Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Středa 15. července 2020 svátek slaví Jindřich, zítra Luboš
Nové hrady
Zvičina
Potštejn
Maloskalsko

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Toulovcova
typ: Rozhledna
okres: ChrudimKostel sv. Mikuláše v Kašperských Horách
typ: Kostel
okres: KlatovyVír I
typ: Přehrada
okres: Žďár nad SázavouKrytý přechod
typ: Památný strom
okres: NáchodKuks
typ: Zámek
okres: Trutnov

Detail článku:
Na zámku v Pardubicích bude k vidění rižská secesní architektura
ilustrativní obrázek

Pardubice, 24. ledna 2012

Východočeské muzeum v Pardubicích pořádá ve spolupráci s Velvyslanectvím Lotyšské republiky výstavu Rižská secesní architektura. Výstava bude na pardubickém zámku k vidění v přednáškovém sále muzea od 27. ledna do 26. února 2012. Veřejná slavnostní vernisáž se uskuteční tento čtvrtek 26. ledna od 16.00, a to za účasti velvyslance Lotyšské republiky Kaspars Ozoliņš s chotí. Dalšími partnery projektu jsou Statutární město Pardubice, Europe Direct Pardubice a Úřad architekta města Rigy.


Pobaltské republiky se poslední dobou stávají stále častějším turistickým cílem. A právě ti, kteří uvažují, že by třeba už tu letošní dovolenou nestrávili v krajích teplých, ale posunuli se o pár rovnoběžek severně, by výstavu na pardubickém zámku určitě neměli vynechat. „Výstavou však nebudou nadšení jen případní turisté. Na fotkách secesní Rigy si najde své každý, od nadšeného obdivovatele tohoto uměleckého slohu přelomu 19. a 20. století až po náhodného kolemjdoucího,“ láká návštěvníky Mgr. Jitka Rychlíková, ředitelka Východočeského muzea v Pardubicích.
Rozvoj secese v Rize nastal v době nebývalého rozmachu tohoto města. Počet obyvatel rychle narůstal a během několika let bylo postaveno více než 100 vícepodlažních domů. Na počátku 20. století získalo rižské centrum svůj charakteristický vzhled. Kolem 40% centrální zástavby Rigy dodnes tvoří secesní budovy, což je mnohem více, než v kterémkoli jiném městě na světě.
„Návštěvníci výstavy budou mít jedinečnou možnost zhlédnout fotografie zachycující většinu specialit typických právě pro secesní architekturu tohoto pobaltského hlavního města,“ říká Rychlíková. Secesní budovy jsou totiž v městské zástavbě Rigy nepřehlédnutelné i díky svému originálnímu a výraznému výtvarnému řešení.

Nejtypičtějším směrem secesní rižské architektury byla tzv. vertikální secese. Styl získal oblibu po roce 1906  místy zcela určuje ráz městské zástavby. Stavby tohoto směru tvoří více než jednu třetinu celého různorodého dědictví rižské secese.

vloženo: 24.01.2012


fotogalerie:

Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist