Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pondělí 26. října 2020 svátek slaví Erik, zítra Šarlota / Zoe
Lukov
Hřídelec
Sovinec
hradby Polička

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Loučná Hora
typ: Kostel
okres: Hradec KrálovéTeplické skály
typ: Skalní útvar
okres: NáchodČeský Těšín
typ: Město
okres: Karvináhrad Hukvaldy
typ: Hrad
okres: Frýdek-MístekKarlova Koruna
typ: Zámek
okres: Hradec Králové

Detail článku:
PROGRAM Centra Bohuslava Martinů V POLIČCE červen 2011

PROGRAM
Centra Bohuslava Martinů V POLIČCE

červen 2011

 

Připravilo Městské muzeum a galerie Polička, Městská knihovna Polička, Pontopolis o. s.,

Náš Martinů o. s., MaTami o. s. a poličští ochotníci…ČAS PRO NEOBYČEJNÉ ZÁŽITKY

sobota 4. června 2011 od 19.00 do pozdních hodin

Večerní putování startuje v 19.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů (Šaffova ulice), kde budou připraveny tištěné programy s mapkou.


1. Centrum Bohuslava Martinů - Šaffova ulice

19.00 - 22.00 hod. - expozice Centra Bohuslava Martinů ožijí postavami z naší poličské historie. V Expozici Barevný svět Bohuslava Martinů vám své vzpomínky na Bohouška povypráví sestra Marie Martinů, v expozici Historie města Poličky nahlédnete do středověku, obléknete si dobový oděv a na trhu z 19. století vám trhovkyně odváží 5 lotů máku nebo odměří loket plátna. Expozice Sklářství na Horácku bude doplněna ukázkou nástrojů a nářadí, které hutní mistři používali ve škrdlovické sklárně. Výstava Kolovrátek života ve třídě Bohuslava Martinů vám přiblíží strasti i radosti obyčejných lidí před více jak sto lety. Pro malé i velké je připravena interaktivní výstava DIVADLO ŽIJE!, kde si můžete zahrát loutkové divadlo, navrhnout divadelní scénu nebo kostým podle svých představ. Připravena je také divadelní kostymérna vybavená rozmanitými klobouky a oděvy, které si můžete vyzkoušet. Výstava vám představí historii poličských ochotníků a mimo jiné vás zavede do kouzelného světa divadla Bohuslava Martinů.

20.00 hod. Zlatý kolovrat opereta podle divadla Semafor v podání žáků ZUŠ Bohuslava Martinů v Poličce.

21.30 hod. - startuje promítání oblíbeného českého filmu Ať žijí duchové! Zavítejte proto v rámci večerního putování na dvorek Centra Bohuslava Martinů, kde můžete v klidu posedět, odpočinout si a prohlédnout prostor, kde začátkem letních prázdnin startuje projekt Poličské kulturní léto.

22.30 hod. - Bohoušek a Rohovín - repríza divadelní hříčky, kterou pro vás společně sehrají poličští muzejníci na motivy hry V. M. Klicpery Rohovín Čtverrohý.


2. Městská knihovna Polička a poličský spolek přátel fotografie Séance - Palackého náměstí

20.00 hod. - vernisáž výstavy Fotoklubu Svitavy

Zváni jsou všichni příznivci dobré fotografie, které budou k vidění nejen v knihovně, ale i v přilehlých průjezdech. Čeká na vás také dobré víno, fotky, zpěv.


3. Středisko volného času Mozaika - nám. Bohuslava Martinů a budova SVČ

19.00 – 23. 00 hod.

Mozaika na téma Na pirátské lodi – zábavný program pro děti i dospělé

22.00 hod. – nám. B. Martinů - ohnivá show žonglérské skupiny Ascarya


4. Vinotéka pod věží - ulice Šaffova

19.00 – 24.00 hod.

Pro unavené ochotníky i diváky je připraveno útočiště za každého počasí s občerstvením a posezením v příjemném prostředí.


5. SŠ obchodní a služeb SČMSD Polička - nám. Bohuslava Martinů

19.00 – 22.00 hod.

Ukázka výrobků z volnočasových aktivit žáků ubytovaných na Domově mládeže.

Prezentace praktického vyučování – nail art a úprava nehtů.


