomenutá řemesla našich předků, který pravidelně v podzimním čase představí zajímavou a dnes už mnohdy zapomenutou rukodělnou práci a zručnost řemeslníků. První z naučných výstav vznikla ve spolupráci s Regionálním muzeem v Chrudimi a je věnována kráse stromů, rozmanitosti dřeva a jeho využití. Dřevo je jeden z nejstarších materiálů, který lidé od nepaměti zpracovávali. Společně nahlédneme do časů minulých, seznámíme se s řemesly a řemeslníky, kteří ze dřeva vyráběli praktické, užitečné i krásné předměty. Tak pochopíme, jaký význam mělo a má dřevo pro člověka a jeho život, a kde všude nám slouží.


Stěna pro jedno dílo v říjnu představí své fotografie Markéta Kutilová. Výběr z tvorby je k vidění od 1. do 31. října 2011. Vstup volný.


NÁŠ MARTINŮ o. s.

JENÍKOVA ŠPACÍRKA

V sobotu 1. října se koná zájezd do Okrouhlice na druhý ročník turistického pochodu Vysočinou po stopách malíře Jana Zrzavého. Speciální trasu po místech, která Zrzavý zvěčnil na svých obrazech, připravilo občanské sdružení Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého v Okrouhlici ve spolupráci s Klubem českých turistů Havlíčkův Brod. Nenáročná trasa dlouhá 12 km začíná v 8.30 hod. u budovy okrouhlické školy, kde se malíř narodil a kde je nainstalovaná výstava o jeho přátelství s Bohuslavem Martinů. Končí v 13.00 hod. opět v Okrouhlici u Sokolovny, kde bude pro návštěvníky připraveno drobné občerstvení a proběhne vyhodnocení soutěže o nejoriginálnější hůl – špacírku. Čas a místo odjezdu autobusu z Poličky bude upřesněno na webu CBM. Zájemci se mohou na zájezd hlásit na pokladně Centra Bohuslava Martinů, cena je 200,- Kč na osobu. Zpáteční cesta z Okrouhlice povede přes Krucemburk, kde je možné navštívit malířův hrob a pamětní síň Jana Zrzavého v Informačním centru.


POJĎME NA MARTINŮ - Písňová tvorba I.

- přednáška hudebního cyklu o životě a díle Bohuslava Martinů 

 Písně zaujímají v tvorbě Bohuslava Martinů významné místo. Skladatel napsal více než 100 písní a písňových sbírek pro sólový nebo sborový zpěv. Počátek tvůrčí cesty reprezentují zejména příležitostné písničky pro přátele a orientem inspirované písňové cykly Kouzelné noci a Nipponari.

Od počátku 30. let se Martinů obrátil k české a moravské lidové poezii, z níž pak těžil ve své vokálním díle až do konce života. Přednáška se koná ve čtvrtek 20. října v 18.00 hod. v přednáškovém sále Centra Bohuslava Martinů. Pořádá o. s. Náš Martinů. Vstupné 30,-Kč.PŘIPRAVUJEME NA LISTOPAD


Vánoce v proměnách času

- výstava o tom, jak lidé v minulosti slavili vánoční svátky

19. listopadu 2011 – 8. ledna 2012

Nejradostnějšími svátky v roce jsou Vánoce. Mnoho zvyků a obyčejů spjatých s tímto časem však už mezi lidmi vymizelo. Oslavu Vánoc si dnes nejvíce spojujeme s nazdobeným vánočním stromem a dárky. Výstava Vánoce v proměnách času vám chce proto ukázat, jak vánoční svátky prožívali lidé v dřívějších dobách, jak se na Advent připravovali, jaké drželi zvyky, jak zdobili vánoční stromek, a jaké pochutiny si např. prostřeli na štědrovečerní stůl. Vrátíme se proto do 19. století a nahlédneme do skromné světnice venkovského stavení, ale i do honosnějšího měšťanského bytu. Dobový nábytek a dárky nám ale také představí, jak se slavily Vánoce v 50. nebo 80. letech 20. století, a co naše babičky, dědečkové nebo rodiče nacházeli pod vánočním stromečkem.

vloženo: 24.09.2011
Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist