Kam na výlet, Vaše turistické tipy na výlet

    
    
Dnes je Pátek 23. října 2020 svátek slaví Teodor, zítra Nina
Panorama
Dobrošov
železnice
Pernštejn

ReklamaPřihlášení
jméno:
heslo:

>> registrace <<

zapomněli jste heslo?

Náhodný obrázek


Autobusové nádraží THD v HK
typ: Výletní místo
okres: Hradec KrálovéPardubice
typ: Město
okres: Pardubicezámek Vsetín
typ: Zámek
okres: VsetínPanská skála
typ: Kámen
okres: Česká LípaZámek Potštejn
typ: Zámek
okres: Rychnov nad Kněžnou

Detail článku:
Interaktivní programy pro školy v Centru Bohuslava Martinů
V Centru Bohuslava Martinů v Poličce připravili již tradičně na závěr školního roku pro děti hned několik školních interaktivních programů, jež se dají vhodně zahrnout do školního vzdělávacího programu pro základní a mateřské školy a gymnázia. Vedle programů věnovaných přímo stálým expozicím, které jsou běžně k dispozici po celý školní rok, mohou školní skupiny zavítat i na programy ke krátkodobým výstavám. Všemi programi žáky provedou zkušení muzejní lektoři a orientační doba trvání programu se pohybuje okolo 60 minut.

vdPrvním z nich je program se vzletným názvem: „Kterak pan učitel ku vzdělání a dobrým mravům svá dítka vedl…“, který děti zavede do školní třídy chlapecké měšťanské školy před více než sto lety, kterou navštěvoval i sám hudební skladatel Bohuslav Martinů. Program názorně přiblíží, jaký byl průběh tehdejšího vyučování, v rámci programu budou mít jedinečnou možnost usednout do starých školních škamen a zkusí si psaní na školní břidlicové tabulky. Nebudou chybět staré učební pomůcky, učebnice i vysvědčení, jehož věrnou kopii obdrží v závěru programu za své snažení a píli během vyučování.

Druhým interaktivním programem je hravý program k výstavě Zrzavý - Martinů aneb „Pojďte si hrát s panem malířem Janem Zrzavým“, připravený ve třech věkových variantách – pro I. a II. stupeň základního vzdělání a pro víceletá gymnázia. V průběhu programu se žáci seznámí jak s hudebním skladatelem Bohuslavem Martinů, tak i známým malířem Janem Zrzavým. Kromě jejich celoživotního přátelství, společných životních osudů i estetických názorů výstava představí oba umělce přesně v opačných rolích - Martinů jako výtvarníka a Zrzavého jako milovníka hudby. Pro žáky I. stupně je připravena interaktivní herna Pojďte si hrát s panem malířem Janem Zrzavým, kde se seznámí s pojetím
Prvním z nich je program se vzletným názvem: „Kterak pan učitel ku vzdělání a dobrým mravům svá dítka vedl…“, který děti zavede do školní třídy chlapecké měšťanské školy před více než sto lety, kterou navštěvoval i sám hudební skladatel Bohuslav Martinů. Program názorně přiblíží, jaký byl průběh tehdejšího vyučování, v rámci programu budou mít jedinečnou možnost usednout do starých školních škamen a zkusí si psaní na školní břidlicové tabulky. Nebudou chybět staré učební pomůcky, učebnice i vysvědčení, jehož věrnou kopii obdrží v závěru programu za své snažení a píli během vyučování.

Prvním z nich je program se vzletným názvem: „Kterak pan učitel ku vzdělání a dobrým mravům svá dítka vedl…“, který děti zavede do školní třídy chlapecké měšťanské školy před více než sto lety, kterou navštěvoval i sám hudební skladatel Bohuslav Martinů. Program názorně přiblíží, jaký byl průběh tehdejšího vyučování, v rámci programu budou mít jedinečnou možnost usednout do starých školních škamen a zkusí si psaní na školní břidlicové tabulky. Nebudou chybět staré učební pomůcky, učebnice i vysvědčení, jehož věrnou kopii obdrží v závěru programu za své snažení a píli během vyučování.

K tradičním programům věnovaným expozicím Centra Bohuslava Martinů přibyl nově od letošního jara doprovodný program k expozici Barevný svět Bohuslava Martinů. V jeho průběhu budou žáci vtaženi do poutavého vyprávění o fascinujících životních osudech poličského rodáka, jednoho z nejvýznamnějších skladatelů 20. století, který proslavil českou hudbu po celém světě. Jako mávnutím kouzelného proutku se budou přesouvat časem z rodné Poličky do Paříže 30. let, odtud do New Yorku a po skončení 2. světové války zpět přes oceán do Itálie a Švýcarska. Celou expozicí žáky provede sestra Bohuslava Martinů Marie, která je seznámí s  výjimečnou osobností svého bratra.

Již v loňském roce mohly školní skupiny zavítat na doprovodný program k expozici Sklářství na Horácku s názvem “Křehká krása skla”, jenž dětem aktivní a názornou formou přibližuje bohatou sbírku skla a sklářských výrobků, které se na Horácku vyráběly v uplynulých staletích. Představí sklo nejen jako užitečný materiál, který každý den používáme v běžném životě, ale rovněž jako krásný křehký výrobek. Děti se seznámí s různorodostí, bohatostí tvarů a rozmanitostí vzorů a samy si navrhnou dekor skleněné nádoby. Skutečné nářadí a náčiní, které sklářští mistři v minulosti používali, si žáci dokonce mohou vzít do rukou a prohlédnout.

Z dlouhodobých programů pro školy nabízí Centrum Bohuslava Martinů rovněž vzdělávací program k expozici Historie města Poličky s názvem: „Výlet do středověku“.  Expedice do středověku je zahájena u modelu města, který přibližuje, jak vypadala Polička ve 14. století. Poté následuje výstup na hradební ochoz gotického opevnění města, které patří k nejlépe dochovaným městským fortifikacím v České republice. Program zahrnuje návštěvu expozice Historie města Poličky v Centru Bohuslava Martinů, kde se žáci poutavým způsobem seznámí s historií královského věnného města Poličky od jeho založení v roce 1265. Zájemci si zde mohou vyzkoušet celou řadu činností, např. postavit ze stavebnice město v jeho středověké podobě, obléci si část zbroje, vzít do ruky meč nebo nasadit přilbici. Na chvíli se ocitnou v roli ostrostřelce na střelnici či účastníka městského trhu, na němž získají přehled o dobových platidlech a zboží.
Další vzdělávací programy pro školy jsou připraveny i v Městské galerii, kde se mohou seznámit s barokní Poličkou a bohatou obrazovou sbírkou rodu Hohenemsů.

Od června až do konce září mají školní skupiny rovněž jedinečnou příležitost využít nabídky programů ke krátkodobým výstavám. Ve velkém a malém výstavním sále na ně čeká výstava Divadlo žije, kde se seznámí nejen s postupem přípravy divadelního představení od námětů až po konečnou inscenaci před publikem, ale  i  se vším, co je spojené s činohrou, loutkoherectvím a scénografií. Část výstavy je pak věnovaná dlouholeté tradici ochotnického divadla, neboť v sále, kde je výstava instalována, se divadlo skutečně hrálo a malý Martinů sem chodil se svým otcem na divadelní zkoušky a představení. Součástí instalace je herna, kde si děti vyzkouší rozmanité kostýmy, ocitnou se v roli kulisáka, osvětlovače, scénografa nebo herce na jevišti a nahlédnou tak pod pokličku divadelního řemesla.
Posledním programem, jenž je možné v Centru Bohuslava Martinů ke konci školního roku absolvovat, je program ke krátkodobé výstavě Kolovrátek života. Jedná se o drobnou tematickou výstavu ve třídě Bohuslava Martinů o zvyklostech a pověrách, jež provázely naše předky od narození až do smrti. Ve školních lavicích třídy Bohuslava Martinů se žáci vrátí o století zpátky a dozvědí se, jaké tradice byly spojené s příchodem dítěte na svět, co obnášely křtiny, zásnuby nebo svatba, ale také jak lidé prožívali odchod svých nejbližších ze světa. Dozví se, k čemu sloužil povijan, májka, čepení nebo karkulka a prohlédnou si řadu zajímavých předmětů, které byly ještě v nedávné minulosti úzce provázány s životem člověka v jeho všedních i svátečních dnech.

Všechny programy pro školy jsou v Centru Bohuslava Martinů k dispozici po telefonické nebo e-mailové domluvě vždy od úterý do pátku od 9.00 do 12.00 a od 12.30 do 17.00 hod.  Případným zájemcům rádi vyhovíme také v  pondělí nebo ráno od 8.00 hod.
KONTAKT:
Centrum Bohuslava Martinů v Poličce
Městské muzeum a galerie Polička
Tylova 114
572 01 Polička
Tel.: +420 461 723 855
e-mail: muzeum@muzeum.policka.org
www.cbmpolicka.cz
vloženo: 02.06.2011
Všechna práva vyhrazena. © 2006-2014 www.kam-na-vylet.cz
Tipy pro Vás : Webkamery a televize |
TOPlist