6. Hasičský záchranný sbor a Sbor dobrovolných hasičů Polička - Starohradská ulice, stanice HSZ v Poličce a hasičská zahrada

19.00 – 23.00 hod.

Historická i současná hasičská technika. Ukázky s průvodcem. Zajímavosti z historie hasičského sboru v Poličce. Ukázky proběhnou ve spolupráci se členy sboru.


7. Masarykova ZŠ - budova pavilonu

19.00 – 24.00 hod.

Žáci Masarykovy ZŠ by rádi poličské veřejnosti ukázali, že divadlo znají, zajímají se o ně a rádi ho hrají.


8. Síň řemesel - ulice Na Bídě

19.00 – 24.00 hod.

Své výrobky i svou dovednost vám předvedou šikovní řemeslníci, přihlížet můžete i nadané paní, které v rukou ožívá vlna a vznikají tak panenky, strašidýlka, zvířátka…

Dále je pro vás připraven stánek s vetešnictvím a nebude chybět ani něco pro mlsné jazýčky. Galerie je pak vybavena ukázkami zajímavých řemesel a možná budou i další překvapení.


9. JUNÁK svaz skautů a skautek ČR středisko TILIA Polička - středověká bašta u klubovny na Parkánech

19.00 – 24.00 hod.

Připravena je pro vás návštěva středověké bašty (letní skautské klubovny) s doprovodným programem a výstavou prezentující skautské středisko Tilia.


10. Farní sbor Českobratrské církve evangelické - nábřeží Svobody

19.00 – 24.00 hod.

Prohlídka kostela.

19.30, 21.00, 22.30 hod. – „Co jste možná neviděli, co jste možná nevěděli… videoprezentce a kvíz.


12. Divadelní klub Polička - ulice Vrchlického

PŘEDSKOKANI VEČERNÍHO PUTOVÁNÍ, ZAČÁTEK už v 17.30 hod. - V pasti na myši - repríza představení divadelní skupiny pro náctileté ZUŠ Bohuslava Martinů v Poličce na motivy hry Agathy Christie.


12. Mateřská škola Rozmarýnek - Riegrova ulice

18.30 - 22.00 hod.

Program s názvem Pestrobarevné klubíčko poznatků v Rozmarýnku.


POLIČSKÉ KULTURNÍ LÉTO

- výstava

Divadlo žije!

14. května - 24. září 2011 - ve výstavních sálech Centra Bohuslava Martinů

Výstava vás zavede do kouzelného světa divadla Bohuslava Martinů. Rozmanitou operní a baletní tvorbu představí vystavené kostýmové návrhy, nákresy a prostorové modely scén, fotografie z představení, ale i skutečné kostýmy. Část výstavy je věnovaná dlouholeté tradici ochotnického divadla v Poličce, neboť v sále, kde je výstava instalována, se divadlo skutečně hrálo a malý Martinů sem chodil se svým otcem na divadelní zkoušky a představení. Součástí výstavy je divadelní herna pro děti i dospělé, kde se prostřednictvím tvořivých aktivit seznámí se zákulisím divadla i vším, co je spojené s činohrou, loutkoherectvím a scénografií. Vyzkouší si rozmanité kostýmy a ocitnou se v roli kulisáka, osvětlovače, scénografa nebo herce na jevišti a nahlédnou tak pod pokličku divadelního umění.


- výtvarná dílna

STÍNOVÉ DIVADLO - výtvarná dílna, kde si během odpoledne vyrobíte pohyblivé papírové loutky pro stínové divadlo, připravena bude také osvětlovací technika, která papírové loutky pomůže pomocí světla a stínu oživit a v závěru si tak společně zahrajeme divadlo. Dílna se koná v sobotu 11. 6. sobota od 14.00 do 17.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů.


- divadlo pro děti a výtvarná dílna

Divadelní spolek Anička a letadýlko uvede v podání Anny Duchaňové a Filipa Tellera pohádku O POSLEDNÍ PRINCEZNĚ MALINĚ.

Tetička Tonička slavnostně odhaluje rodinné loutkové divadlo. Filip pootočí zázračným kolečkem a objeví podivnou větvičku. Maliny se dohadují o tom, že není malých rolí. Pohádka O princezně Malině začíná dramaticky, ale nakonec skončí dobře. Vítr Povětrník odnese Malinu zpátky na její milý keř a zlou babiznu Kořenu víte kam?

Po představení si děti mohou vyrobit Malinovou vílu, která jim bude doma zpívat a trochu uklízet.

Divadlo se koná v neděli 19. června 2011 od 16.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů.


- divadelní odpoledne

Odpoledne mladých poličských divadelníků - studenti dramatického oboru ZUŠ Martinů pod vedením Veroniky Jílkové zahrají pohádky Císařovy nové šaty, Tři čarodějnice a magický pes z ledu, Ukradený poklad a představení Popoluška. Poslední tři uvedené hry jsou první vlastní tvorbou žáků. Divadelní odpoledne se koná v neděli 26. června 2011 od 16.00 hod. v Centru Bohuslava Martinů.


kolekce obrazů z pokladnice české spořitelny

- obrazy krajinářů Vysočiny z pobočky České spořitelny v Poličce

30. dubna - 4. září 2011 ve výstavních sálech Městské galerie

Spořitelna osady města Poličky uvnitř hradeb vystavěla v roce 1937 novou budovu dle projektu Jindřicha Freiwalda a až do svého znárodnění ji vybavovala obrazy krajinářů působících v tomto regionu. Vznikla tak zajímavá, časově a názorově omezená kolekce, která byla v několika etapách zmenšována ukládáním do skladu, až v roce 2010, v souvislosti s rekonstrukcí a novými požadavky, zcela opustila stěny spořitelny. S ohledem na zájem občanů a s podporou starosty města vyjednalo Městské muzeum a galerie s nynějším majitelem – Českou spořitelnou, a.s. – dlouhodobou zápůjčku. V sálech galerie v barokní radnici jsou představeny obrazy Oty Bubeníčka, Františka Bukáčka, Gustava Porše, Rudolfa Hanycha, Jaroslava Heima, Josefa Jambora, Františka Kavána, Karla Kupky, Karla Liebschera, Josefa Václava Síly a dalších. V řadě případů jde o díla, která nebyla veřejnosti dlouhodobě dostupná a početná kolekce 28 obrazů a kreseb tak může překvapit…


Kolovrátek života

- drobná tématická výstava o zvyklostech a pověrách spojených s životem člověka

9. května - 25. září 2011 - ve třídě Bohuslava Martinů

Výstava představí malým i velkým návštěvníkům průběh života člověka od jeho narození až do smrti. Ve školních lavicích třídy Bohuslava Martinů se vrátí o století zpátky a dozvědí se, jaké tradice byly spojené s příchodem dítěte na svět, co obnášely křtiny, zásnuby nebo svatba, ale také jak lidé prožívali odchod svých nejbližších ze světa. Výstava odhalí, k čemu sloužil povian, májka, čepení nebo karkulka a představí zajímavé předměty ze sbírek muzea, které byly ještě v nedávné minulosti úzce provázány s životem člověka v jeho všedních i svátečních dnech.


Stěna pro jedno dílo v červnu představí fotografie Michala Kadlece. Výběr z tvorby je k vidění od 1. do 30. června 2011. Vstup volný.


Pojďme na Martinů - Orchestrální díla II. - Druhá přednáška o orchestrální tvorbě Bohuslava Martinů se bude vztahovat k období 1943 až 1958, v němž vzniklo několik orchestrálních kompozic opatřených většinou programními tituly, z nichž je patrná skladatelova inspirace či určitý návod k pochopení díla (Památník Lidicím, Thunderbolt P-47, Fresky Piera della Francesca, Paraboly). Jiná skladba, Toccata e due canzoni, nás vrátí do těžkého období Martinů plného nejistoty, kterou způsobil především jeho těžký úraz, byť opomenout nelze ani politické poměry v jeho vlasti nebo málo zmiňovanou manželskou krizi.  O barevnosti a originalitě nás přesvědčí Sinfonietta La Jolla, Předehra a Rytiny. Přednáška se koná ve čtvrtek 16. června v 18.00 hod. v přednáškovém sále Centra Bohuslava Martinů. Pořádá o. s. Náš Martinů. Vstupné 30,- Kč

vloženo: 24.05.2011
Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist